Hulajnogi elektryczne przepisy zmiany

Hulajnogi elektryczne – od dziś obowiązują nowe przepisy. Co trzeba wiedzieć?

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Artykuły

Od dziś, czyli 20 maja 2021 roku, obowiązują nowe przepisy dotyczące m.in. hulajnogi elektrycznej. Oznacza to, że poruszanie się tego typu transportem po drogach będzie teraz obwarowane pewnymi przepisami. Ich nieprzestrzeganie może doprowadzić do tego, że czeka nas mandat. Co trzeba wiedzieć o nowych przepisach?

Hulajnogi elektryczne – nowe przepisy wchodzą w życie

Hulajnogi elektryczne nowe przepisy

Wraz z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, posiadacze oraz użytkownicy elektrycznych hulajnóg muszą przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. W teorii zmienia się bowiem bardzo dużo, co jednak nie oznacza, że użytkownicy do nowych przepisów będą się stosować. Lepiej jednak, żeby tak robili, ponieważ za nieprzestrzeganie przepisów groził będzie mandat. Od dziś osoby korzystające z tego typu transportu muszą przestrzegać nowych przepisów, choć do niedawna osoba kierująca hulajnogą uznawana była za… pieszego. Zmiany musiały więc zostać wprowadzone. Co więc się zmienia?

Zobacz też: Świetna promocja na POCO M3 Pro 5G.

Czym jest hulajnoga elektryczna?

Zacznijmy od tego, jak ustawa definiuje w ogóle hulajnogę elektryczną. W nowej wersji Prawa o ruchu drogowym pojawiły się następujące zapisy.

  • Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe;
  • Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe;
  • Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni;

Dla wyjaśnienia powyższych definicji można podać przykłady. Urządzenie wspomagające ruch (UWR), to np. deskorolka czy rolki. Urządzenie transportu osobistego (UTO) to np. elektryczna deskorolka. Co ciekawe, nie wzięto tutaj pod uwagę hulajnóg, które wyposażone są w siedziska.

Nowe przepisy – kto może korzystać z hulajnogi elektrycznej?

Zacznijmy od tego, kto może się poruszać hulajnogą elektryczną. Przepisy definiują to dość jasno, czyli użytkownikiem hulajnogi oraz UTO mogą być osoby, które ukończyły 18 rok życia. Między 10-18 rokiem życia trzeba legitymować się jednym z uprawnień: kartą rowerową lub prawem jazdy kategorii AM, A1, B1, lub T. Poniżej 10. roku życia korzystać można tylko pod opieką dorosłych i w strefie zamieszkania.

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną

Nowe przepisy definiują także drogi, po których można jeździć hulajnogami elektrycznymi oraz UTO. Są to przede wszystkim ścieżki rowerowe oraz wyznaczone dla rowerów pasy na jezdniach. Po drogach można się poruszać tylko wtedy, jeżeli ograniczenie prędkości jest do 30 km/h. Jeżeli ograniczenie jest wyższe, trzeba przenieść się na chodnik. I na chodniku kierujący hulajnogą musi ustępować pierwszeństwa pieszym. Dodatkowo podczas jazdy obowiązują przepisy, które mówią o tym, że należy sygnalizować zamiar skrętu. Więc najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem do podróżowania hulajnogą, będą drogi rowerowe. To może powodować wiele problemów, a już na pewno zwiększony ruch. Pod warunkiem, że kierujący będą dostosowywać się do nowych przepisów.

Prędkość maksymalna

Z jaką maksymalną prędkością według nowych przepisów można poruszać się hulajnogą elektryczną? Tutaj ma obowiązywać maksymalnie do 20 km/h, ale nie na chodnikach. Tam kierujący ma poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Tej prędkości jednak przepisy nie definiują, ale z pewnością nie jest to 20 km/h.

Kary i mandaty

Skoro wprowadzono nowe przepisy, to można też przygotować się na wzmożone kontrole. Niestosowanie się do przepisów może przynieść nam mandat. Tutaj jego wysokość będzie uzależniona od wykroczenia. Nie wolno rozmawiać przez telefon prowadząc hulajnogę elektryczną  (do 200 złotych mandatu) czy prowadzić pod wpływem alkoholu (do 500 złotych). Do tego dochodzą też przepisy ruchu drogowego, czyli np. ustępowanie pierwszeństwa na skrzyżowaniach, co również może być zagrożone mandatem. Część przypadków może skończyć się naganą, ale to uzależnione jest od konkretnej sytuacji.

Nowe przepisy definiują także to, ile kary można dostać za porzucenie sprzętu w dowolnym miejscu. Za odholowanie hulajnogi zapłacimy 123 złote, a za każdą dobę przechowania 23 złote. To oczywiście dotyczy głównie sprzętów z wypożyczalni, ale lepiej uważać, gdzie parkuje się swój pojazd. Hulajnogę powinno parkować się bowiem w miejscu do tego przeznaczonym. Jeżeli w okolicy go nie ma, to sprzęt należy pozostawić na chodniku, ale najdalej jak można od jezdni, czyli przy „zewnętrznej krawędzi”. Należy także zostawić odpowiednio dużo przestrzeni dla pieszych poruszających się po chodniku. Pełną treść zmian w Prawie o ruchu drogowym znajdziecie w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Dziennik Ustaw

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy