ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Planujesz zakup smartfona? Sprawdź najlepsze wybory dla entuzjastów moddingu

Autor: Tomasz Kondrat Kategoria: Artykuły
Android-Green-Black-Wallpaper-Image

Zapewne część z Was decydując się na zakup nowego smartfona, sprawdza, czy na dane urządzenie stworzono wiele modyfikacji systemu Android. CyanogenMod, OmniROM, SlimROM lub Paranoid Android, to tylko niewielka część przeogromnej listy tzw. custom ROM-ów, kompilacji tworzonych przez hobbystów, aby zmodyfikować niektóre elementy dostarczanego oprogramowania. Przyjrzyjmy się urządzeniom z poszczególnych pułapów cenowych i sprawdźmy, które posiadają największy wybór zmodyfikowanego oprogramowaniem. Wymienione poniżej urządzenia oceniliśmy w skali od 1★ do 5★, gdzie 1★ jest oceną najsłabszą a 5★ najlepszą.

Smartfon do 500 zł

Trzymamy się dewizy tańsze nie znaczy gorsze. Kupując smartfona do 500 zł należy podjąć decyzję, czy warto inwestować w tańsze, ale nowsze modele, czy kupić flagowy model sprzed roku lub 2 lat. Często zdarza się, że druga opcja okazuje się dużo lepszym rozwiązaniem. W przypadku nowszych urządzeń za takie pieniądze dostaniemy bardzo przeciętną konstrukcję. Przyjrzyjmy się zatem telefonom z historią, które są łatwe w modowaniu.

Google Nexus 4 (★★★★★)

LG_Nexus_4_back_glass

Urządzenie wydane wraz z premierą Androida 4.2 jest zdecydowanie najlepszym wyborem w tym przedziale cenowym dla wszystkich entuzjastów modyfikowania urządzenia. Domyślnie zablokowany bootloader może być odblokowany za pomocą jednej prostej komendy. Co ważne, Nexus 4 jest oficjalnie wspierany przez Google, co sprawia, że custom ROM-y są zazwyczaj pozbawione denerwujących błędów. Możliwe, że Nexus 4 otrzyma aktualizację do Androida M, która będzie już piątą wersją systemu Google, która trafi na urządzenie produkowane przez LG. Popularność urządzenia przełożyła się również na liczbę projektów społeczności. Na Nexusa 4 istnieje ponad 600 modyfikacji.

Moto G (★★★★)

shells-moto-g-story-suit-your-self-mobile

Efekt bliskiej współpracy Motoroli i Google. Smartfon posiada ekran HD pokryty Gorilla Glass 3. Wersję z 8 GB pamięci wewnętrznej można kupić za ok. 480 zł. Urządzenie ma domyślnie zablokowany bootloader. Samo odblokowanie nie jest jednak trudne i zamyka się w dziesięciu krokach. Szczegółowy poradnik można odnaleźć na naszym forum. Moto G jest oficjalnie wspierany przez wszystkie najważniejsze zespoły deweloperskie. Na forach tematycznych można znaleźć niemal 300 różnych ROM-ów i kerneli.

Sony Xperia Z (★★★)

540141663744

Flagowy model Sony z 2013 roku nie jest może konstrukcją najmłodszą, jednak to nie przeszkadza, żeby znaleźć się w naszym zestawieniu. Słuchawka Sony jest ciągle bardzo dobrym wyborem nie tylko dla miłośników modowania Androida. Wodoodporna Xperia posiada ekran Full HD oraz 16 GB pamięci wewnętrznej. Odblokowywanie bootloadera może być utrudnione przez niektórych operatorów. Sony przygotowało oficjalną procedurę odblokowania bootloadera, którą można ukończyć w 5 minut. Problemem jest natomiast pogorszenie jakości aparatu fotograficznego, które następuje gdy urządzenie jest odblokowane. Na telefon istnieje ponad 200 modyfikacji w tym „oficjalny” Android AOSP tworzony przez Sony.

Smartfon do 1000 zł

Posiadając większy budżet można kupić wiele nowszych urządzeń ze znakomitym wsparciem. Przyjrzyjmy się jednak kilku wybranym modelom, które pomimo upływu czasu nadal są niezmiernie popularne wśród użytkowników i deweloperów. Należy nadmienić, że poniższe pozycje to tylko przykłady, gdyż w tym pułapie cenowym bardzo wiele urządzeń posiada niezliczone ilości custom ROM-ów.

Google Nexus 5 (★★★★★)

20140307T104927

Następca Nexusa 4 ciągle jest jednym z najlepszych urządzeń dostępnych na rynku. Stosunek ceny do jakości jest najkorzystniejszy w całej stawce. Podobnie jak Nexus 4, Hammerhead stał się ulubieńcem deweloperów. Bootloader odblokowuje się bajecznie prosto, a urządzenie jest intensywnie wspierane zarówno przez Google, jak i społeczność. Na ten pięciocalowy telefon produkowany przez LG znajdziemy ponad 600 najróżniejszych modyfikacji.

HTC One M7 (★★★★)

silver

Pierwszy z modeli One został bardzo pozytywnie przyjęty przez użytkowników. Solidna konstrukcja, oraz dobre parametry pozwalają konkurować z dużo nowszymi smartfonami. Aby w pełni wykorzystać możliwości dostosowywania Androida, urządzenie należy odblokować za pomocą specjalnego kodu ze strony producenta. Poza bootloaderem warto zmienić stan z S-ON na S-OFF. Służą do tego specjalne programy. Na smartfon przygotowano ponad 400 modyfikacji.

LG G2 (★★★)

lg-welcome-black

Bliźniak Nexusa 5 jest znacznie mniej przyjazny dla modderów. LG zadbało o to, aby szczelnie zamknąć bootloader. Dopiero po odkryciu metody Bump!, czyli podpisywania jądra systemu odpowiednim kluczem, możliwe jest wgrywanie nieoficjalnego oprogramowania. Na LG G2 powstało do tej pory niemal 200 modyfikacji.

Smartfon powyżej 1000 zł

W tym segmencie cenowym wybór jest również bardzo duży i nie trzeba wyszukiwać starszego urządzenia. Co prawda, niektórzy z producentów budują oprogramowanie z wymyślnymi zabezpieczeniami, ale zawsze istnieje alternatywa. Przyjrzyjmy się trzem modelom, które posiadają najwięcej custom ROM-ów.

OnePlus One (★★★★★)

awce-800

Telefon stworzony we współpracy z CyanogenModem. Odblokowywanie bootloadera i rootowanie jest banalnie proste. Procedura niemalże pokrywa się z serią Nexus. Stosunkowo niska cena i bardzo dobre parametry techniczne są głównymi atutami tego smartfona. CyanogenMod udostępnił kod źródłowy urządzenia, więc użytkownicy mogą przebierać w modyfikowanym oprogramowaniu jak w ulęgałkach. Na OnePlus One dostępne jest ok. 250 modyfikacji zaczynających się od wersji KitKat.

Google Nexus 6 (★★★★★)

nexus2cee_n6lf3

Podobnie jak wszystkie Nexusy, shamu posiada ogromną bazę modyfikowanego oprogramowania. Co prawda cena smartfonu może odstraszyć, jednak na to stosunkowo nowe urządzenie stworzono już prawie 130 modyfikacji. Nexus 6 jest również dobrym wyborem dla użytkowników, którzy wolą czystego Androida. Google powinno wspierać smartfon przez co najmniej dwa lata.

Motorola Moto X (2014) (★★★★)

moto-x-gen2-hero

Moto X, jak wspomniane wcześniej Moto G, jest urządzeniem bardzo dobrym dla modderów. Odblokowywanie booloadera i rootowanie przebiega dość sprawnie. Wykorzystywana jest jednak strona producenta, co nie ma miejsca w przypadku dwóch poprzednich konstrukcji. Na Moto X stworzono ok. 50 projektów.

W zestawieniu nie znalazło się żadne z urządzeń Samsunga. Nie wynika to z faktu, iż na urządzenia tworzone przez Koreańczyków nie ma custom ROM-ów. Owe istnieją i są dostępne w sporych ilościach. Samsung stosuje jednak program zwany Knox, który zmienia flagę z 0x0 na 0x1, gdy zostanie naruszona warstwa ochrony. W przypadku gdy większość urządzeń można przywrócić do stanu pierwotnego i zamknąć bootloader, smartfony Samsunga posiadają trwały znak informujący o tym, że użytkownik chciał zmienić oprogramowanie TouchWiz na coś innego.

A czy Wy sprawdzacie, czy na dane urządzenie jest duża liczba custom ROM-ów? Które urządzenie jest najlepsze do moddingu? Podzielcie się Waszą opinią w komentarzach!

Sprawdź najnowsze wpisy