ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Windows 11 MacBook

Nie będę płakał, ale Windows 11 nie zadziała na MacBooku z Intelem

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Microsoft zaprezentował w czwartek Windows 11. Chociaż nowy system ma odświeżony wygląd, a nawet możliwość uruchamiania emulowanych aplikacji na Androida, nie każdy będzie mógł zainstalować nową wersję. W rzeczywistości Windows 11 nie będzie oficjalnie obsługiwany przez żaden MacBook z procesorem Intel.

Zobacz także: Apple idzie za ciosem – iPhone 13 nikogo nie rozczaruje

Nie będę płakał, ale Windows 11 nie zadziała na MacBooku z Intelem

Windows jest zwykle system Microsoftu znany jest z tego, że działa na kilku różnych komputerach, ale w tym roku wydaje się, że gigant zdecydował się na zwiększenie wymagań sprzętowych dla swojego software. Gdy aktualizacja będzie dostępna, będzie wymagała przynajmniej 64-bitowego procesora o taktowaniu 1GHz lub szybszego, 4 GB pamięci RAM, 64 GB miejsca na dysku, karty graficznej zgodnej z DirectX 12 i obsługi TPM 2.0.

Windows 11 MacBook

Co to jest TPM 2.0?

TPM lub Trusted Platform Module to chip wbudowany w płytę główną lub oprogramowanie komputera w celu zapewnienia integralności zabezpieczeń systemu operacyjnego, podobnie jak to, co robi Secure Enclave na komputerach Mac. Może kontrolować klucze kryptograficzne, zarządzanie DRM, ale nie tylko.

Problem polega na tym, że nie każdy komputer ma TPM 2.0, od czasu jego wprowadzenia w 2014 roku. A jeśli chodzi o komputer stacjonarny, istnieje duża szansa, że ​​nie ma on układu TPM (chociaż można go do niego dodać). W innym dokumencie Microsoft przedstawia listę wszystkich procesorów, na których można uruchomić system Windows 11, a większość z nich została wprowadzona po 2017 roku.

Windows 11 na MacBooku

Co z komputerami Mac? Cóż, nawet jeśli masz MacBooka z najnowszą generacją procesorów Intela (warto zauważyć, że żaden nowy komputer z Cupertino z układem Apple Silicon, czyli M1 nie działa natywnie pod Windows), prawdopodobnie nie będziesz w stanie uruchomić na nim nowości Microsoftu – a przynajmniej nie oficjalnie.

wymagania sprzętowe Windows 11

Firma Apple nigdy nie oferowała wsparcia dla standardu TPM 2.0 na komputerach Mac z układem Intela, co sprawia, że ​​wszystkie są niekompatybilne z najnowszą wersją systemu z Redmond. Jeśli uruchomisz narzędzie wydane przez Microsoft, aby sprawdzić, czy Twój komputer ma sprzęt wymagany do uruchomienia najnowszej wersji systemu, otrzymasz komunikat, że „na tym komputerze nie można uruchomić systemu Windows 11”.

Apple może zaktualizować komputery Mac z Intelem, ale…

Teoretycznie spółka z Cupertino może zaktualizować oprogramowanie sprzętowe swoich komputerów z chipami Intela, aby umożliwić obsługę TPM 2.0 za pomocą tych procesorów. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, ponieważ Tim Cook i spółka powoli wycofują komputery Mac z chipami Intela, a nowe komputery z M1 nie są kompatybilne z żadną wersją systemu Windows.

Innymi słowy, dla tych, którzy chcą uruchomić system Windows 11 na komputerze Mac, na razie jedyną opcją jest użycie maszyny wirtualnej, ponieważ nie będzie to działać przez Boot Camp. Windows 11 pojawi się jako bezpłatna aktualizacja tej jesieni.

Źródło: 9to5mac

Sprawdź najnowsze wpisy