ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
MacBook Pro 2022

MacBook, a obsługa monitorów zewnętrznych – ile ich można podłączyć?

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Jedną z największych długoterminowych zalet komputera Mac jest łatwość podłączania monitorów zewnętrznych. Typy złączy, obsługiwane rozdzielczości i całkowita liczba obsługiwanych urządzeń zmieniały się w czasie, ale w artykule przedstawię jak się to prezentuje w poszczególnych grupach modeli. Mnogość standardów, generacji i nowych ograniczeń komputerów wyposażonych w procesory Apple M1 sprawiły jednak, że ​​kwestia MacBook, a monitor zewnętrzny to dla wielu z nas zagadka.

Zobacz także: Oto funkcje iOS 15, których Twój iPhone nie otrzyma

MacBook, a obsługa monitorów zewnętrznych – ile ich można podłączyć?

W ciągu ostatnich sześciu lat Apple wprowadziło USB 3 przez USB-C (w 12-calowym MacBooku, obecnie już wycofanym z oferty), Thunderbolt 3, który także używa USB-C (i obsługuje wiele rodzajów przejściówek) oraz procesory Apple M1. Niektóre komputery Mac mają lub nadal są wyposażone w złącza specyficzne dla wideo. W przeszłości obejmowały one DVI (w wielu formach), Mini DisplayPort, DisplayPort przez Thunderbolt 2 i HDMI. HDMI 2.0 jest jedynym pozostałym złączem wideo, które nie jest portem USB-C i znajduje się tylko w starszych modelach z układami Intela i Macu mini z chipem M1

MacBook monitor zewnętrzny

Ustalenie, ile monitorów można podłączyć do komputerów Mac, stało się dla wielu uzytkowników stosunkowo skomplikowane, szczególnie z uwagi na wizualne podobieństwa wielu komputerów z Cupertino. 

Obsługiwane rozdzielczości

Poniżej zapoznacie się z zestawieniem dla komputerów Mac z ostatnich kilku generacji, począwszy od najnowszych, takich bez zewnętrznego wyświetlacza, po MacBooki oraz różne modele iMac. Połączenia są realizowane przez port USB-C, chyba że zaznaczono inaczej. Rozdzielczości, dla odniesienia, to:

 • 4K UHD: 3840 × 2160 pikseli;
 • 4K: szerokość 4096, z typowymi odmianami, które obejmują 4096 × 2160 pikseli lub 4096 × 2304 pikseli;
 • 5K: 5120 × 2880 pikseli;
 • 6K: 6016 × 3384 pikseli.

Najwyższa obsługiwana rozdzielczość jest wymieniona dla każdej konfiguracji lub zestawu opcji, ale można również użyć monitora o niższej rozdzielczości. Na przykład Mac mini z chipsetem M1 umożliwia obsługę do 6K przez USB-C, ale zamiast tego można podłączyć monitor 4K UHD do tego portu.

MacBook, iMac lub Mac mini z procesorem Apple M1, a monitor zewnętrzny

Większość komputerów z M1 pozwala na podłączenie tylko jednego monitora zewnętrznego, ale do Mac mini możemy podłączyć dwa. Pomimo wielu pytań, nie ma adaptera ani innych rozwiązań, które pozwolą na dodanie dodatkowego wyświetlacza poza poziomem obsługiwanym przez Apple.

Oto opcje pogrupowane według wyświetlania:

 • MacBook Air, 13-calowy MacBook Pro, iMac: jeden zewnętrzny wyświetlacz o rozdzielczości do 6K;
 • Mac mini: dwa wyświetlacze: jeden do 6K przez USB-C i jeden do 4K przez HDMI 2.0.
MacBook monitor zewnętrzny

Komputery Mac z układami Intel i USB 3/Thunderbolt 3

Takie urządzenia miały bardziej rozbudowaną gamę potencjalnych konfiguracji zewnętrznych monitorów. Oto możliwości dla ostatniej dostarczonej wersji każdego modelu z portem Thunderbolt 3 oraz 12-calowego MacBooka z USB 3 przez USB-C:

 • 21,5-calowy iMac: jeden wyświetlacz 5K lub dwa wyświetlacze 4K UHD lub 4K;
 • 27-calowy iMac (standardowa karta graficzna), 13-calowy MacBook Pro: jeden wyświetlacz 5K lub 6K albo dwa wyświetlacze 4K UHD lub 4K;
 • 27-calowy iMac (AMD Radeon Pro 5700 lub AMD Radeon Pro 5700 XT): maksymalnie dwa wyświetlacze 4K UHD, 4K, 5K lub 6Kl
 • 16-calowy MacBook Pro: maksymalnie dwa wyświetlacze 5K lub 6K albo maksymalnie cztery wyświetlacze 4K UHD lub 4K;
 • Mac mini: jeden wyświetlacz 5K przez USB-C lub maksymalnie trzy wyświetlacze 4K z kombinacją portów USB-C i HDMI 2.0
 • Mac Pro: w zależności od karty graficznej może być dostępny od jednego wyświetlacza 5K lub 6K lub do czterech wyświetlaczy 4K, do czterech wyświetlaczy 5K lub 6K lub do ośmiu wyświetlaczy 4K;
 • 12-calowy MacBook: Jeden wyświetlacz 4K.

Źródło: Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy