Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a pogoda za oknem wciąż sprzyja siedzeniu w domu. Jeśli w tym deszczowym czasie jakimś sposobem przegapiliście najważniejsze newsy naszego portalu, to spieszę z pomocą. Przed Wami SPT – subiektywne podsumowanie tygodnia. Przeczytacie tu między innymi o Oppo X 2021 i co mam na myśli pisząc „moja ulubiona funkcja u Apple”.

Pochwała – Oppo X 2021 jest świetny

Oppo X 2021. Ten smartfon to powiew świeżości na rynku mobilnym, który od kilku lat cierpi na brak większych nowości czy rewolucji. Trudno za taką uznać smartfony ze składanym ekranem, które są drogie i delikatne. Póki co niewielu klientów chce je kupować. Być może technologia zastosowana w Oppo X 2021 zmieni oblicze rynku. Urządzenie ma bowiem rozsuwany ekran, który powoduje, że w mgnieniu oka użytkownik może korzystać z większej powierzchni roboczej. Oczywiście urządzenie jest jedynie prototypem i nie wiadomo, czy pojawi się w masowej produkcji. Jednak pozytywny odbiór mediów może przyspieszyć proces i ewentualną decyzję o wprowadzeniu smartfona na rynek.

Nowy Eksplorator plików w Windows 10. Eksplorator plików w Windowsie praktycznie w ogóle się nie zmienił od prawie 20 lat. Microsoft wielokrotnie obiecywał rewolucję, która w końcu nadeszła. Już dzisiaj można włączyć nowy wygląd popularnej funkcji, bez której mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie Windowsa 10. Nowy Eksplorator plików jest spójny z wyglądem Windowsa 10 i aplikacji Microsoftu.

Krytyka – funkcja zoomu peryskopowego u Apple

iPhone’y długo bez zoomu peryskopowego. Zoom peryskopowy to świetna funkcja, z której korzystam w Galaxy S21 Ultra. Samsung wprowadził ją rok temu w modelu Galaxy S20 Ultra, a jeszcze wcześniej zrobił to Huawei w smartfonie P30 Pro. Opcja ta umożliwia stworzenie świetnych (jak na urządzenia mobilne) zdjęć w przybliżeniu 5x a nawet 10x. Jeżeli ktoś lubi robić zdjęcia smartfonem, ta funkcja jest bardzo przydatna. Niestety, wygląda na to, że użytkownicy iPhone’ów, którzy co roku wymieniają flagowca, długo poczekają na taką możliwość. Pierwsze plotki wskazywały na to, że superzoom pojawi się w telefonach Apple dopiero w 2022 roku. Teraz jeden z popularnych analityków: Ming-Chi Kuo wskazuje, że funkcja może pojawić się u Apple dopiero w 2023 roku. Dziwi mnie fakt, że firma z Cupertino tak długo będzie zwlekała z zaimplementowaniem tak dobrej technologii, która zmienia oblicze fotografii mobilnej.

Pokemon GO wciąż popularne. Fenomen gry Pokemon GO to skomplikowana historia. Tytuł ten szturmem zdobył smartfony. Z biegiem czasu aplikacja traciła użytkowników, ale wierni fani pokemonów nadal grają w grę. Widać to też na polskich ulicach i… autostradach. Na tarnowskim odcinku autostrady zatrzymano bowiem dwa auta. Kierowcy pojazdów grali w Pokemon GO podczas kierowania pojazdami i wykonywali przy tym niebezpieczne manewry. Jest tyle naprawdę interesujących miejsc do grania, nie sądzę, żeby autostrada była jednym z nich.

YouTuberka, Instagramerka i Tiktokera. Są to słowa, które mogą być niezrozumiałe dla starszych osób, jednak oznaczają jednostki korzystające z popularnych aplikacji. Co gorsza, wiele nastolatek chce w przyszłości mieć „zawód” związany z mediami społecznościowymi. Prawie co druga nastolatka w wieku 10-15 lat w Polsce uważa, że YouTuberka, Instagramerka czy TikTokerka to atrakcyjne zajęcie zawodowe. To wręcz przerażające dane, które są odzwierciedleniem treści, jakie pojawiają się w mediach i Internecie. Młodzież widzi popularne osoby, które osiągnęły także sukces finansowy i chce je naśladować. Często jednak są to pato-streamerzy i pato-influencerzy, którzy mają negatywny wpływ na polskie nastolatki.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.