ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Windows 11 Mac

Windows 11 na komputerze Mac – niemożliwe, ale prawdziwe

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Od czasu premiery komputerów z własnymi układami M1 Apple powoli odcina się od systemu Windows. Krótko mówiąc oficjalnie oprogramowanie Microsoftu na tych urządzeniach od początku nie działało. Po kilku miesiącach okazało się jednak, że jest pewne wyjście. Podobną sytuację mamy teraz, w związku z planowanym debiutem Windows 11. Twórcy popularnego software do wirtualizacji systemu Windows dla komputerów Mac, Parallels Desktop potwierdzili, że wsparcie dla nowo ogłoszonej wersji 11 jest planowane.

Zobacz także: Nowy aparat iPhone 13 Pro, ale to nie jest zmiana jakiej chcemy

Windows 11 na komputerze Mac – niemożliwe, ale prawdziwe

W zeszłym tygodniu Microsoft zaprezentował kolejną wersję swojego systemu operacyjnego, czyli Windows 11. Oczywiście nie będzie on obsługiwany na komputerach Mac, a przecież niektórzy użytkownicy komputerów z Cupertino używają zwirtualizowanych pulpitów na swoich MacBookach. Tim Cook i jego koledzy po latach umożliwiania instalacji oprogramowania Microsoftu na swoich komputerach mocno się teraz od niego odcinają.

Windows 11 Mac

Jak donosi iMore, Parallels potwierdził, że czeka na zagłębienie się w Windows 11, gdy wszystkie jego funkcje, takie jak integracja z Teams i aplikacje na Androida, zostaną wydane i będą częścią kompilacji Windows 11 Preview. Wtedy zaczną pracować nad kompatybilnością z komputerami Mac. Zgodnie z raportem:

„Ponieważ niedawno ogłoszono system Windows 11, zespół inżynierów Parallels czeka na oficjalną wersję Windows 11 Insider Preview, aby rozpocząć badanie zmian wprowadzonych w nowym systemie operacyjnym, aby zapewnić pełną kompatybilność w przyszłych aktualizacjach Parallels Desktop” — poinformował Nick Dobrovolskiy, starszy wiceprezes ds. inżynierii i wsparcia Parallels powiedział iMore. Pierwsza wersja Preview Insider pojawiła się w poniedziałek, ale nie obejmuje wszystkich nowych funkcji, które pojawią się w Windows 11 jeszcze w tym roku, takich jak integracja Microsoft Teams lub obsługa aplikacji na Androida.

Nie podano żadnych szczegółów, ale Parallels zapowiedział, że „z pewnością zrobi wszystko, co możliwe, aby tak się stało”. Na komputerach Mac z procesorami Intel użytkownicy mogą natywnie uruchamiać system Windows za pomocą Boot Camp, a także poprzez wirtualizację. Jednak uruchamianie Windows natywnie przez wbudowany asystent Boot Camp nie jest możliwe na komputerach Mac Apple z układami M1, pozostawiając wirtualizację jako jedyną opcję.

Windows 11 MacBook

Windows 11 prędzej, czy później na komputerach Apple

Nowo ogłoszony system operacyjny firmy Microsoft, pojawi się na urządzeniach Mac raczej prędzej niż później, potwierdził Parallels. Po raz pierwszy wprowadzony na rynek w 1999 roku, Parallels oferuje różnorodne oprogramowanie do wirtualizacji Windows, dla ChromeOS i Mac. Spółka oferuje również szereg usług zarządzania urządzeniami mobilnymi i wirtualnych komputerów stacjonarnych skierowanych do klientów biznesowych.

W zeszłym roku firma uruchomiła najnowszą wersję swojej usługi dla komputerów Mac, Parallels Desktop 16. Ta jest zoptymalizowana do uruchamiania systemu Windows 10 na macOS Big Sur. Testy dla macOS Monterey beta trwają „w celu zapewnienia zgodności, gdy tylko ten zostanie wydany”. Firma szybko wprowadziła również natywne wsparcie dla chipa Apple M1, który zapewnia o 30% wyższą wydajność niż procesor Intel Core i9 podczas korzystania z systemu Windows 10 na komputerze Mac. Biorąc pod uwagę, że pierwsza wersja systemu Windows 11 została uruchomiona na początku tego tygodnia, można bezpiecznie założyć, że inżynierowie Parallels już przygotowują przyszłą aktualizację.

Nowy system operacyjny Microsoftu nie zostanie udostępniony publicznie do końca roku, więc Parallels ma jeszcze kilka miesięcy na przygotowanie.

Źródło: MacRumors, Techradar

Sprawdź najnowsze wpisy