ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
iOS 14.5.1

Apple wydaje iOS 14.5.1 i naprawia problem ze śledzeniem przez aplikacje

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Apple wydało wczoraj wieczorem iOS i iPadOS 14.5.1, drobne aktualizacje zabezpieczeń, które pojawiają się zaledwie tydzień po wydaniu aktualizacji iOS 14.5. Istnieje również towarzysząca aktualizacja watchOS 7.4.1 dla Apple Watch i aktualizacja iOS 12.5.3 dla starszych urządzeń iPhone i iPad, które nie obsługują najnowszych wersji systemu operacyjnego z Cupertino.

Zobacz także: iOS 15 rozwiąże jeden z największych problemów iPhone

Apple wydaje iOS 14.5.1 i naprawia problem ze śledzeniem przez aplikacje

Zgodnie z informacjami o wydaniu, aktualizacja naprawia błąd w przejrzystości śledzenia aplikacji, który mógł uniemożliwiać niektórym użytkownikom otrzymywanie monitów z aplikacji. Oprogramowanie iPhone i iPada jest dostępne jako aktualizacja OTA (over-the-air). Użytkownicy mogą uruchomić aktualizację, przechodząc do opcji Ustawienia i wybierając opcję Aktualizacja oprogramowania. Po wydaniu może minąć trochę czasu, zanim dostępny software będzie dostępny dla wszystkich urządzeń spółki Tima Cooka.

iOS 14.5.1

To uaktualnienie naprawia problem funkcji App Tracking Transparency powodujący u niektórych użytkowników, którzy wyłączyli w Ustawieniach opcję Pozwalaj aplikacjom żądać możliwości śledzenia, brak zapytań z aplikacji po ponownym włączeniu tej opcji. To uaktualnienie zawiera także ważne poprawki zabezpieczeń i jest zalecane dla wszystkich użytkowników.

W dokumencie z aktualizacją zabezpieczeń firmy stwierdza się, że nowy iOS naprawia lukę, w której „Przetwarzanie złośliwie spreparowanej zawartości internetowej może prowadzić do wykonania dowolnego kodu. Są to szczególnie przerażające słowa, zwłaszcza w połączeniu z tym zdaniem: „Apple wie, że problem mógł być aktywnie wykorzystywany”. To dwa wyrażenia, których nigdy nie chcemy usłyszeć w aktualizacji zabezpieczeń dla posiadanego urządzenia. Dlatego ważne jest, aby użytkownicy przeprowadzili aktualizację tak szybko, jak to możliwe. 

MacOS Big Sur 11.3.1 z poprawkami dotyczącymi bezpieczeństwa WebKit

Oprócz iOS 14.5.1 i watchOS 7.4.1 firma wypuściła również macOS Big Sur 11.3.1, o którym firma twierdzi, że zapewnia ważne aktualizacje zabezpieczeń. Aktualizacja debiutuje tydzień po dużej wersji 11.3.

Zgodnie z pełnymi uwagami dotyczącymi bezpieczeństwa tego wydania, rozwiązuje on problem z uszkodzeniem pamięci i przepełnieniem całkowitoliczbowym w oprogramowaniu WebKit, które można wykorzystać przy użyciu złośliwie spreparowanej zawartości sieci Web. Firma Apple twierdzi, że jest świadome, że problemy te mogły być aktywnie wykorzystywane, dlatego zaleca się użytkownikom natychmiastową aktualizację

macOS Big Sur

Firma z Cupertino przestaje podpisywać iOS 14.4.2

Po wydaniu iOS 14.5.1 i iOS 14.5, spółka zaprzestała podpisywania iOS 14.4.2, poprzednio dostępnej wersji iOS 14 wydanej 26 marca. Ponieważ iOS 14.4.2 nie jest już podpisywany, nie jest można przejść na iOS 14.4.2 z iOS 14.5 lub iOS 14.5.1, jeśli już zaktualizowaliśmy swojego iPhone’a lub iPada.

Apple rutynowo przestaje podpisywać starsze wersje aktualizacji oprogramowania po pojawieniu się nowych wersji, aby zachęcić klientów do aktualizowania swoich systemów operacyjnych.

iOS 14.4.2 był aktualizacją zabezpieczeń, która usunęła lukę polegającą na tym, że przetwarzanie złośliwie spreparowanej zawartości internetowej może prowadzić do powszechnego wykonywania skryptów między witrynami. iOS 14.5 wydany w zeszłym tygodniu rozwiązał szereg problemów związanych z bezpieczeństwem, a dzisiejsze wydanie iOS 14.5.1 rozwiązuje kolejne kilka problemów z WebKit, które mogły być aktywnie wykorzystywane.

Źródło: MacRumors

Sprawdź najnowsze wpisy