ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
macOS Monterey 12.2

macOS Monterey w wersji beta już dostępny dla wszystkich, ale lepiej uważajcie

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Jeżeli nie możecie doczekać się nowości, to można już instalować nowy macOS. Pierwsza publiczna wersja beta systemu Monterey jest prawdopodobnie identyczna z drugą wersją dla deweloperów. Oprogramowanie można pobrać z portalu internetowego Apple Beta Software Program. Nowe wersje systemów operacyjnych zostały ogłoszone podczas dorocznej konferencji Apple Worldwide Developer Conference w czerwcu. Nowe funkcje skupiają się na kontaktach, dostosowywaniu urządzenia i skupieniu. Druga beta dla deweloperów otrzymała takie funkcje, jak SharePlay, czyli nową opcję w FaceTime, która umożliwia użytkownikom udostępnianie treści wideo i muzyki podczas połączenia.

Zobacz także: Funkcje Windows 11, które Apple musi wdrożyć w macOS

macOS Monterey w wersji beta już dostępny dla wszystkich, ale lepiej uważajcie

Testerzy korzystający z systemu macOS Monterey mogą wypróbować znaną z iOS aplikację Skróty, z importowaniem akcji Automatora. Inne nowe funkcje obejmują możliwość odtwarzania treści AirPlay z iPhone’a na Maca i Live Text na zdjęciach.

macOS Monterey beta

Zarówno Apple, jak i my zdecydowanie zalecamy użytkownikom, aby nie instalowali wersji beta na urządzeniach kluczowych lub podstawowych, ponieważ istnieje możliwość utraty danych lub innych problemów. Zamiast tego testerzy powinni zainstalować wersję beta na mniej ważnych urządzeniach i upewnić się, że przed aktualizacją istnieje kopia zapasowa danych.

Po pierwsze kopia zapasowa!

Najpierw musimy wykonać kopię zapasową. Nie należy instalować systemu wersji beta na naszym podstawowym komputerze do pracy lub innym urządzeniu, na którym polegamy i nie możemy sobie pozwolić na problemy z nim. Jeśli obawiamy się błędów, które uniemożliwia korzystanie z komputera, nie instalujmy na razie tej wersji. To za duże ryzyko.

Kopię zapasową możemy wykonać przez Time Machine – to najprostsza opcja przez narzędzie wbudowane w system. W razie problemów będziemy potrzebować kopii, do której będziemy mogli się cofnąć.

Instalowanie publicznej bety macOS Monterey

Aby zainstalować nowy system operacyjny, musimy zarejestrować się w programie Apple Beta Software Program. Możemy to zrobić za pośrednictwem strony internetowej. W sekcji Przewodnik klikamy kartę „macOS”, a następnie łącze „zarejestruj komputer Mac” w sekcji Pierwsze kroki.

macOS Monterey beta

Powinno to doprowadzić nas do strony internetowej „Zarejestruj urządzenia”. Postępujemy zgodnie z instrukcją. W kroku drugim pobierzemy narzędzie, które zarejestruje urządzenie w programie. Następnie uruchomi ono aktualizację oprogramowania, aby pobrać i zainstalować wersję testową Monterey. Instalacja może potrwać około 40 minut lub dłużej, w zależności od szybkości połączenia internetowego.

Komputery Mac zgodne z macOS Monterey:

  • MacBook (2016 i nowsze);
  • MacBook Air (początek 2015 roku i nowsze);
  • MacBook Pro (początek 2015 roku i nowsze);
  • Mac mini (koniec 2014 roku i nowsze);
  • iMac (koniec 2015 roku i nowsze);
  • iMac Pro (koniec 2017 roku i nowsze);
  • Mac Pro (koniec 2013 i nowsze).

Odinstalowanie wersji beta systemu macOS Monterey

Jeśli wypróbujemy system i zdecydujemy, że nie chcemy jednak z niego korzystać i chcemy wrócić do macOS Big Sur, Apple ma instrukcje, jak to zrobić. Można użyć kopii zapasowej Time Machine, aby przywrócić system z powrotem. Apple ma również instrukcje dotyczące przywracania systemu, jeśli musimy sformatować komputer Mac i skonfigurować go od nowa.

Źródło: Appleinsider

Sprawdź najnowsze wpisy