ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Aktualizacja tapety Windows 11 w przeciekach

[SPT #161] Windows 11 ma być rewolucją, a od Apple zawiało nudą

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Za oknem zrobiło się prawdziwe lato, które już niedługo zagości też oficjalnie w naszych kalendarzach. Jeśli w wolnych chwilach cieszycie się piękną pogodą i nie macie czasu na czytanie portali internetowych, to teraz można to nadrobić. Przed Wami SPT – subiektywne podsumowanie tygodnia.

Pochwała

Ekscytująca jesień dla Wear OS. Nowy system dla wearables od Google i Samsunga namiesza na rynku smartwatchy. Już latem pojawi się Galaxy Watch 4, ale to nie koniec atrakcji. Jesienią zobaczymy prawdopodobnie kolejne urządzenia z platformą w tym od Google i Mobvoi. Wear OS w końcu będzie konkurencyjny wobec watchOS od Apple. Nie zobaczymy tu już lagowania, zacinania czy krótkiego czasu działania na jednym ładowaniu. Warto poczekać do jesieni, żeby wybrać odpowiedni smartwatch dla siebie.

Rewolucyjny Windows 11 nadchodzi. Wszystkie znaki na niebie i stronach Microsoftu wskazują na to, że nowa platforma będzie nazywała się: Windows 11. Zmiana nazwy niesie za sobą poważną rewolucję w systemie. Zobaczymy tu przede wszystkim nowe elementy interfejsu oraz niewidziane wcześniej funkcje. Microsoft zamierza uchylić rąbka tajemnicy już 24 czerwca. Wtedy dowiemy się znacznie więcej na temat nadchodzących zmian.

Drony wywołają deszcz? Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj, w którym opady deszczu są wyjątkowo cenne. Jednak ich niedobór być może zaspokoi technologia, a konkretniej drony. Latające urządzenia mają wlatywać w chmury i zmieniać równowagi ładunku elektrycznego w kropelkach wody. Kropelki będą łączyć się w większe krople, a następnie spadać na ziemię. Nie wiadomo jednak do końca, czy taka technologia faktycznie sprawdzi się w praktyce. Według prof. dr hab. Inż. Cezarego Galińskiego, wykorzystanie dronów ma jedynie przyspieszyć opady, które i tak wystąpią.

Krytyka

Nudne WWDC Apple. Jak co roku w czerwcu, Apple zorganizowało konferencję, na której pokazało nowe wersje systemów operacyjnych. Wisienką na torcie był iOS 15. Jednak żadna z zaprezentowanych funkcji nie zachwyca i nie jest rewolucyjna. Większą uwagę może zwrócić nowa wersja powiadomień, a właściwie ich podsumowanie. Apple twierdzi, że dzięki tej funkcji nie przegapimy najważniejszych informacji, a z drugiej strony „nie zgubimy się” w natłoku powiadomień.

Samsung hegemonem na rynku składanych smartfonów. Koreański gigant dysponuje obecnie (oprócz Huawei i Xiaomi) bardzo dobrą technologią składanych ekranów. Z powodzeniem widzieliśmy debiuty na rynku takich urządzeń jak Galaxy Fold 2 czy Galaxy Z Flip. Wygląda na to, że dopiero pod koniec roku Samsung udostępni posiadaną technologię innym firmom. Skorzystają z niej między innymi Google czy Oppo. Miejmy nadzieję, że większa konkurencja na rynku doprowadzi do większych obniżek cenowych smartfonów ze składanymi ekranami. Szkoda, że Samsung tak długo „trzymał” tę technologię tylko dla siebie.

Sprawdź najnowsze wpisy