ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
One UI Samsung Tizen Wear OS połączenie

[SPT #164] One UI będzie ładny, ale Twój zegarek go nie dostanie

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Lato w pełni, ale to nie przerwa od newsów technologicznych. Jeśli coś umknęło Waszej uwadze, to warto to nadrobić w kolejnej odsłonie SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia. Dużo informacji pojawiło się na temat Wear OS 3.0 i nakładki One UI.

Pochwała – One UI

Diablo IV na nowych materiałach prezentuje się wyśmienicie. Blizzard pochwalił się kolejnymi informacjami i obrazkami z długo oczekiwanej kontynuacji popularnej serii Diablo. Twórcy bardzo skupiają się na kwestiach wizualnych. Dostosowanie postaci do własnych potrzeb będzie lepsze niż kiedykolwiek wcześniej. Co ciekawe, kolory mają zmieniać odcienie reagując na światło w realistyczny sposób. Jednym z priorytetów jest także kamera, która ma oddawać poziom szczegółowości postaci.

One UI Watch uchyla rąbka tajemnicy. Nowy Wear OS nadchodzi wielkimi krokami. Prawdopodobnie na urządzeniach Samsunga, będzie on zawierał dodatkową nakładkę – One UI. Na nowej platformie skorzystają przede wszystkim użytkownicy smartfonów koreańskiego giganta. Przykładowo, jeżeli użytkownik zainstaluje aplikację na telefonie, pojawi się też ona automatycznie na zegarku. To samo będzie dotyczyło niektórych ustawień jak np. podwójnego zegara w różnych strefach czasowych. Wygląda na to, że synchronizacja na linii smartwatch – smartfon będzie równie dobra jak w przypadku Apple Watcha i iPhone’a.

Sklep Microsoftu będzie niesamowity. Zmiany nadchodzące w Windowsie 11 to nie tylko nowy interfejs. Jedną z ważniejszych zmian będzie odświeżony Sklep Microsoftu. Ma on zawierać aplikacje Androida serwowane przez sklep Amazona. Co więcej, zobaczymy tu też popularne programy, takie jak TikTok, Zoom, ale także aplikacje Microsoftu np. Teams, czy Paint. Szczególnie ciekawa wydaje się funkcja „pop-up”, dzięki której można instalować programy prosto ze stron internetowych.

Czy te funkcje pojawią się w macOS? Mariusz, który jest wieloletnim użytkownikiem systemów od Apple pozazdrościł funkcji Windowsa 11. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na układanie okien na pulpicie, które można ustawić jednym przyciskiem. Nowe opcje dla deweloperów i lepszy Sklep Microsoft też wzbudziły zachwyt.

Microsoft zmienia proces aktualizacji Windowsa. W przypadku Windows 11 nowe aktualizacje będą pojawiały się co roku, a nie jak w przypadku „dziesiątki” co 6 miesięcy. Łatki będą wydawane w drugiej połowie każdego roku. Każdy użytkownik będzie mógł wyszukać aktualizacji samodzielnie w Windows Update. Organizacje komercyjne chętnie skorzystają z takich narzędzi jak Endpoint Manager czy Update Compliance. Microsoft zapewnił także, że nadal będzie wspierać Windows 10 aż do 14 października 2025 roku.

Krytyka – Wear OS

Które smartwatche otrzymają nowego Wear OS? Lista urządzeń, które otrzymają nową wersję platformy Google i Samsunga jest skandalicznie krótka. Najbardziej szokują oficjalne oświadczenia Samsunga i Fossila, czyli dwóch producentów, którzy przyzwoicie radzą sobie na rynku urządzeń noszonych. Żadne urządzenie tych firm nie dostanie aktualizacji. Jeśli chcecie sprawdzić, co z innymi zegarkami, zapraszam do mojego wpisu.

Sprawdź najnowsze wpisy