ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
iOS 15.3

Siri w iOS 15, czyli podsumowanie nowości w asystencie Apple

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Apple zaprezentowało iOS 15 podczas konferencji otwierającej WWDC na początku czerwca. Firma wprowadziła sporo nowych funkcji w iMessage, FaceTime, przeprojektowanym Safari i czy nowym sposobie obsługi Powiadomień. Asystent głosowy czyli, Siri również otrzymał kilka ulepszeń. W zeszłym roku firma poinformowała, że nowa wersja jest 20 razy mądrzejsza niż wcześniejsza. Podczas WWDC spółkanie określiła, o ile mądrzejsza stała się Siri tym razem, a zamiast tego skupiła się na wszystkich nowych funkcjach, które pojawią się w asystencie w tym roku. Liczę na sporo zmian, bo względem Asystenta Google, to co proponuje Tim Cook i spółka niestety nie zachwyca. Ciekawe, kiedy przemówi po polsku…?

Zobacz także: Funkcje Windows 11, które Apple musi wdrożyć w macOS

Siri w iOS 15, czyli podsumowanie nowości w asystencie Apple

Warto zauważyć, że już w systemie iOS 14.5 Siri nie ma domyślnego głosu żeńskiego, a użytkownik musi wybrać, którego głosu ma używać. iOS 14.5 wprowadził również dwa dodatkowe nowe głosy dla osób mówiących po angielsku, które brzmią bardziej naturalnie. Teraz, wraz z iOS 15, Siri otrzymuje wiele nowych funkcji, ale większość z nich jest przeznaczona dla iPhone’ów z procesorem A12 Bionic lub nowszym.

Przetwarzanie mowy na urządzeniu

Dźwięk Naszych żądań jest teraz przetwarzany w całości na naszym iPhone XR, XS lub nowszym, chyba że zdecydujemy się go udostępnić. Moc Apple Neural Engine umożliwia stworzenie modeli rozpoznawania mowy o tej samej wysokiej jakości, co rozpoznawanie mowy na serwerze.

Siri iOS 15

Personalizacja i przetwarzanie na urządzeniu

Rozpoznawanie i rozumienie mowy Siri poprawia się w miarę korzystania z urządzenia. Siri poznaje kontakty, z którymi najczęściej wchodzimy w interakcję, nowe wpisywane słowa i tematy, o których czytamy. Osobisty asystent jest również szybszy niż kiedykolwiek. Te funkcje działają na iPhone XR, XS lub nowszym.

Zamiana tekstu na mowę w większej liczbie języków

Najnowsze głosy neuronowe zamiany tekstu na mowę są teraz dostępne w większej liczbie języków: szwedzkim (Szwecja), duńskim (Dania), norweskim (Norwegia) i fińskim (Finlandia).

Utrzymywanie kontekstu

Siri lepiej utrzymuje kontekst między prośbami, dzięki czemu możemy w rozmowie odnosić się do tego, o co właśnie prosiliśmy. Na przykład po zapytaniu „Czy Glacier National Park jest nadal otwarty?” możesz zapytać „Ile czasu zajmuje dotarcie tam?” a Siri nawiąże połączenie.

Siri jest mądrzejsza, ale dalej goni konkurencję

Kontekst odnośnie kontaktów na ekranie

Siri może teraz używać kontekstu na ekranie, aby wysłać wiadomość lub nawiązać połączenie. Na przykład, jeśli patrzymy na kontakt w aplikacji, rozmowę z kimś w Wiadomościach lub powiadomienie o wiadomości lub nieodebranym połączeniu od kogoś, możemy powiedzieć „Wyślij wiadomość, że jestem w drodze”. a Siri wyśle ​​go do odpowiedniego kontaktu.

Siri iOS 15

Wsparcie offline

Siri może teraz przetwarzać wiele typów żądań offline bez połączenia z Internetem, w tym zegary i alarmy, telefon, wiadomości, udostępnianie, uruchamianie aplikacji, sterowanie odtwarzaniem dźwięku i ustawienia. Potrzebny jest iPhone XR, XS lub nowszy.

Udostępnianie

Jedna z najlepszych funkcji systemu iOS 15 umożliwia udostępnianie elementów na ekranie, takich jak zdjęcia, strony internetowe, zawartość z Apple Music lub Apple Podcasts, historie z Apple News, lokalizacje w Mapach i nie tylko. Na przykład możemy powiedzieć „Wyślij to do konkretnej osoby”, a Siri to zrobi. Jeśli elementu nie można udostępnić, Siri zaproponuje wysłanie zrzutu ekranu.

Ogłaszanie powiadomień

Siri automatycznie ogłasza przychodzące powiadomienia, które chcemy w AirPods. Możemy także włączyć lub wyłączyć powiadomienia, których nie chcemy, by były ogłaszane w słuchawkach za pomocą ustawień.

Sterowanie inteligentnymi urządzeniami domowymi

Możemy poprosić Siri o sterowanie urządzeniem HomeKit o określonej godzinie. Na przykład wystarczy powiedzieć „Hej Siri, wyłącz światła w mojej sypialni o 19:00” lub „Hej Siri, wyłącz wszystkie światła, gdy wyjdę”.

Źródło: Appleinsider

Sprawdź najnowsze wpisy