ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Fluent Design Eksplorator Windows

Taki mógłby być Eksplorator plików. Nic z tego, będzie po prostu brzydki

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Na temat zmian w Windows 10 piszemy ostatnio wiele. Wszystko wskazuje na to, że będą one dotyczyły także aplikacji Eksplorator plików, co zostało oficjalnie potwierdzone przez Microsoft. Niestety, te zmiany mi się nie podobają.

Eksplorator plików – jak mógł wyglądać

Eksplorator plików istnieje w systemie operacyjnym Microsoftu od czasu Windows 95 i od tamtej pory nie przeszedł wielu metamorfoz. Gigant z Redmond chce zostawić program schludnym i przejrzystym. Nie zmienia to faktu, że nawet tego typu narzędzie powinno „jakoś wyglądać”.

Eksplorator plików - koncepcja

Użytkownik Reddita, Alur2020 – zaproponował swoją wizję Eksploratora plików. Koncepcja uderza prostotą i użytecznością. Domyślny obszar główny pokazuje lokalizację, w której można szybko zobaczyć przypięte elementy, dyski i ostatnio używane pliki. Dzięki temu można szybko znaleźć wszystko, co ważne. W projekcie widać też nowe ikony, a nawet grupy oznaczone kolorami dla plików i folderów, podobnie jak w aplikacji Finder na macOS.

Ta koncepcja pokazuje również, jak mogą wyglądać zakładki w nowoczesnym Eksploratorze plików. Wygląda to bardzo podobnie do kart jakiejkolwiek przeglądarki internetowej. Podstawowa funkcja to możliwość otwierania wielu folderów w jednym widoku. Niestety Microsoft porzucił podobną koncepcję już kilka lat temu i nie jest jasne, czy pomysł ten kiedykolwiek stanie się realny.

To ,co widzimy na zrzucie ekranu to tylko piękna koncepcja fana, która nigdy nie zostanie wdrożona w takim kształcie.

Zobacz także: Elon Musk zapowiada śmierć na Marsie

Zmiany w eksploratorze plików nadejdą – ale to będzie brzydkie

Microsoft zmieni Eksplorator plików. Niestety, to co widziałem, jest po prostu brzydkie. Gigant z Redmond zaoferuje nowe ikony, które zostały pokazane ponad miesiąc temu. Microsoft już rozpoczął wdrażanie wersji testowej systemu.

Eksplorator plików Microsoft

„Wprowadzono kilka zmian, takich jak orientacja ikon folderów i domyślnych ikon typów plików, aby zapewnić większą spójność w produktach firmy Microsoft wyświetlających pliki. Warto zauważyć, że foldery użytkownika najwyższego poziomu, takie jak Pulpit, Dokumenty, Pobrane i Obrazy, mają nowy wygląd, który powinien ułatwić ich rozróżnienie na pierwszy rzut oka”.

powiedziała Amanda Langowski, szefowa Microsoft Windows Insider.
ikony windows 10

Aktualizacje ikon pojawią się wraz z kilkoma poprawkami w układzie Eksploratora plików. Microsoft wprowadzi także dodatkowe wypełnienie między elementami w Eksploratorze plików oraz zaprezentuje tryb kompaktowy programu. Zaktualizowany widok będzie też nieco bardziej zoptymalizowany pod kątem obsługi dotykowej.

ikony windows 10

Może to kwestia gustu, ale nowe ikony, szczególnie ta dotycząca obrazów – są brzydkie. Grafiki te przypominają mi wczesne lata XXI wieku, które krzyczały tandetnymi ikonami rodem z Windowsa XP. Zastanawiam się też, co stało się z tą koncepcją, nad którą Microsoft pracował. W podanym wpisie znajdziecie sposób, aby włączyć nowy wygląd Eksploratora plików, który najwyraźniej nie zostanie wprowadzony w jesiennej aktualizacji 21H2.

Źródło: theverge, microsoft

Sprawdź najnowsze wpisy