ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
unijny certyfikat covid

Unijny Certyfikat COVID już dostępny w Polsce – wkrótce pojawi się też w mObywatelu

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

W naszym kraju jest już dostępny Unijny Certyfikat COVID, potocznie określany jako paszport covidowy. Dokument będzie pozwalał w prosty sposób przejść kontrolę graniczną w czasie wakacji. Co ważne, certyfikat będziemy mogli wyświetlić na naszych smartfonach.

Unijny Certyfikat COVID – co daje i jak go pobrać?

Od 1 lipca w Unii Europejskiej będzie stosowane rozporządzenie dotyczące certyfikatów COVID. Polska znajduje się wśród państw członkowskich, które przeszły już testy techniczne i są gotowe do wydawania takich dokumentów. Kraje te mogą korzystać z systemu na zasadzie dobrowolności.

Certyfikaty mają jeden podstawowy cel: ułatwienie podróżowania po Unii Europejskiej. Dokument mogą pobrać osoby, które spełniają jeden z następujących warunków:

  • są w pełni zaszczepione – otrzymały dwie dawki szczepionki albo przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki 
  • otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (w takim przypadku czas ważności certyfikatu to 48 godzin) 
  • Przeszły COVID-19 i wyzdrowiały (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

Komisja Europejska nie zdecydowała się na ten moment włączyć testów antygenowych do tych, które potwierdzają status osoby niezakażonej.

Polacy już teraz mogą pobrać swój certyfikat. Obecnie jest to możliwe jedynie poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Po zalogowaniu się na konto (można to zrobić np. Profilem Zaufanym) trzeba otworzyć zakładkę Certyfikaty, która znajduje się na dole strony. Następnie wybieramy rodzaj certyfikatu i klikamy opcję Pobierz kod QR. Certyfikat możemy zapisać w formie elektronicznej na naszym urządzeniu, ale jest też inna opcja. Jest tam również (na Internetowym Koncie Pacjenta – red.) tradycyjny dokument w formacie PDF, który można wydrukować i który zawiera wszystkie te same informacje, które są zapisane w kodzie QR – tłumaczył na wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Certyfikat COVID i potwierdzenie szczepienia w mObywatelu to dwie zupełnie różne rzeczy

unijny certyfikat covid

Jakiś czas temu w aplikacji mObywatel pojawiło się potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19. Wiele osób utożsamia ten dokument z Unijnym Certyfikatem COVID, a to bardzo duży błąd. Potwierdzenie szczepienia dostępne obecnie w mObywatelu to jedynie krajowy dokument, który nie znajdzie zastosowania podczas kontroli granicznych ze względu na brak obowiązujących międzynarodowych regulacji prawnych. Krajowe zaświadczenie o szczepieniu z mObywatela pobrało do tej pory ponad pół miliona osób.

Polska znalazła się w grupie siedmiu krajów, które od dzisiaj są podłączone do systemu unijnego i już nie testują, a w zasadzie używają możliwości wydawania certyfikatu, który jest zgodny ze wszystkimi standardami – mówił wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak wyjaśniał, dzięki dokumentowi można będzie przekraczać granice bez wykonywania testu i obowiązku odbycia kwarantanny.

Kiedy certyfikat pojawi się w aplikacjach mobilnych?

unijny certyfikat covid

Choć unijnego certyfikatu w mObywatelu jeszcze nie ma, to wkrótce to się zmieni. Do 25 czerwca pojawi się aktualizacja naszej aplikacji, a wraz z nią – zamiast krajowych zaświadczeń pojawią się uznawane w krajach Unii Europejskiej Certyfikaty COVID – wyjaśnia Kancelaria Premiera. Dokument będzie dostępny wraz z tłumaczeniem na język angielski. Certyfikat będzie obligatoryjnie uznawany w krajach UE od 1 lipca. Przed tą datą nie można niestety mieć żadnej pewności. Nie obowiązują jeszcze przepisy, które regulują tę kwestię, więc państwa UE przez czerwiec mogą akceptować nowe dokumenty, ale nie muszą.

Czytaj także: Akceleracja start-upów, Coca-Cola i ekologia – rozmawiamy z ludźmi, którzy zmieniają świat na lepsze

W nieco trudnym położeniu znajdują się obcokrajowcy oraz osoby bez ważnego dowodu osobistego. Nie skorzystają oni ani z krajowego potwierdzenia szczepienia w mObywatelu, ani z unijnego certyfikatu w tym programie. Aplikacja mObywatel jest dostępna tylko dla osób z polskim obywatelstwem, posiadających ważny dowód osobisty. Pozostali muszą zadowolić się certyfikatem w formie wydruku, który można otrzymać w przychodni, w której zostało się zaszczepionym.

źródło: KPRM, PAP

Sprawdź najnowsze wpisy