zarobki juniorzy it 2021

Jak wyglądają zarobki juniorów w branży IT – coraz lepiej

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Artykuły

Jak zarabiają juniorzy w branży IT? Okazuje się, że całkiem nieźle, a szczególnie zważywszy na to, że dopiero rozpoczynają swoją karierę w branży. Nowy raport No Fluff Jobs pokazuje, że nastąpił także niewielki wzrost wynagrodzenia w niektórych segmentach rynku. Ile więc można teraz zarobić będąc juniorem i dopiero rozpoczynając swoją pracę?

Zarobki juniorów w branży IT

zarobki juniorzy IT 2021
Fot. No Fluff Jobs

Na jakie zarobki mogą liczyć juniorzy w branży IT? No Fluff Jobs przeprowadziło badanie, z którego wynika, że niektórzy są w stanie „wyciągnąć” nawet 8400 złotych netto w przypadku umowy B2B. W pierwszym kwartale bieżącego roku mediana najniższych widełek wynagrodzeń na umowie B2B dla początkujących w branży IT wyniosła 5040 zł netto + VAT na umowie B2B, a mediana najwyższych widełek – 8400 zł netto + VAT. Jeżeli chodzi o umowy o pracę, widełki były na podobnym poziomie, czyli od 5 do 7400 złotych brutto. W roku ubiegłym natomiast na umowach B2B można było zarobić 5000-8000 zł netto +VAT, a w przypadku umowy o pracę – 5000-7400 zł brutto. To nieznaczny wzrost względem tego, co było w zeszłym roku i w porównywalnym okresie czasu. Mimo wszystko to jakiś wzrost, który pokazuje, że może być jeszcze lepiej. Szczególnie, że branża IT pozwala na szybki rozwój.

Juniorzy mogli liczyć na nieco większe wynagrodzenia niż w roku ubiegłym, lecz nieznacznie i nie w takim stopniu, jak miało to miejsce w przypadku tzw. seniorów czy też ekspertów IT. Gra jest jednak warta świeczki, gdyż w branży IT wynagrodzenia szybko rosną wraz z nabywaniem umiejętności i doświadczenia.

Dr Marek Psiuk, CTO No Fluff Jobs

Zobacz też: Audacity znów bezpieczne – nowy właściciel rozwiewa wątpliwości.

Jakie prace są wybierane przez juniorów?

Fot. No Fluff Jobs

Frontend to dziedzina, która najczęściej wybierana jest przez początkujących w branży IT. Tak przynajmniej wynika z badań No Fluff Jobs. Jednak backend także cieszy się ogromna popularnością, bo tam karierę zaczyna 14 procent z osób, które wzięły udział w badaniu.

  • Dziedziną, w której najczęściej pracują juniorzy, okazał się być frontend (15 proc.). Zaledwie 1 proc. ankietowanych mniej wskazało backend. Na trzeciej pozycji znalazły się fullstack i testing (13 proc.)
  • Najpopularniejszą kategorią wśród pracujących w zawodzie juniorów okazał się JavaScript, wskazany przez prawie 40 proc. badanych. W pierwszej trójce znalazły się również SQL (35 proc.) i Java (27 proc.).
  • Aż 67 proc. początkujących w IT wskazuje, iż onboarding, czyli odpowiednie przygotowanie do objęcia nowego stanowiska, jest dla nich najważniejszą formą pomocy we wdrożeniu w nowe obowiązki.

Onboarding może być pomocny

Fot. No Fluff Jobs

Wiadomo, że każda praca na początku potrafi być wyjątkowo stresująca. Takiego pracownika trzeba odpowiednio przeszkolić oraz wdrożyć w nowe obowiązki. Do tego dochodzi poznanie struktury firmy, a wszystko po to, by jak najszybciej można było zacząć pracę samodzielnie. Ten proces nosi nazwę onboardingu i występuje w większości firm, choć w przypadku pracy zdalnej może wyglądać odrobinę inaczej, niż w chwili, kiedy pracuje się w siedzibie firmy. Dla większości juniorów w branży IT taki proces onboardingu jest najważniejszą formą pomocy po rozpoczęciu pracy. Tak odpowiedziało aż 67 proc. biorących udział w badaniu. Ponad połowa wskazała na opiekuna, który pomaga wdrożyć się w wykonywane zadania na stanowisku, a 49 proc. wskazało opiekę mentora.

W dobie pracy zdalnej odpowiednie wdrożenie pracownika, zwłaszcza stawiającego pierwsze kroki w branży, bywa dla firm dużym wyzwaniem. Dla niego samego również nie jest ono łatwe z wielu względów. A z naszych danych wynika, że przybyło ofert pracy zdalnej dla juniorów – w I kwartale bieżącego roku stanowiły ponad 20 proc. wszystkich ofert do nich kierowanych. Biorąc pod uwagę, iż stawiający swoje pierwsze kroki w branży IT potrzebują przede wszystkim skutecznego onboardingu, kluczowe jest umożliwienie im konsultacji z bardziej doświadczonymi specjalistami, a najlepiej przydzielenie mentora, który pomoże im wdrożyć się zarówno w nowe obowiązki, jak i będzie dzielić się cenną wiedzą i wskazówkami. Tak, by wspierać jego rozwój i pomóc mu odnaleźć się w nowych okolicznościach i jednocześnie zadbać o to, by potencjał juniora nie został zmarnowany.

Marta Steiner, Head of Product & Performance w No Fluff Jobs.

Źródło: No Fluff Jobs

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy