Po wielu testach beta dla deweloperów oraz publicznych Apple zaktualizowało system macOS Big Sur do wersji 11.3. Otrzymaliśmy nowe funkcje Apple Music, zmiany w aplikacjach Przypomnienia czy Podcasty oraz obsługę najnowszego lokalizatora firmy Tima Cooka. Użytkownicy mogą poczekać na automatyczną aktualizację w ciągu nocy lub wymusić ją ręcznie. Możemy to zrobić otwierając Preferencje systemowe i uzyskując dostęp do interfejsu aktualizacji oprogramowania.

Zobacz także: Wyczekiwany debiut Apple TV 4K – czy warto kupić nowy model?

MacOS Big Sur 11.3, czyli nowe funkcje Apple Music oraz obsługa AirTag

W porównaniu z macOS Big Sur 11 nie ma większych różnic w nowej edycji. Istnieje jednak bardzo wiele drobnych poprawek, które zwiększają wygodę, dodają nowe funkcje i pożądane ulepszenia w całym systemie operacyjnym – a także w aplikacjach Apple.

macOS Big Sur 11.3

Najnowsza wersja macOS obejmuje obsługę zaprezentowanego w tamtym tygodniu przez Apple AirTag, czyli lokalizatora, którego można używać do znajdowania zgubionych kluczy lub innych przedmiotów za pośrednictwem aplikacji Znajdź Mój. Dostępna jest również obsługa sieci, która umożliwia aplikacji wyświetlanie lokalizacji zewnętrznych trackerów i urządzeń obsługujących platformę Apple, w podobny sposób jak szukamy zgubionego iPhone lub innego sprzętu z Cupertino

Nowości w systemowych aplikacjach Apple

Aplikacja Przypomnienia otrzymała kilka dodatkowych funkcji, które po raz kolejny pokazują, że jest lepsza niż jeden z podstawowych menedżerów zadań, z którymi konkuruje. W nowej wersji z macOS Big Sur 11.3 możemy sortować swoje zadania, aby znaleźć te, nad którymi musimy popracować. Umożliwia także ręczne przeciąganie zadań w celu zmiany kolejności na liście. Istnieją oczywiście znacznie potężniejsze programy, ale rozwiązanie z Cupertino ostatnio zdecydowanie zyskało. 

macOS Big Sur

Podcasty otrzymały nowy sposób pobierania. Tam, gdzie wcześniej istniało ustawienie preferencji dotyczące automatycznego pobierania, zostało ono zastąpione innym rozwiązaniem. Zamiast pobierać każdy odcinek, możemy pobrać nagranie, po prostu je zapisując. Poszczególne odcinki podcastów mają teraz również przycisk zapisywania. Jeśli podoba nam się odcinek, możemy teraz wybrać opcję „obserwuj”, co jest nowym terminem zamiast „subskrybuj”.

Ulepszenia dla komputerów Apple z procesorem M1

Najnowsze urządzenia firmy z Cupertino z własnymi chipami także otrzymały kilka usprawnień. To przede wszystkim: 

  • Możliwość zmiany rozmiaru okna aplikacji na iPhone’a i iPada;
  • Obsługa wyświetlania na pełnym ekranie wersji aplikacji na iPhone’a lub iPada w najwyższej rozdzielczości;
  • Obsługa klawiatury w grach na iPhone’a i iPada zaprojektowanych do korzystania z pochylenia urządzenia;
  • Obsługa klawiatury, myszy i gładzika w grach na iPhone’a i iPada obsługujących kontrolery gier.

Dostaliśmy tez kilka nowości w emoji. Chodzi obsługę indywidualnych karnacji skóry dla każdej postaci we wszystkich odmianach emoji, a także całującą się parę oraz parę z sercem. Jest jeszcze kilka emotikon twarzy, serca, a na koniec kobieta z brodą.

Źródło: Appleinsider

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)