ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
niedomknięte skrytki w paczkomacie

Uważajcie na niedomknięte skrytki w paczkomacie – można stracić swoją paczkę!

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Automaty paczkowe to bardzo wygodne narzędzie do odbierania paczek, ale nie bez wad. Niedomknięte skrytki w paczkomacie mogą skutkować tym, że stracimy naszą przesyłkę. Taka sytuacja może nam się przydarzyć zarówno gdy jesteśmy nadawcami, jak i odbiorcami. Omówimy dziś dwa możliwe scenariusze.

Niedomknięte skrytki w paczkomacie nadawczym

Paczkomaty pozwalają nie tylko odbierać przesyłki, ale też je nadawać. Można zrobić tak, że paczka umieszczona przez nas w maszynie trafi do innego urządzenia lub wybrać dostawę kurierem pod wskazany adres. Działa to całkiem sprawnie, chyba że nadawca przesyłki działa w pośpiechu i pozwoli sobie na chwilę nieuwagi. To może oznaczać początek dużych kłopotów.

Wczoraj podchodząc do paczkomatu, zobaczyłem otwartą skrytkę, w której była przesyłka. Nie czekała ona na odbiór, tylko na nadanie, bo nie było na niej naklejonej etykiety, tylko wypisane kilka cyfr. Bardzo możliwe, że ktoś chciał zwrócić nieudane internetowe zakupy. Niestety popełnił błąd i nie dokończył całej procedury poprawnie, tylko odszedł od maszyny od razu po umieszczeniu paczki w skrytce. Na ekranie paczkomatu było widać opcje związane z nadaniem przesyłki. Uniemożliwiało to odebranie lub nadanie paczek przez kolejne osoby (przynajmniej w standardowy sposób, wpisując kod odbioru lub skanując kod QR). Oczywiście zamknąłem skrytkę i zakończyłem procedurę nadawania przesyłki nieznanej mi osoby na ekranie paczkomatu. Ktoś mógł jednak podejść do maszyny przede mną i wyjąć tę paczkę ze skrytki, nic nie stałoby mu na przeszkodzie.

Pamiętajcie, by nie odchodzić od paczkomatu, dopóki prawidłowo nie zakończycie procedury nadawania przesyłki. Nie chodzi tylko o zamknięcie skrytki po umieszczeniu w niej paczki, ale również o przejście przez wszystkie etapy wyświetlane na ekranie maszyny. Wystarczy, że nie klikniemy zakończ przed odejściem od automatu, a kolejna osoba będzie mogła jednym kliknięciem anulować proces. Efektem będzie otwarcie skrytki z rzeczą, którą chcieliśmy wysłać.

Uchylona skrytka w automacie, z którego mieliśmy odebrać przesyłkę

Drugi przypadek jest znacznie bardziej skomplikowany i daje użytkownikom zdecydowanie mniejszą możliwość reakcji. Chodzi o sytuację, w której przesyłka trafiła do paczkomatu odbiorczego, jednak drzwi od skrytki są minimalnie uchylone. Właśnie taką sytuację opisuje YouTuber z kanału Zwiadowca Historii, przedstawiając problem na swoim kanale na YouTube oraz w serwisie wykop.pl. Według mężczyzny wina leży po stronie kuriera, który nie domyka drzwi, przez co można je potem otworzyć bez podawania kodu odbioru i aplikacji InPostu. Chodzi o jeden z paczkomatów w Krakowie, ale nie wiadomo, czy podobnych sytuacji nie było więcej.

W serwisie wykop.pl wywiązała się dyskusja na temat omawianego przypadku. Aby kontynuować wkładanie paczków do skrytek, należy domknąć drzwiczki, inaczej skaner cię nie puści dalej. No chyba że PM jest oblegany przez armię turecka jak Wiedeń i jedna skrytka jest używana kilka razy dziennie. Wtedy istnieje szansa, że drzwiczki się zatrzasną, skaner puści dalej i nikt nic nie zauważy a okaże się, że odstają na 0.5 mm – pisze użytkownik podający się za kuriera firmy InPost (pisownia oryginalna). Jego zdaniem uchylone drzwi od skrytek to nie wina kuriera, tylko przede wszystkim zużycia maszyny, a w dalszej kolejności błędu serwisu oraz samych użytkowników, którzy nie domykają drzwi po odebraniu przesyłki. Taka skrytka później stoi otwarta w deszczu, na mrozie, czasem cały weekend – kontynuuje swoją wypowiedź użytkownik wykopu.

Czytaj także: Allegro – tak wyglądają pierwsze automaty paczkowe – ekologiczne i bez reklam

Wersję użytkownika, który twierdzi, że jest kurierem, potwierdziło również kilka innych osób. Oznacza to, że problem może tkwić w samych paczkomatach, które w wyniku długiej/niewłaściwej eksploatacji nie są już zupełnie sprawne. Warto zgłaszać takie sytuacje InPostowi. Przy dużej liczbie zgłoszeń reakcja firmy może być sprawniejsza, niż gdy każdy ignoruje sprawę, dopóki ktoś nie wyjmie z automatu jego przesyłki. Dobrze również dbać o automaty paczkowe i samemu nie zostawiać otwartych skrytek po wyjęciu przesyłki. Niewykluczone, że długotrwała ekspozycja na niektóre zjawiska atmosferyczne faktycznie może zaszkodzić mechanizmowi.

Sprawdź najnowsze wpisy