Na temat projektu „Sun Valey” plotkuje się od wielu miesięcy. Microsoft planuje wypuścić aktualizację, która zmieni wygląd systemu Windows 10. Ma to być jeden z większych update’ów, jaki zagości na komputerach osobistych. Ostatnie łatki wydawane przez giganta z Redmond skupiały się bowiem głównie na poprawie błędów.

Windows 10 Sun Valey – zmiany wizualne nadchodzą

Jak zauważa Windows Latest, Microsoft wprowadzi koncepcję pływającego menu do paska zadań w najnowszych wersjach testowych systemu Windows 10. Ma to być rewolucja w wyglądzie systemu, jakiej nie widzieliśmy od lat.

Windows 10 sun valey menu

Warto zauważyć, że zmiany pojawią się nie tylko w menu Start, a w rozwijanej liście, którą zobaczymy po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na pasku zadań. Nowy element interfejsu nie jest jeszcze dostępny dla testerów, ponieważ ukryty został za flagą „JumpListRestyledAcrylic”, którą można aktywować debugując plik ShellExperienceHost.exe przy użyciu programu Visual Studio i ustawiając „JumpListRestyledAcrylic” na visible. Oznacza to, że już wkrótce trafi on do wersji Preview dla insiderów.

Zobacz także: To niesamowite, że gadżet Apple kosztuje jedynie 159 zł

Menu prawego przycisku myszy dla przypiętych lub otwartych aplikacji, menu wysuwane będzie teraz unosić się nad paskiem zadań, pozostawiając widoczną lukę. Ten sam projekt pojawi się również w Centrum akcji, menu wysuwanym Zegara, menu wysuwanym Głośności i Wi-Fi.

windows 10 pasek zadań

Przypomnę także, że w lutym wyciekły zdjęcia nowego menu Start, które również ma się unosić nad paskiem zadań – wygląda to zdecydowanie bardziej nowocześnie. Może to być jeden z dominujących motywów nowego wyglądu systemu Windows 10, który pojawi się w aktualizacji 21H2. W nadchodzącej łatce oczekuje się również nowych ikon i animacji na komputery stacjonarne.

nowe menu start windows 10

W tej chwili wydaje się, że nie ma żadnych opcji wyłączania pływającego interfejsu w Windows 10. Jednak domyślne funkcje podstawowych komponentów nie będą radykalnie różnić się od obecnej wersji – zmiany będą przede wszystkim wizualne. Być może jednak Microsoft planuje pewne ulepszenia w menu Start, które będą opcjonalne.

Pływające menu to coś, co ma przybliżyć wizualnie Windows 10 np. do macOS. Jednak gigantowi z Redmond zależy najbardziej na spójności wersji 10X z tradycyjną „dziesiątką”, która może wyglądać nieco przestarzale.

Premiera nowego wyglądu

Znany obserwator Microsoftu Zac Bowden również potwierdził doniesienia o aktualizacji Windows 10 Sun Valley i ulepszeniach menu Start, które mają zostać sfinalizowane w czerwcu 2021 r. Według doniesień, Microsoft ma zorganizować w maju wydarzenie „Co nowego dla systemu Windows”.  Być może stanie się to w trakcie sesji na dużej konferencji Build 2021, która rozpocznie się w ostatnim tygodniu maja.

Oczywiście należy pamiętać, że przed premierą „Sun Valley” system Windows 10 otrzyma aktualizację do wersji 21H1, która ma pojawić się niebawem.

Źródło: windowslatest, techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.