Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań wystartuje 1 kwietnia 2021 roku, a jego celem jest poznanie szczegółowych danych odnośnie obywateli naszego kraju. Również 1 kwietnia odbędzie się konferencja, która ma inaugurować cały spis, na której zostaną objaśnione wszelkie szczegóły wydarzenia. Udział w takim spisie jest obowiązkowy, ale dobra informacja jest taka, że można wziąć w nim udział bez wychodzenia z domu.

Spis Powszechny w Polsce 2021

Spis powszechny 2021
Fot. GOV

Jeżeli jeszcze nie wiedzieliście, to informujemy, że od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku w Polsce odbędzie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Termin spisu ma zostać wydłużony do 30 września 2021 roku, kiedy w życie wejdzie nowelizacja ustawy (co ma nastąpić 1 kwietnia). Wystartowała już specjalna strona GOV, na której są odpowiedzi na najważniejsze pytania, jak ma przebiegać spis. Również tam można zobaczyć, jakie pytania będą padały podczas spisu i na co trzeba się przygotować. Według Ustawy z dnia 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej, wzięciu udziału w takim wydarzeniu jest obowiązkowe. O tym, co może grozić za odmowę udziału lub podanie nieprawdziwych danych napiszemy za chwilę. Dane zebrane podczas takiego Spisu Powszechnego mają posłużyć do przygotowywania statystyk oraz badań. Przejdźmy teraz do tego, jak wyglądać ma sam Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Spis Powszechny 2021 – jak wziąć udział?

By wziąć udział w Spisie Powszechnym, nie trzeba będzie wychodzić nawet z domu. Obowiązkową formą jest tutaj samospis internetowy, czyli na pytania będzie można udzielać odpowiedzi z wykorzystaniem strony GOV i przygotowanej na potrzeby spisu aplikacji. Występują jednak metody uzupełniające dla osób, które nie mają możliwości skorzystania z Internetu. Odbędzie się więc też spis telefoniczny lub przy pomocy rachmistrza spisowego. Warto tutaj dodać, że rachmistrza ma obowiązywać tajemnica statystyczna. Oznacza to, że nie może on zdradzać naszych danych nikomu. Za złamanie takiej tajemnicy statystycznej grozi kara pozbawienia wolności. Nie wiemy, jak zostanie rozwiązana kwestia rachmistrzów, skoro jest pandemia, ale o tym zapewne przekonamy się na konferencji prasowej.

Zobacz też: Powrót do przyszłości 2 przewidział całkiem dużo rzeczy, które teraz są standardem.

Spis Powszechny 2021 – kary

Zgodnie z ustawą udział w Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Za brak udziału w nim może nam grozić kara pieniężna lub nawet ograniczenie wolności. Takie zapisy widnieją w Ustawie o statystyce publicznej.

Art. 56.

1. Kto wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne niezgodne ze stanem faktycznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie.

Art. 57. Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie.

Art. 58. Kto wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne po upływie oznaczonego terminu, podlega karze grzywny

USTAWA z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej

Spis Powszechny 2021 – pytania

Spis powszechny 2021
Fot. PixaBay

Jakie pytania pojawią się w Spisie Powszechnym 2021? Tutaj będzie ich całkiem sporo. Oprócz danych osobowych będą dotyczyły m.in. miejsca naszego zamieszkania czy liczby osób, które z nami mieszkają. Nie podamy tutaj dokładnej liczby pytań, na które trzeba udzielić odpowiedzi, ponieważ to zależy od tego, jak będzie się na nie odpowiadać.

Formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie. Tym samym nie należy utożsamiać liczby pytań w przedstawionym na stronie wykazie pytań z liczbą wszystkich pytań, na które dana osoba będzie udzielała odpowiedzi, ponieważ będzie to wynikało z indywidualnej sytuacji respondenta (np. wieku, jego historii migracyjnej, statusu na rynku pracy, bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.). Jeżeli okres przebywania za granicą respondenta jest krótszy niż rok, wówczas wypełnia on kwestionariusz emigranta krótkookresowego, jeżeli wynosi rok lub dłużej – kwestionariusz emigranta długookresowego. W przypadku emigranta, o którym informacji udziela respondent dokonujący samospisu, mieszkający w Polsce, każde pytanie kwestionariusza osobowego zawiera dodatkową odpowiedź „nie mam żadnej wiedzy na ten temat”. W związku z powyższym w formularzu elektronicznym nie ma numeracji pytań.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Źródło: Spis GOV / GOV

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.