ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
SapceX DOGE-1 Elon Musk Bitcoin

Elon Musk zatopił Dogecoin głupim żartem. Czy balon właśnie pękł?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Szał na kryptowaluty wśród inwestorów indywidualnych jest niesamowity. Być może wiele osób marzy, żeby powtórzyć sukces, jaki osiągnął Bitcoin czy Ethereum. Nowa kryptowaluta stworzona relatywnie niedawno budzi ogromne emocje. Chodzi oczywiście o Dogecoin. Kurs kryptowaluty rósł po tym, jak był pompowany przez kilka czynników. Elon Musk po początkowych zachwytach nad kryptowalutą Dogecoin – zażartował z niej, co miało fatalne skutki.

Dogecoin – krótka historia

Dogecoin to kryptowaluta stworzona przez inżynierów oprogramowania Billy’ego Markusa i Jacksona Palmera, którzy postanowili stworzyć system płatności wolny od tradycyjnych opłat bankowych. Dogecoin przedstawia twarz psa Shiba Inu z memu „Doge” jako logo. Został wprowadzony 6 grudnia 2013 r., jednak prawdziwą popularność zyskał dopiero w 2021 roku.

Dogecoin popularność

W styczniu 2021 Dogecoin wzrósł o ponad 800% w ciągu 24 godzin, osiągając cenę 0,07 USD, w wyniku uwagi użytkowników Reddita, częściowo zachęconych przez Elona Muska i tzw. short squeeze. W lutym 2021 Dogecoin osiągnął nową cenę 0,08 USD po zachęcie ze strony Elona Muska, Snoop Dogga i Gene’a Simmonsa. W marcu 2021 roku właściciel Dallas Mavericks Mark Cuban ogłosił, że jego drużyna NBA zezwoli na kupowanie biletów i produktów za pomocą Dogecoin. W ciągu dwóch dni Kubańczyk zapowiedział, że jego franczyza stała się najlepszym sprzedawcą Dogecoin, po przeprowadzeniu 20000 transakcji.

Zobacz także: Aktualizacja Windows 10 21H2 zmieni oblicze popularnego systemu

Dogecoin w 2013 roku został stworzony dla „żartu”. Jednak teraz według Coinbase jest to piąta co do wielkości kryptowaluta na świecie, której wartość rynkowa wynosi 70 miliardów dolarów.

Kryptowaluty są bardzo niestabilne, a Dogecoin był w tym roku absolutnym hitem. Od stycznia wzrósł o ponad 12 000%, a tylko w tym miesiącu zyskał aż 800%. Są to wyniki wręcz kosmiczne.

Elon Musk zatopił kryptowalutę Dogecoin

Elon Musk Dogecoin

Do wzrostu popularności Dodgecoina przyczynił się przede wszystkim Elon Musk, który niejednokrotnie zwracał uwagę na Twitterze na tę kryptowalutę. Wystarczy tylko jeden dziwaczny tweet do jego 50 milionów obserwujących, aby wartość Dogecoina wzrosła. Tak stało się w kwietniu, kiedy Musk napisał na Twitterze „Doge Barking at the moon” i udostępnił zdjęcie obrazu hiszpańskiego artysty Joana Miró, zatytułowanego „Doge Barking at the Moon”. Inwestorzy oczekiwali, że jego występ w programie SNL dodatkowo umocni Dodgecoina, stało się jednak inaczej.

Pod koniec monologu Elona, pojawiła się jego matka – Maye Musk, aby zapytać, co otrzyma od niego na Dzień Matki.

„Nie mogę się doczekać prezentu na Dzień Matki” – powiedziała Maye Musk. „Mam tylko nadzieję, że to nie jest Dogecoin!”

– Tak – powiedział Elon Musk. „To na pewno jest to.”

takie żarty można było usłyszeć w SNL

Po podniesieniu wartości kryptowaluty w okresie poprzedzającym pojawienie się Muska w SNL, inwestorzy gwałtownie zaczęli sprzedawać Dogecoina. Po niewinnym żarcie prezesa Tesli w popularnym programie, Dogecoin stracił 40%, osiągając zaledwie 44 centy w niedzielę. Warto zauważyć, że w sobotę jego wartość wynosiła nawet 70 centów. Niektóre strony internetowe prognozowały, że wystąpienie Elona Muska może podbić cenę kryptowaluty nawet do 1 dolara. Oczywiście te prognozy okazały się skrajnie nieprawdziwe.

Dlaczego wartość Dogecoina tak gwałtownie spadła? Być może inwestorzy chcieli, aby Musk powiedział coś, co bardziej wesprze kryptowalutę. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że sprawdziła się tu zasada „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. Przy tak dużych wahaniach wartości kryptowaluty, należy uważać, aby balon nie pękł nagle z hukiem. Trzeba mieć to na uwadze, tym bardziej że Elon Musk jest nieobliczalny i nigdy nie wiadomo, co powie lub napisze o Dogecoinie. Każda jego wiadomość może mieć gigantyczne przełożenie na wartość kryptowaluty. Trzeba mieć się na baczności!

Źródło: cnn, theverge

Sprawdź najnowsze wpisy