Pozytywnym trendem, dzięki któremu można monitorować stan zdrowia i zapobiegać rozwojowi wielu chorób, są nowe technologie. Napędzają one rozwój telemedycyny i rozwój branży mobilnego zdrowia. Według danych polskiego ClickMeeting w marcu w porównaniu do stycznia 2020 r., a więc w okresie wprowadzenia pierwszego lockdownu, popularność wyszukiwania w Internecie haseł związanych z medycyną zdalną, takich jak “e-wizyta” czy „lekarz online”, gwałtownie wzrosła, bo aż o 367 proc. i w grudniu o 129 proc.

Światowy dzień zdrowia

E-zdrowie to przede wszystkim wykorzystanie mobilnych technologii w opiece zdrowotnej. Właśnie dzisiaj, 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia i dlatego przyjrzymy się aplikacjom oraz medycznym urządzeniom do indywidualnego użytku, które mogą nam pomóc w codziennej prewencji chorób.

Mamy coraz więcej aplikacji medycznych i ich użytkowników związanych z profilaktyką zdrowia. Dostępnych jest już ponad sto tysięcy mobilnych aplikacji zdrowotnych. Co ciekawe i ważne możemy znaleźć prawie pół tysiąca monitorów aktywności ruchowej, parametrów życiowych, mobilizujących pacjenta do wprowadzenia w życie zdrowych nawyków.

Co najważniejsze, nie zapominajmy o wspomaganiu aktywności fizycznej

Deska do pływania z napędem elektrycznym
Fot. Leswim S1

Aktywność fizyczna jest również kluczowym elementem dbania o nasze zdrowie. Obecnie zarówno młodzi dorośli, jak i seniorzy nie ćwiczą, nie ruszają się, co może być główną przyczyną ich obecnych i kolejnych lub nowych problemów zdrowotnych. Przede wszystkim widać to podczas pandemii, kiedy pozostajemy zamknięci w domach, ograniczając swój ruch do możliwego minimum.

Na szczęście w ostatnich latach opracowanych zostało dużo aplikacji wspierających aktywność fizyczną. Najczęściej pobierane aplikacje to m.in. Google Fit, Nike+ Running, Runtastic Running & Fitness, Runkeeper-GPS Track Run Walk, Strava, Running Cycling Walk czy Workout Trainer. Pozwalają one mierzyć istotne parametry, takie jak dieta, waga, aktywność fizyczna, ilość pokonywanych kroków, stopni, spalonych kalorii na przestrzeni tygodni, miesięcy i lat. Niektóre z nich posiadają elementy grywalizacji, co może tylko zwiększyć motywację, szczególnie najmłodszych.

Rozwiązanie dla cukrzyków

Aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2,6 miliona osób. Niektóre aplikacje dla cukrzyków, które mierzą poziom cukru we krwi jak Diabeo czy BlueStar dają możliwość telekonsultacji z lekarzem w dowolnej chwili, co znacznie może wpłynąć na poprawę skuteczności leczenia. Aplikacje połączone są z glukometrem i automatycznie zapisują wyniki oraz opracowują na ich podstawie wykresy. Niektóre aplikacje prowadzą nawet dziennik posiłków. Jedną z najbardziej znanych aplikacji do glukometrów w Polsce jest mySugr. Dodatkowo istnieją też aplikacje jak Fitatu czy FatSecret, które pomogą ułożyć posiłki z niskim indeksem glikemicznym, bo liczą ładunek węglowodanowy, a co za tym idzie, finalnie ułatwią życie milionom Polaków.

Ciekawym rozwiązaniem dla młodszych pacjentów z cukrzycą jest edukująca gra Sugar Buster, do pobrania na telefon komórkowy (iPhone, Android). Gra objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, poprzez zabawę uczy najmłodszych diabetyków jak dokonywać pomiarów glikemii, kiedy podać insulinę oraz jak zachować się w sytuacjach zagrażających życiu.

Aplikacje dla serca

Apple Watch

Aplikacje na  smartfony zdolne do monitorowania arytmii i tętna (ang. heart rate, HR) są coraz częściej wykorzystywane do wykrywania zaburzeń rytmu, takich jak migotanie przedsionków. Ta funkcjonalność dostępna jest też w wielu połączonych z aplikacjami zegarkach, za pomocą których czujnik wykrywa zmiany natężenia światła, związanego ze zmianami ukrwienia tkanki.

