Salwador ma problemy z BTC

[SPT #163] Bitcoin pod ostrzałem – źle się dzieje na kursie kryptowaluty

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Wakacje właśnie się zaczęły. Przed uczniami i studentami dwa albo i nawet 3 miesiące odpoczynku. Jeśli w ostatnich dniach nauki zapomnieliście zajrzeć na nasz portal, to warto to zrobić teraz. Zapraszam do lektury SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia.

Pochwała

Kahoot wchodzi na polski rynek. Ta informacja bardzo mnie cieszy, ponieważ od prawie roku korzystam z platformy. Jej darmowa wersja pozwala na stworzenie wspaniałych interaktywnych testów, które również mogą być wykorzystane przy nauczaniu. Ostatnio pojawił się jednak problem w postaci ograniczenia liczby użytkowników testu do 10 w jednym momencie. Z kolei wersje płatne są moim zdaniem trochę za drogie. Niemniej jednak cieszy fakt, że Kahoot pojawi się w polskiej wersji językowej. Przy okazji zachęcam do używania tej platformy!

Unijny certyfikat COVID w mObywatelu. Cyfryzacja Polski przybiera na sile. Ostatnio w aplikacji mObywatel został wprowadzony dokument poświadczający zaszczepienie dwoma dawkami na COVID-19. Teraz z kolei pojawia się Unijny Certyfikat COVID potocznie określany jako paszport covidowy. Aby go dodać, wystarczy zaktualizować aplikację i dodać Unijny Certyfikat COVID z listy dostępnych dokumentów. Trzeba tutaj zaznaczyć, że nie można mylić krajowego zaświadczenia z unijnym certyfikatem. To są dwa różne dokumenty.

Kolejne nowości Microsoft Teams. Gigant z Redmond cały czas pracuje nad poprawą najważniejszej aplikacji w dobie pandemii COVID-19. Teams wprowadzi nowy układ treści o nazwie pierwszy rząd i usprawnienia w opcji Rooms. Dodatkowo pojawią się też transkrypcje i ulepszenia czatu. W końcu funkcja hotdesk na ekranie aplikacji umożliwia rezerwację obszarów roboczych z wyprzedzeniem i uzyskanie dostępu do osobistego konta Teams we współdzielonej przestrzeni. Microsoft nie zapomina też o aplikacjach na smartfony. Tu także pojawią się nowości, które będą zróżnicowane w zależności od systemu.

Krytyka

Bitcoin pod ostrzałem. Decyzja władz Salwadoru o oficjalnym akceptowaniu Bitcoina była szokująca i nie wszystkim się spodobała. Bank Światowy od razu skrytykował poczynania władz tego kraju. Na niekorzyść kryptowaluty działają także chińskie władze, które starają się jak mogą, żeby zdyskredytować cyfrową walutę w oczach inwestorów. Przykładem takich działań jest zabronienie instytucjom finansowym korzystanie z Bitcoina. Efektem negatywnego nastawienia do kryptowaluty jest jej niski kurs, który dwukrotnie w ostatnich dniach próbował przebić barierę 30000 USD.

Interfejs Windows 11. Microsoft zaprezentował już oficjalnie Windowsa 11. Mnie jednak nadal nurtuje fakt, co się stanie z jego interfejsem. Mam na myśli jego zakamarki jak np. Panel Sterowania czy Menadżer Urządzeń. Ten pierwszy wygląda jak rodem z Windowsa XP. Ten drugi z kolei przypomina mi to, z czym miałem do czynienia z Windowsie 95. Do tego dochodzi Metro UI, czyli znienawidzone przez wielu użytkowników kafelki. Nie zapominajmy też o Fluent Design, czyli obszarach „nowoczesnych” i transparentnych. Miks tego wszystkiego daje nam przepis na „interfejsową katastrofę”.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy