ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
flagowce Apple black week

Sprzedaż smartfonów na świecie rośnie, a iPhone 12 jest hitem

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Najnowsze dane dotyczące popularności smartfonów pokazują wyjątkową sprzedaż iPhone 12. Stanowi to z resztą podstawę rewelacyjnych wyników finansowych, które pokazała wczoraj firma. Według najnowszych danych pochodzących od firmy Canalys, światowe dostawy smartfonów wzrosły o 27% w pierwszym kwartale 2021 roku, porównując to z analogicznym okresem poprzedniego roku. Firma zajmująca się badaniem rynku podała, że ​​łączna liczba sprzedanych smartfonów wszystkich marek osiągnęła 347 mln sztuk. 

Zobacz także: iOS 15 rozwiąże jeden z największych problemów iPhone

Sprzedaż smartfonów na świecie rośnie, a iPhone 12 jest hitem

Nie możemy jednak robić podobnych porównań między danymi Canalys, a raportem o zarobkach Apple z kilku powodów. Po pierwsze, firma analityczna zgłasza wysyłki, podczas gdy producent iPhone’ów raportuje sprzedaż. Urządzenia są oczywiście wysyłane do sprzedawców detalicznych przed sprzedażą, ale większość sprzedawców nie chce mieć większych zapasów, niż spodziewają się sprzedać w krótkim czasie. Generalnie liczby te są wyrównane, ale z niewielkimi różnicami.

Sprzedaż iPhone 12

Po drugie, Canalys mierzy sprzedaż jednostkową, podczas gdy Apple już jej nie raportuje. Zamiast tego spółka ujawnia podział przychodów dla każdej kategorii produktów. Wzrost przychodów można osiągnąć zarówno poprzez wzrost sprzedaży, jak i wzrost średniej ceny sprzedaży, czyli sprzedaż większej liczby modeli z wyższej półki. W każdym razie Tim Cook i jego firma osiągneli lepsze wyniki niż rynek smartfonów jako całość. CEO poinformował wczoraj, że przychody z iPhone’a w ujęciu rok do roku wzrosły o aż 65%. Dane Canalys wskazują, że dostawy iPhone’ów wzrosły o 41%, co sugeruje połączenie ponadprzeciętnej sprzedaży jednostkowej i znacznej popularności droższych modeli. Tim Cook powiedział to we wczorajszej rozmowie o wynikach finansowych, nie podając zbyt szczegółowych informacji.

iPhone 12 mini nie jest popularny, ale to nie problem dla Apple

iPhone 12 jest najpopularniejszym modelem na świecie, ale świetna jest również sprzedaż modeli 12 Pro oraz 12 Pro Max. Zatem wynik, który widzimy, jest sumą wzrostu jednostkowego i wzrostu przychodów na jednostkę. Nie było za to informacji na temat modelu 12 mini, który jest ewidentnie najmniej popularny z całej rodziny, ale to dla firmy z Cupertino raczej dobra informacja niż zła. 

Sprzedaż iPhone 12

Biorąc pod uwagę pierwszy kwartał 2021 roku, to Samsung utrzymał swoją pozycję numer jeden, pod względem udziału w rynku. Stało się to dzięki ogromnej liczbie różnych modeli smartfonów, które oferuje w każdym przedziale cenowym. Xiaomi i Oppo odnotowały wzrosty rok do roku odpowiednio o 62% i 60%. Tam, gdzie Apple jest wyraźnym zwycięzcą to rentowność.

Co może zahamować to dobre tempo? Tim Cook powiedział, że niedobory komponentów w całej branży prawdopodobnie będą miały wpływ na firmę, ale raczej na produkcję iPada i Maca, a nie iPhone’a. Canalys poinformowało, że mniejsze marki nie będą miały tyle szczęścia.

Źródło: 9to5mac

Sprawdź najnowsze wpisy