Google I/O 2021

Podsumowanie Google I/O 2021. Oto 12 najważniejszych ogłoszeń na konferencji

Kacper Kościański Kacper Kościański Artykuły

Google I/O to coroczna konferencja organizowana przez Google, na której poznajemy nowości przygotowywane przez giganta. Wydarzenie wystartowało wczoraj, więc dziś możemy je na spokojnie podsumować. Zapraszam do zapoznania się z zestawieniem 12 największych ogłoszeń na Google I/O 2021. Całość została przedstawiona w dość skondensowanej formie – z myślą o osobach, które interesują tylko i wyłącznie konkrety.

Podsumowanie Google I/O 2021 – najważniejsze ogłoszenia

Keynote Google I/O 2021 omawiał już wczoraj Bartosz, a temat premiery Androida 12 – Łukasz. Teraz jednak podsumujmy najważniejsza ogłoszenia z tytułowej konferencji w maksymalnie kilku zdaniach. Bez przedłużania…

1. Nowy wygląd Androida 12

Material You Google android 12 premiera

Android 12 dostał zupełnie nowy wygląd Material You. Użytkownicy mogą liczyć na wiele kolorów i opcji dostosowywania, a jakby tego było mało – system potrafi automatycznie zmieniać kolorystykę, by lepiej dopasowywać się do naszej obecnej tapety. W Androidzie 12 pojawią się też kolejne opcje prywatności. Więcej na temat nowej wersji Zielonego Robocika we wspominanym wcześniej wpisie Łukasza.

2. Google Workspace z nowościami

Google zapowiedziało „Smart Canvas”, czyli rozwiązanie mające za zadanie ułatwić organizowanie pracy nad dużymi projektami w ramach Google Workspace. Wśród nowych funkcji warto wymienić m.in. możliwość głosowania na najciekawsze pomysły do projektu, a także opcję rozpoczynania wideorozmów bezpośrednio z aplikacji takich jak Dokumenty, Arkusze, czy Prezentacje.

3. LaMDA

Podczas Google I/O 2021, CEO Google – Sundar Pichai – zaprezentował wcześniej nagrane dema, na których można było usłyszeć czyjąś rozmowę ze sztuczną inteligencją opartej na LaMDA, czyli nowej technologii rozmów od giganta z Mountain View. Na nagraniach LaMDA mówiła jako… Pluton i papierowy samolocik. Więcej o tej technologii napisał Bartosz w swoim tekście.

4. Fuzja WearOS z Tizenem

Google nawiązało współpracę z Samsungiem, w wyniku której systemy Wear OS (obecnie po prostu „Wear”) i Tizen staną się jednolitą platformą. Fuzja ma się przełożyć na szybsze uruchamianie aplikacji i dłuższą żywotność baterii.

5. Project Starline

Project Starline

Google zademonstrowało Project Starline, czyli technologię wykorzystującą kamery o wysokiej rozdzielczości i czujniki głębi do wytwarzania w czasie rzeczywistym trójwymiarowych modeli nieobecnych na miejscu osób. Rozwiązanie ma za zadanie odtwarzać wrażenia ze spotkań twarzą w twarz.

6. Aparat, który lepiej odwzorowuje odcienie skóry na zdjęciach

Firma poinformowała o pracach nad usprawnieniami dla swojego aparatu i produktów do przetwarzania obrazu, by te lepiej odtwarzały odcienie ludzkiej skóry na fotografiach.

7. Ruchome zdjęcia i foldery zabezpieczane hasłem w Zdjęciach Google

W Zdjęciach Google pojawi się funkcja, która pozwoli przekształcać dwa zdjęcia w jedno ruchome ujęcie. Ponadto na platformie zadebiutują nowe typy wspomnień, a także bezpieczne foldery, które będzie można zabezpieczać hasłem, by trzymać w nich osobiste fotografie czy nagrania.

8. Zmiana hasła na stronie bezpośrednio z Menadżera haseł Google

W Menadżerze haseł Google będzie można zmieniać hasła do konkretnych stron internetowych bezpośrednio we wspominanym menadżerze. Funkcja jest aktualnie udostępniana losowym użytkownikom Chrome na Androida ze Stanów Zjednoczonych. Wszyscy mają otrzymać do niej dostęp w „najbliższych miesiącach”.

9. Więcej informacji w Mapach Google

Live View w Mapach Google doczeka się kilku usprawnień. Ponadto aplikacja zacznie podawać więcej informacji, takich jak np. lokalne punkty orientacyjne podczas odwiedzania nowych miejscowości czy stopień zatłoczenia danych obszarów.

10. Piaskownica w Androidzie i ponad 3 miliardy użytkowników

Android doczeka się wielu nowych opcji dotyczących prywatności, w tym tzw. piaskownicy (ang. sandbox), która będzie bezpiecznie składować dane wykorzystywane do uczenia maszynowego. Google pochwaliło się też, że ze smartfonów działających na bazie Androida korzystają już ponad 3 miliardy osób z całego świata.

11. Cyfrowe klucze samochodowe w Androidzie 12

Wybrane smartfony Google i Samsunga działające na Androidzie 12 będą obsługiwać cyfrowe klucze samochodowe. Dzięki temu rozwiązaniu kompatybilne auta (na razie wsparcie potwierdziło tylko BMW) będzie można odpalać za pomocą odpowiedniej opcji w aplikacji.

12. Nowa aplikacja do identyfikowania znamion

google nowa aplikacja zdrowotna

Google ogłosiło prace nad nową aplikacją do identyfikowania znamion na ludzkim ciele. Aby poznać odpowiedzi na dręczące nas pytania na temat konkretnego „pieprzyka”, trzeba będzie zrobić zdjęcie. Firma chce rozpocząć testy tej technologii jeszcze w tym roku.

Podsumowanie Google I/O 2021

To by było na tyle, jeśli chodzi o 12 największych ogłoszeń na tegorocznym Google I/O. Nie da się ukryć, że na konferencji poznaliśmy naprawdę wiele ciekawych nowinek.

Zobacz także: Android 11 i realme – poznaliśmy harmonogram aktualizacji w Polsce

Koniecznie wskażcie w komentarzach poniżej, co was najbardziej zainteresowało!

Źródło: The Verge

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy