Nowość ISO data premiery Windows 11 będzie szybszy

Ustawienia i ułatwienia dostępu w Windows 11 – lepiej, ładniej i wygodniej

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Windows 11 ma ułatwić dostęp do często wyszukiwanych funkcji. Szczególnie istotne wydają się tu: Ustawienia i opcja Ułatwienia dostępu, które w Windows 11 będą wyglądały i działały znacznie lepiej.

Niejasne ustawienia

ModernFlyouts Windows 10

Microsoft ulepszy istniejące funkcje ułatwień dostępu, wprowadzając nowe opcje i zapewniając logiczne ustawienia. To właśnie korzystający wskazywali na informację, że cel ustawień i ikony „Ułatwienia dostępu” jest niejasny. Microsoft posłuchał i zmienił nazwę ustawień ułatwień dostępu na dostępność i wprowadził nową ikonę „człowieka”. Gigant przeprojektował także ustawienia ułatwień dostępu, aby były łatwiejsze w użyciu. Oczywiście funkcje te są dostępne na ekranach logowania i blokady, dzięki czemu użytkownicy mogą niezależnie konfigurować i używać swoich urządzeń, np. z Narratorem.

Zobacz także: One UI będzie ładny, ale Twój zegarek go nie dostanie

Ustawienia i ułatwienia dostępu w Windows 11 będą lepsze

Windows 11 to znaczący krok w kierunku przyszłości, w której dostępność „po prostu działa”, bez kosztownych wtyczek i czasochłonnej pracy administratorów IT. W Windows 10 Microsoft udostępnił technologiom pomocniczym współpracę z bezpiecznymi aplikacjami, takimi jak Word, w usłudze Windows Defender Application Guard (WDAG). W systemie Windows 11 umożliwiono technologiom pomocniczym i partnerom Microsoftu współpracę z aplikacjami, takimi jak Outlook hostowanymi w chmurze, w usłudze Azure Virtual Desktop (AVD). Na przykład pakiet Office jest dostępny jako aplikacja zdalna zintegrowana lokalnie (RAIL) za pomocą Narratora. Chociaż dla większości ludzi może to brzmieć jak czarna magia, część z nich skorzysta z tych udogodnień. Osoby niewidome będą miały dostęp do aplikacji, takich jak pakiet Office hostowanych na platformie Azure, gdy będą tego potrzebować.

Ustawienia i ułatwienia dostępu w Windows 11

Windows 11 będzie również obsługiwać aplikacje z graficznym interfejsem użytkownika dla systemu Linux, takie jak gedit, za pośrednictwem podsystemu Windows dla systemu Linux (WSL) na urządzeniach spełniających wymagania systemowe aplikacji. Przykładowo osoby niewidome mogą używać systemu Windows z obsługiwanymi czytnikami ekranu w ramach WSL. W niektórych przypadkach korzystanie z technologii wspomagających jest bezproblemowe. Na przykład filtry kolorów „po prostu działają”. Co ważne, zespół WSL od samego początku nadał priorytet dostępności i zobowiązał się do udostępnienia doświadczeń w momencie uruchomienia.

Nowoczesna platforma ułatwień dostępu

Microsoft ściśle współpracuje z liderami branży technologii wspomagających, aby wspólnie zaprojektować coś, co nazywa „nowoczesną platformą ułatwień dostępu”. Windows 11 zapewnia platformę, która umożliwia bardziej responsywne środowiska i bardziej elastyczne programowanie, w tym dostęp do danych aplikacji bez konieczności wprowadzania zmian w systemie Windows.

Gigant z Redmond przyjął opinie partnerów branżowych, których potrzebuje, aby technologia wspomagająca była bardziej responsywna od samego początku. Wprowadzono ograniczenia projektowe polegające na tym, że lokalna technologia wspomagająca, taka jak Narrator, „po prostu działa” z aplikacjami hostowanymi w chmurze za pośrednictwem sieci. Ponadto wymyślono i współtworzono nowe interfejsy programowania aplikacji (API), aby robić obie te rzeczy. To wszystko w celu usprawnienia komunikacji między technologiami pomocniczymi, takimi jak Narrator, a aplikacjami, takimi jak Outlook, które w niektórych scenariuszach znacznie poprawiają czas reakcji Narratora. W rezultacie Narrator jest bardziej responsywny i działa w sieci z aplikacjami hostowanymi w chmurze.

Microsoft chce też przyspieszyć tempo innowacji i poprawić komfort użytkowania funkcji. W związku z tym umożliwiono deweloperom aplikacji, takim jak Microsoft Office, programowe udostępnianie danych bez konieczności aktualizacji systemu. W Windows 11 programiści aplikacji będą mogli wdrażać niestandardowe rozszerzenia UI Automation, w tym niestandardowe właściwości, wzorce i adnotacje, które mogą być wykorzystywane przez technologie pomocnicze.

Źródło: microsoft

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy