ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Apple rozszerzy możliwości CarPlay

Apple CarPlay w iOS 15 – oto najważniejsze nowości

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Podczas konferencji otwierającej tegoroczne WWDC nie było dużo czasu na scenie. Wiemy sporo na temat iOS 15 czy iPadOS, ale co z CarPlay? Apple wprowadzi kolejne możliwości do iOS w samochodzie. Oto niektóre z nowych funkcji, których możemy się spodziewać.

Zobacz także: Bezstratny dźwięk w Apple Music – wszystko, co musisz wiedzieć

CarPlay w iOS 15 – klucze do samochodu

W przypadku iOS 15 Apple ulepsza możliwości wirtualnych kluczy samochodowych. CarKey może teraz wykorzystywać chip U1, który znajdziemy w najnowszych urządzeniach. Gwarantuje to, że nigdy nie uruchomimy samochodu bez telefonu w pojeździe i że nigdy nie zamkniemy drzwi z telefonem w środku. Będzie to wymagało wsparcia producentów samochodów, a jak dotąd pierwszym ogłoszonym partnerem i z resztą jedynym jest BMW.

Koncentracja na prowadzeniu w iOS 15

Focus to zupełnie nowa funkcja w najnowszej dużej aktualizacji. Dzięki niej możemy ustawić niestandardowe powiadomienia na podstawie swojego zadania — czy to podczas jazdy, spania, pracy, czy czasu dla siebie. Zastąpi to tryb Nie przeszkadzać podczas jazdy, który mieliśmy wcześniej. Użytkownicy mogą włączyć lub wyłączyć funkcję automatycznie, gdy połączą się z Bluetooth w samochodzie albo ręcznie, gdy włączona jest funkcja CarPlay.

CarPlay iOS 15

Każda ustawiona przez nas opcja, w tym jazda samochodem, może ograniczać przychodzące powiadomienia. Na przykład podczas jazdy możemy chcieć, aby tylko jedna, wybrana osoba mogła się z nami kontaktować, albo chcieć, by powiadomienia mogły wysyłać tylko wybrane aplikacje bezpieczeństwa lub inteligentnego domu.

Kilka nowych tapet w nowym CarPlay

Apple dołącza cztery nowe tapety w ramach systemu iOS 15 dla CarPlay. Wszystkie wyglądają podobnie do domyślnego tła dla znalezionego na iPhonie i iPadzie.

CarPlay iOS 15

Każda z tapet ma zarówno ciemną, jak i jasną wersję. CarPlay może automatycznie przełączać się między trybami jasnymi i ciemnymi w zależności od pory dnia lub zawsze możemy zachować ciemną estetykę.

Pozostałe nowości w CarPlay w iOS 15

Niektóre nowości, nad którymi Apple pracuje nie będą gotowe na czas premiery iOS 15 we wrześniu. Jedną z nich jest możliwość ogłaszania przez Siri wiadomości po ich nadejściu. Ta funkcja działa również z AirPods i zmniejsza potrzebę interakcji kierowców z systemem informacyjno-rozrywkowym podczas jazdy. Użytkownicy mogą słuchać Siri i odpowiadać bez użycia rąk. Firma Tima Cooka twierdzi, że pojawi się to jeszcze w tym roku w kolejnej aktualizacji iOS 15.

CarPlay iOS 15

Podobnie mówi również, że odnowione środowisko Map pojawi się po premierze nowego systemu. Nowa aplikacja będzie zawierała znacznie więcej szczegółów niż teraz. „Odkrywaj miasta takie jak San Francisco, Los Angeles, Nowy Jork i Londyn z niespotykanymi dotąd szczegółami dotyczącymi wzniesień, dróg, drzew, budynków, punktów orientacyjnych i nie tylko” – tak opisuje to gigant z Cupertino.

Apple zamierza wydać oprogramowanie jesienią, jako bezpłatną aktualizację dla użytkowników iPhone. Zmiany w CarPlay to tylko mały wycinek sporej liczby nowych funkcji, które zobaczymy.

Źródło: Appleinsider

Sprawdź najnowsze wpisy