Blik kolejny rekordowy kwartał

Kolejny rekordowy kwartał dla systemu Blik – ponad 150 mln transakcji

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Polski Standard Płatności ma powody do radości – początek 2021 roku to kolejny rekordowy kwartał dla systemu Blik, którego PSP jest operatorem. Łączna liczba transakcji wykonanych przy użyciu Blika w ciągu trzech miesięcy przekroczyła granicę 150 milionów.

Kolejny rekordowy kwartał systemu Blik – oto najważniejsze informacje

Polski Standard Płatności (operator systemu Blik) zorganizował wirtualną konferencję, na której poznaliśmy najważniejsze dane związane z funkcjonowaniem Blika w I kwartale 2021 roku. Spotkanie poprowadził Dariusz Mazurkiewicz, prezes PSP.

źródło: twitter.com/blikmobile (zrzut ekranu z konferencji)

Początek bieżącego roku był dla Blika bardzo udany. Łącznie za jego pomocą użytkownicy wykonali 153 miliony transakcji. To o 13 milionów więcej niż w ostatnim kwartale 2020 roku. Podobnie jak wcześniej, niemal równo 3/4 wszystkich operacji wykonanych przy użyciu Blika to transakcje w e-commerce. 6-cyfrowego kodu ewidentnie najchętniej używamy przy płatnościach za internetowe zakupy. Nieco ponad 12% wszystkich transakcji z wykorzystaniem Blika stanowią przelewy na telefon. Rzadziej używaliśmy tego systemu płatności w terminalach płatniczych oraz przy bankomatach.

Podwojone wyniki

źródło: twitter.com/blikmobile (zrzut ekranu z konferencji)

Prezes Polskiego Standardu Płatności zwrócił uwagę na to, że w ostatnim czasie Blik dubluje swoje wyniki. Chodzi o podwajanie liczby transakcji co rok. W pierwszym kwartale 2019 roku było 40 mln transakcji, w analogicznym okresie rok później – 78 mln operacji, a w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku – 153 mln. Wzrost rok do roku wyniósł tym razem 96%. Jeszcze lepsze rezultaty Blik odniósł w samej dziedzinie e-commerce. Tu wzrost rok do roku to 98% (w Q1 2020 było 57,5 mln transakcji, w Q1 2021 – 113,6 mln). Polski Standard Płatności zaobserwował także tendencję wzrostową w przypadku transakcji Blikiem w globalnym rynku e-commerce.

źródło: twitter.com/blikmobile (zrzut ekranu z konferencji)

Najszybciej rozwijającą się dziedziną Blika są jednak przelewy na telefon. Tu wzrost rok do roku to aż 156%. Z 7,3 mln przelewów w Q1 2020 zrobiło się 18,7 mln w Q1 2021. Kilkunastoprocentowe wzrosty w porównaniu między Q4 2020 a Q1 2021 odnotowały również płatności Blikiem w terminalach płatniczych oraz operacje przy bankomatach. Przypomnijmy – za pomocą 6-cyfrowego kodu możemy wypłacić gotówkę, gdy np. zapomnieliśmy karty. Średnia dzienna liczba transakcji Blikiem w Q1 2021 wyniosła 1,7 mln, natomiast średnia kwota – 131 zł.

Blik zanotował także podwojenie wartości transakcji

źródło: twitter.com/blikmobile (zrzut ekranu z konferencji)

Co ciekawe, kwartalna wartość transakcji wykonanych Blikiem została podwojona. Szczegółowo obrazuje to powyższy wykres. Jest to oczywiście pewne uogólnienie, przelew na telefon Blik nie jest do końca rozliczany w ramach naszego systemu – zaznaczył prezes Polskiego Standardu Płatności Dariusz Mazurkiewicz. Podkreślił jednak, że zaobserwowana dynamika wzrostu jest bardzo dynamiczna.

źródło: twitter.com/blikmobile (zrzut ekranu z konferencji)

W pierwszym kwartale 2021 roku Blik miał 7,6 mln aktywnych użytkowników. To wzrost o 600 tysięcy w porównaniu do ostatniego kwartału 2020 roku. Kim jest aktywny użytkownik? To osoba, która wykonuje minimum 1 transakcję Blikiem miesięcznie. Użytkownicy wykonujący wyłącznie przelewy na telefon nie są jednak brani pod uwagę.

Na ten moment 632 tysiące punktów handlowych w Polsce pozwala na korzystanie z Blika. Są to choćby sklepy i restauracje. Na terminalu płatniczym oprócz zbliżenia karty można wpisać 6-cyfrowy kod, by zapłacić. Blika obsługuje również 20 tysięcy bankomatów. Z danych przedstawionych przez Polski Standard Płatności wynika, że to ponad 90% rynku.

Czytaj także: Startują Allegro Punkty – to nowa sieć 600 punktów odbioru paczek

Prezes Polskiego Standardu Płatności potwierdził podczas konferencji, że pojawią się płatności zbliżeniowe Blik. Kiedy? Dariusz Mazurkiewicz mówi o szeroko rozumianej połowie roku. Będziemy monitorować ten temat i na pewno poinformujemy, gdy takie płatności się pojawią.

zdjęcie główne: twitter.com/blikmobile (zrzut ekranu z konferencji)

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy