ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Apple Music HiFi

Apple Music HiFi, czyli muzyka dla najbardziej wymagających

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Apple ma ciekawe plany na przyszły tydzień. Nowy iMac, iPad Pro i Apple TV 4K są gotowe do rozpoczęcia wysyłki do klientów. Jednak wydaje się, że mogą pojawić się także dwie niespodziewane nowości. Pierwsza z nich to Apple Music HiFi, a druga to AirPods 3. Nowa wersja serwisu streamingowego dla tych którzy szukają najwyższej jakości wydaje się niezwykle prawdopodobna, gdy weźmiemy pod uwagę raport serwisu 9to5Google. Odkryto to zagłębiając się w najnowszą wersję beta aplikacji Apple Music na Androida.

Zobacz także: Jak wykorzystać AirTags – proste pomysły

Apple Music HiFi, czyli muzyka dla najbardziej wymagających

Oto kilka informacji, które można znaleźć w kodzie aplikacji, chociaż nie są one jeszcze widoczne dla użytkowników. Bezstratne pliki audio zachowują każdy szczegół oryginalnego pliku. Włączenie tej opcji spowoduje znacznie większe zużycie danych. Takie pliki zajmą znacznie więcej miejsca na naszym urządzeniu. 10 GB miejsca może pomieścić około: – 3000 utworów w wysokiej jakości – 1000 utworów bezstratnych – 200 utworów bezstratnych w wysokiej jakości. 

Apple Music HiFi

Bezstratne przesyłanie strumieniowe zużywa znacznie więcej danych. 3-minutowy utwór będzie miał około 1,5 MB przy normalnej jakości, 6 MB przy wysokiej jakości przy 256 kb/s, 36 MB w przypadku bezstratnej jakości przy 24 bitach/48 kHz, 145 MB przy bezstratnej najwyższej jakości przy 24 bitach/192 kHz. Jakość jednak może być różna i zależy od dostępności utworów, warunków sieciowych oraz podłączonych głośników lub słuchawek.

Apple ostrzega zarówno o wyższym zużyciu danych w przypadku strumieniowego przesyłania bezstratnej muzyki, jak i dodatkowej przestrzeni dyskowej, która będzie konieczna do pobrania jej do słuchania offline. Fakt, że firma dodała teraz te dane do swojej aplikacji na Androida, sugeruje, że wszystko to może się wydarzyć wcześniej niż później.

Apple Music za darmo

Apple Music dopasowuje się do konkurencji

Kod aplikacji na Androida ujawnia również, że Apple Music będzie oferować dwie opcje odtwarzania bezstratnego:

Bezstratny:

  • ALAC do 24 bitów / 48 kHz

Wysoka rozdzielczość bezstratna:

  • ALAC do 24 bitów / 192 kHz

Wygląda więc na to, że Apple ma zamiar dopasować ofertę do tego, co obecnie dostarczają Tidal, Amazon Music HD i usługi takie jak Qobuz. Warto również zauważyć, że w wersji serwisu na iOS pojawiły się ostatnio odniesienia do dźwięku przestrzennego Dolby Atmos, zgodnie z danymi 9to5Mac.

Apple od lat trzyma się swoich zwyczajowych plików AAC 256 kb/s zarówno dla iTunes, jak i Apple Music. Kiedy iTunes Plus zadebiutował w 2007 roku, było to znaczące ulepszenie w stosunku do mocno skompresowanych plików MP3, które ludzie pobierali z aplikacji peer-to-peer, takich jak Napster i Limewire w okresie największego piractwa muzycznego. Nadal jest to całkowicie wystarczające. Mastering utworów ma taki sam wpływ na wrażenia słuchowe, jak szczegóły kodowania, a Apple próbowało wykorzystać ten aspekt dzięki swoim „Apple Digital Masters”, które mają na celu uzyskanie jak największej dynamiki i szczegółów z utworów na swojej platformie.

Źródło: The Verge

Sprawdź najnowsze wpisy