Funkcje iPadOS 16

iPad będzie jak MacBook – ślady przyszłości ukryte w iPadOS 15

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

W iPadOS 15 Apple wprowadza kolejną rundę zmian w wielozadaniowości iPada. Firma z Cupertino stara się wymyślić, jak wyłamać iPada z interfejsu iPhone’a. Chyba Tim Cook i spółka w końcu składają wszystkie elementy układanki, które pozwolą iPadowi stać się bardziej podobnym do Maca – cały czas zachowując swoją pozycję w ekosystemie Apple. W obecnej formie tablet, szczególnie w wersji Pro ma więcej mocy niż większość komputerów, ale jego software nie nadąża za tym poziomem – to musi się zmienić i w iPadOS mamy tego kolejny etap.

Zobacz także: Apple idzie za ciosem – iPhone 13 nikogo nie rozczaruje

iPad będzie jak MacBook – ślady przyszłości ukryte w iPadOS 15

Apple od kilku lat flirtuje z pomysłem umieszczenia pływających okien w iPadzie. Na przykład Slide Over to okno przymocowane z jednej strony ekranu. Obraz w obrazie unosi się nad aplikacjami, ale musi być umieszczony w rogu. Dwa lata temu firma wprowadziła koncepcję wielu okien aplikacji — ale tak naprawdę było to po prostu wiele programów działających w istniejących ramkach aplikacji – na przykład plik Microsoft Word na pełnym ekranie i inny plik Word w innym widoku Split View.

W iPadOS 15 nowe skróty klawiszowe wydają się wskazywać na bardziej wyrafinowaną wielozadaniowość, ale to, co naprawdę przykuwa uwagę, to skrót klawiszowy Command, który Apple zaimportowało z macOS. W iPadOS 15 naciśnięcie przycisku przeniesie nas między różnymi widocznymi aplikacjami w widoku Split View i Slide Over, dzięki czemu możemy wybrać, która aplikacja będzie dostępna z klawiatury. Naciśnięcie klawisza Command przełącza wiele okien w jednej aplikacji.

iPadOS 15

Nowa, lepsza wielozadaniowość

Są także nowe dodatki iPadOS 15, jak „pływające okno główne”, które pojawia się (między innymi) podczas tworzenia nowej wiadomości w Mail. Początkowo pojawia się ono nad daną aplikacją, ale ma nowy interfejs z trzema kropkami na górze, który pozwoli go przeciągnąć lub przenieść go do własnego pełnego ekranu, widoku podzielonego lub przesunięcia nad wybraną lokalizację. Jest to rozwiązanie z jakiego użytkownicy komputerów Mac korzystają od dawna.

To prowadzi nas do także Quick Note, nowej funkcji, która pojawi się na iPadzie, iPhonie i Macu tej jesieni, która zostanie zaimplementowana w iPadOS jako… pływające okno. Tak, zachowuje się znów jak obraz w obrazie – możemy umieścić go tylko w rogach lub z boku ekranu z przezroczystym elementem strzałki wskazującym, że jest gotowy do ponownego wyświetlenia.

Aplikacje we wszystkich kształtach i rozmiarach

Jednym z największych argumentów przeciwko oferowaniu okien w stylu Mac na iPadzie jest to, że aplikacje na iPada (i iPhone’a) nie są zbudowane tak, aby można je było zmieniać w nieskończoność, tak jak okna w macOS. Jest w tym prawda, choć nie jest tak, jak kiedyś. Nowoczesne aplikacje na iOS muszą dostosować się do wielu rozmiarów i orientacji ekranu. Po raz kolejny Mac wskazuje drogę: jeśli używamy aplikacji iOS na Macu M1, zobaczymy, że można zmieniać ich rozmiar — z pewnymi ograniczeniami.

iPadOS 15

Wątpliwe, czy jakikolwiek schemat okienek iPada oferowałby perfekcyjną zmianę rozmiaru w stosunku do tego, co oferuje Mac. Możemy sobie wyobrazić zmianę rozmiaru okna i przyciągnięcie go do wielu różnych proporcji i rozmiarów — odpowiadających wymiarom różnych obsługiwanych urządzeń Apple.

Zupełnie inne menu dla iPadOS 15

Apple przebudowuje również pasek menu Maca na iPadzie. Przytrzymanie klawisza przełączania klawiatury lub Command w iPadOS 15, umożliwi zobaczenie nakładki z listą wszystkich dostępnych skrótów klawiaturowych — zorganizowanych w dość znany wzór, który zaczyna się od Pliku i Edycji. Nie musimy nawet używać skrótów klawiaturowych – dotknięcie dowolnego polecenia spowoduje jego wykonanie.

Jak są ukryte menu w aplikacjach na iPada? Odpowiedź leży w Projekcie Catalyst, który umożliwia twórcom aplikacji na iPada przenoszenie ich aplikacji na komputery Mac. Teraz iPadOS 15 sprawia, że ​​ta dodatkowa praca jest widoczna również na iPadzie. Aplikacje Catalyst mogą również otwierać wiele okien, a na Macu są one wyświetlane jako zwykłe, pływające niezależne okna.

Źródło: Macworld

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy