Apple Music

Apple Music w bezstratnej jakości to cios dla użytkowników AirPods

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Apple ogłosiło, że w czerwcu 2021 roku dodaje nowy poziom bezstratnej jakości do Apple Music. To długo oczekiwana nowość, ale dla niektórych może okazać się gigantycznym rozczarowaniem. Firma uaktualnia cały katalog strumieniowanej muzyki do bezstratnego dźwięku przy użyciu formatu ALAC (Apple Lossless Audio Codec). To format kompresji, który pozwala na tworzenie mniejszych rozmiarów plików bez wpływu na integralność oryginalnego nagrania audio.

Zobacz także: Jak wykorzystać AirTags – proste pomysły

Apple Music w bezstratnej jakości to cios dla użytkowników AirPods

Bezstratny oznacza, że ​​po kompresji, a następnie dekompresji, dźwięk, który słyszymy, jest identyczny z dźwiękiem nagranym przez artystę, zachowując szczegółowość, która cechowała dany utwór w momencie jego tworzenia. Dzięki nowej opcji abonenci serwisu mogą słuchać utworów dokładnie w takim stanie, jak artyści nagrywali je w studio i chcieli, aby były słyszane.

Apple Music

Standardowa warstwa bezstratna rozpocznie się od jakości CD, która jest 16-bitowa przy 44,1 kHz i osiąga 24-bity przy 48 kHz. Apple dodaje również poziom Hi-Res Lossless dla audiofilów, ale będzie to wymagało konwertera cyfrowo-analogowego USB lub DAC. Tutaj pojawia się rozczarowanie użytkowników AirPods, a w szczególności najdroższego modelu… Nawet po podłączeniu przewodem AirPods Max nie obsługują prawdziwego bezstratnego dźwięku. To bardzo dziwna decyzja firmy. Miejmy nadzieję, że zostanie to wyjaśnione w ciągu kilku tygodni, lub gigant szykuje jakąś niespodziankę.

Nie jest jasne, czy obsługa ALAC jest czymś, co Apple może dodać w przyszłości, ponieważ technicznie Bluetooth 5.0 powinien obsługiwać takie rozwiązanie, ani nie wiadomo, czy spółka Tima Cooka planuje dodać obsługę przyszłych urządzeń audio.

Apple Music

Bezstratne utwory w Apple Music usłyszymy w czerwcu

Gdy Apple wypuści w czerwcu serwis streamingowy z utworami w bezstratnej jakości, 20 milionów piosenek będzie obsługiwać kodek, a do końca 2021 roku wszystkie ponad 75 milionów utworów w Apple Music będzie obsługiwać bezstratny dźwięk. Ta funkcja jest ograniczona do subskrybentów streamingu Apple Music‌. Jakość bezstratna nie będzie dostępna w przypadku zakupów w iTunes i nie ma możliwości uaktualnienia posiadanej muzyki do bezstratnej za pośrednictwem iTunes Match.

Nie jest to nowa koncepcja i od lat jest obsługiwana przez iTunes i aplikację Muzyka na komputery Mac. Istnieją pewne kontrowersje związane z bezstratnym dźwiękiem i jest sporo osób, które nie są w stanie usłyszeć różnicy między stratnym dźwiękiem a nieskompresowanymi bezstratnymi plikami audio. Należy również wziąć pod uwagę inne kwestie, takie jak jakość urządzenia, na którym słuchamy muzyki. Bezstratny dźwięk jest przeznaczony dla audiofilów i większość ludzi nie zobaczy różnicy na swoich urządzeniach, albo może im na tym nie zależeć. Bezstratną jakość w serwisie streamingowym wprowadzi aktualizacja iOS 14.6, która zostanie wydana w czerwcu.

Źródło: MacRumors

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy