komputer jak dbać o oczy

Przed komputerem spędzamy coraz więcej czasu – jak dbać o nasze oczy?

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Artykuły

Przed komputerem spędzamy coraz więcej czasu, a pandemia ten czas jeszcze wydłużyła. Tak wynika z badań Ipsos przeprowadzonych na zlecenie Huawei. Zapytano w nich m.in. o to, ile czasu spędza się przed komputerem i jak dba się o oczy. Ciekawe oraz odrobinę przerażające jest to, że choć spędzamy więcej czasu, wpatrując się w monitory, to o oczy nie dbamy już tak chętnie, jak powinniśmy. Dlatego też Huawei przygotował ciekawy poradnik, z którego warto skorzystać.

Praca przed komputerem – spędzamy tak coraz więcej czasu

huawei ipsos jak dbac o wzrok

Huawei razem z Polskim Towarzystwem Optometrii i Optyki stworzył specjalny zbiór porad, które warto wprowadzić w życie. Szczególnie wtedy, kiedy dużo pracujemy przy komputerze. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ipsos na grupie 800 osób (metoda CAWI), czas spędzany przed komputerem podczas pandemii wydłużył się względem tego przed marcem 2020 roku. 40% badanych stwierdziło, że spędzają przed ekranem o 1-2 godziny więcej. 31% spędza aż o 3-4 godziny więcej, a 16% zadeklarowało, że czas spędzany przed monitorem wydłużył się o ponad 4 godziny. Skąd takie zmiany?

Praca zdalna sprawia, że nie trzeba dojeżdżać do pracy, więc ten czas może być wykorzystywany do załatwiania swoich obowiązków. Najdotkliwiej musieli to odczuć uczniowie oraz nauczyciele, którzy przecież przez większość pandemii robili wszystko zdalnie. Jednak nie tylko praca i nauka wydłuża czas, który spędzamy przed ekranem komputera. Połowa przebadanych podała jako powód rozrywkę, gdzie przeważało przeglądanie stron internetowych (24%), oglądanie filmów i seriali (20%), zakupy online (13%) i media społecznościowe (11%). W końcu ograniczenie możliwości poruszania się, zamknięte kina i teatry musiały odcisnąć na nas jakieś piętno.

Zobacz też: Huawei MateBook D 16 – jak wypada nowy laptop producenta w naszym teście?

A wzrok cierpi

huawei ipsos jak dbac o wzrok

Taki wydłużony czas przed ekranem komputera sprawia, że nasz wzrok może ulegać pogorszeniu. Badania przeprowadzone na zlecenie Huawei to potwierdziły. Około 70% biorących udział w badaniu przyznało, że dłuższe wpatrywanie się w ekran wpływa negatywnie na ich kondycję wzroku. Wśród objawów wymieniono: zmęczenie oczu (62%), pogorszenie ostrości widzenia (40%), łzawienie i pieczenie (40%) oraz suchość oka (39%). Często wskazywano także, że występuje pogłębienie posiadanej wady wzroku.

Takich odpowiedzi można się było spodziewać. Co ciekawe, choć zdajemy sobie sprawę z problemu, to niewiele z nim robimy. Według badania aż 43% Polaków nie wykonuje żadnych czynności mogących poprawić kondycję wzroku. I to pomimo tego, że rozumieją taką potrzebę. Dlaczego więc nic się z tym nie robi? Jako główny powód podano niewiedzę, jak to robić (45%). 34% nie przywiązuje do tego większej wagi lub nie odczuwa takie potrzeby, a  16% badanych odpowiedziało, że nie ma na to czasu w ciągu dnia.  Mimo wszystko, ponad jedna trzecia badanych udała się do okulisty podczas trwania pandemii, a ponad połowa ma to zamiar zrobić niebawem.

Jak dbać o oczy?

W badaniu zadano także pytanie o to, jak użytkownicy komputerów dbają o swój wzrok. Najczęściej wybierane metody to: robienie przerw w pracy (67%), wyjście na spacer na zewnątrz (61%), nawilżanie oczu kroplami (58%) i odpoczywanie z zamkniętymi oczami (54%). Najrzadziej korzysta się za to z ćwiczeń, które mają wzmacniać oczy. To zadeklarowało tylko 22% przebadanych. Niewiele osób, które brało udział w badaniu, zdawało sobie też sprawę, że nowe laptopy korzystają ze specjalnych technologii, które ograniczają emisję niebieskiego światła. Większość nie widziała także, że istnieją specjalne certyfikaty, które to potwierdzają i że warto na nie zwracać uwagę, kiedy kupuje się nowy sprzęt.

Włącz ochronę oczu - katalog dobrych nawyków Huawei i PTOO

I choć grupa osób, która brała udział w badaniu, nie jest ogromna, to wyniki zdają się być odzwierciedleniem tego, jak wygląda teraz nasza praca, nauka i rozrywka. Komputery stały się naszą codziennością i tego zmienić się już nie da. Co nie oznacza, że powinno zapominać się o wzroku. Zestaw porad, który przygotował Huawei oraz Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki może być bardzo pożyteczny. W końcu nie wymaga od nas dużo pracy, a może przynieść sporo korzyści. Warto wypróbować.

Źródło: Huawei informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy