ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Apple macOS

Od Mac OS X do macOS – 20 urodziny systemu Apple

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

W sobotę 24 marca 2001 roku Apple wydało na rynek Mac OS X, poprzednika obecnego macOS. Pierwsza wersja systemu nazwana Cheetah, słynęła z interfejsu Aqua z przezroczystym designem, ​​obejmującym wszystko, od okien po przyciski. Dzisiaj, 24 marca 2021 roku mija 20 lat od wprowadzenia systemu do sprzedaży. Oprogramowanie na komputery Mac przeszło wiele zmian w ciągu ostatnich dwóch dekad, ale to właśnie od Mac OS X nastąpiło przekształcenie firmy znajdującej się na krawędzi upadku, w jedną ze spółek odnoszących największe sukcesy na świecie. Wtedy software dla komputerów poprzedziło premierę pierwszego iPoda i zapowiedziało, to co czekało pod przywództwem Jobsa.

Zobacz także: Superzoom nie dla iPhone – Apple nie chce ryzykować

Od Mac OS X do macOS – 20 urodziny systemu Apple

Mac OS X został zaprezentowany podczas prezentacji w styczniu 2000 roku na targach Macworld Expo. Steve Jobs powiedział wówczas, że „zachwyci konsumentów swoją prostotą i zadziwi profesjonalistów swoją mocą”. Powiedział również, że jest to „najważniejsze oprogramowanie” firmy od czasu oryginalnego systemu operacyjnego Macintosh z 1984 roku.

Apple macOS

Interfejs Aqua wprowadził już dobrze znany dock, który zapewnił łatwy dostęp do aplikacji i dokumentów, a także zawierał odnowiony Finder do zarządzania plikami. Oczywiście design Aqua był najbardziej znany ze swojego kultowego wyglądu, który obejmował półprzezroczyste paski przewijania i przyciski. Inne funkcje obejmowały zaawansowane zarządzanie energią umożliwiające natychmiastowe wybudzenie iBooków i PowerBooków ze stanu uśpienia, dynamiczne zarządzanie pamięcią oraz silnik graficzny Apple Quartz 2D zapewniający „oszałamiającą grafikę” i szerszą obsługę czcionek. Oprogramowanie było dostarczane z QuickTime 5, iMovie 2, iTunes i AppleWorks.

Nowe oprogramowanie, które zostało zbudowane w oparciu o rdzeń systemu operacyjnego „Darwin”, obsługiwało wiele istniejących aplikacji Mac OS, ale programiści musieli dostosować swoje aplikacje. W momencie premiery Mac OS X był wyceniony na $129, a jego premiera miała miejsce w czasie, gdy firma z Cupertino nadal pobierała opłaty od użytkowników komputerów Mac za aktualizacje. Stały się one tańsze z biegiem lat, a spółka ostatecznie przestała je pobierać w 2013 roku. Debiut Mac OS X był daleki od ideału, a software miało kilka poważnych problemów ze stabilnością, które Apple musiało rozwiązać. Firma zaledwie sześć miesięcy później wydała Mac OS X 10.1 Puma. 

Ostatnie wersje to wielka zmiana designu

Mac OS X zmienił nazwę OS X w 2012 roku wraz z wydaniem Mountain Lion, systemu operacyjnego, który wprowadził bardziej minimalistyczny projekt i odszedł od skeuomorficznego designu, którego Apple używało pod kierownictwem Scotta Forstalla. Mountain Lion towarzyszył iOS 7, który jest znany jako jedna z największych zmian projektowych w systemie operacyjnym iPhone’a.

Apple macOS

Firma wprowadziła kolejną poważną zmianę nazwy w 2013 roku raz z uruchomieniem Mavericks, pierwszej wersji Mac OS X, która nie została nazwana na cześć dużego kota. Nazwy związane ze zwierzętami używane były od Mac OS X 10.0 (Cheetah) do 10.8 (Mountain Lion). Ostatnia znacząca zmiana nastąpiła w 2016 roku, kiedy otrzymaliśmy macOS 10.12 Sierra – nazwa macOS miała lepiej pasować do iOS. Mieliśmy kilka wersji, których kulminacją jest obecna czyli, Big Sur.

MacOS Big Sur przyniósł największą aktualizację projektu, zmieniając wszystko, od krzywizny narożników okien po kolory i ikony docka. Apple zaprojektowało go tak, aby był jednocześnie świeży i znajomy. Jeszcze w tym roku spodziewamy się zobaczyć macOS 12 i chociaż pewnie nie będą to wielkie zmiany projektu, jak w Big Sur, Apple prawdopodobnie ma w zanadrzu przydatne nowe funkcje.

Źródło: MacRumors

Sprawdź najnowsze wpisy