Przykładem takiego rozwiązania może być aplikacja FibriCheck czy CardiioRythm, gdzie czujnik wykrywa zmiany natężenia światła, związanego ze zmianami ukrwienia tkanki. Kolejnym przykładem może być KardiaMobile. Tutaj pacjent wyposażony jest w czujnik na palec lewej i prawej ręki oraz aplikację odbierającą przesyłane informacje. Po przyłożeniu palców do czujników rozpoczyna się nagrywanie – aktywność elektryczna jest przesyłana do telefonu komórkowego poprzez modulację częstotliwości sygnału ultradźwiękowego.

Medyczne smartwatche

Najpowszechniejsze modele smartwatch’y mierzą ciśnienie krwi oraz monitorują EKG. Co ciekawe, na rynku dostępne są jednak bardziej zaawansowane zegarki, które pełnią funkcje medyczne. Są to Biobeat, Omronczy i BPro. To jedyne smartwatche mierzące ciśnienie krwi, które zostały zarejestrowane przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Mamy jeszcze podgrzewacze

Palenie tytoniu i narażenie na dym tytoniowy są kolejnymi czynnikami, które niosą ze sobą ryzyko rozwoju chorób m.in. układu sercowo-naczyniowego, oddechowego czy chorób nowotworowych. W takich sytuacjach nowe technologie również może przyjść z pomocą, ograniczając szkody wywołane paleniem tytoniu. Amerykańska FDA opracowała specjalną procedurę autoryzacji produktów tytoniowych o profilu zmodyfikowanego ryzyka w porównaniu z papierosami (MRTP, Modified-Risk Tobacco Product). Ma ona na celu wskazanie takich produktów, które mogą stanowić lepszą alternatywę dla palaczy, niż dalsze palenie tytoniu, z uwagi na ich potencjalnie mniejszy profil ryzyka zdrowotnego. W przypadku wyrobów tytoniowych takie miano otrzymały dotąd jedynie dwa produkty: snus, czyli tytoń do zażywania doustnego, produkowany przez koncern Swedich Match oraz podgrzewacz tytoniu IQOS. Podgrzewacze podgrzewają tytoń do temp. poniżej 300 stopni. Ponieważ nie jest on spalany tak jak w tradycyjnych papierosach,  emisja większości szkodliwych substancji jest bez porównania mniejsza w porównaniu z dymem papierosowym. Oczywiście najlepszym i jedynym słusznym rozwiązaniem jest rozstanie się z nałogiem.

Pulsoksymetry w walce z COVID-19

Nowa funkcja w MagicWatch 2
Fot. Honor MagicWatch 2

Pulsoksymetry to kompaktowe urządzenia, które mierzą stopień wysycenia krwi tętniczej tlenem. Oprócz osób zakażonych koronawirusem lub przy jego wykrywaniu również pomocny jest w prewencji innych chorób. Tego typu urządzenie jest zalecane osobom cierpiącym m.in. na choroby układu oddechowego, krążenia i zaburzeń pracy serca. Odczytywane przez nie nieprawidłowości mogą być informacją, aby przyjrzeć się zdrowiu i w razie potrzeby zasięgnąć porady lekarza.

Zobacz też: Europejska Zielona Stolica 2023 – o tytuł rywalizują m.in. polskie cztery miasta.

Podsumowując, choć oczywiście obecnie najistotniejszym problemem związanym z tematyką zdrowia jest COVID, nie możemy zapominać, że cierpimy na wiele innych schorzeń. Okazuje się bowiem, że choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają w Europie za 4 miliony zgonów rocznie i są jedną z najczęstszych ich przyczyn. Istotne jest tu zapobieganie chorobom na dwóch płaszczyznach. Pierwszym z nich jest środowisko medyczne, czyli szpitalach, przychodnie, poradnie. Po drugie równolegle bardzo szybko rozwijane są technologie, które pomagają nam dbać o nasze zdrowie w naszym codziennym życiu.

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Łukasz Pająk

    Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.