Wkrótce w mObywatelu zajdą duże zmiany. Z rządowej aplikacji zniknie mTożsamość, a zamiast niej pojawi się nowy główny dokument. mObywatel będzie zawierał też więcej naszych danych osobowych.

Dlaczego mTożsamość zniknie z aplikacji mObywatel?

mTożsamość zniknie

Rządowa aplikacja mObywatel składa się z kilku modułów. Przykładowo mPojazd daje nam dostęp do informacji o naszym samochodzie, jego ubezpieczeniu, dowodzie rejestracyjnym, a także do karty pojazdu. Oprócz tego możemy korzystać również m.in. z mPrawa Jazdy, eRecepty czy też z zaświadczenia o szczepieniu przeciwko koronawirusowi.

Podstawowym dokumentem w aplikacji jest jednak mTożsamość. Zawiera ona praktycznie te same dane, co nasz dowód osobisty i pozwala na weryfikację naszej tożsamości np. na poczcie. Co ważne, mimo że mTożsamość wyglądem i zawartością przypomina dowód osobisty, niestety go nie zastępuje. Oznacza to, że w niektórych sytuacjach (np. w banku, na lotnisku, podczas państwowego egzaminu) nie możemy wylegitymować się przy pomocy mTożsamości – potrzebny jest plastikowy dokument.

mTożsamość przydaje się np. podczas wyborów, w hotelu lub przy odbieraniu przesyłek. Już w grudniu 2020 roku mówiono, że w przyszłości pojawi się nowa odsłona mTożsamości. Jak jednak udało nam się dowiedzieć, uczelnie, urzędy wojewódzkie i inne instytucje otrzymały w ostatnich dniach informację o tym, że wkrótce cyfrowy dokument zostanie zastąpiony innym. Potwierdzenie nadchodzących zmian uzyskaliśmy w Wydziale Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. Odchodzimy od nazwy mTożsamość. Większość użytkowników aplikacji i tak używała nazwy mObywatel – niezależnie od usługi, z której korzystali. Postanowiliśmy im to ułatwić. Podobne zmiany były już przeprowadzane wcześniej, np. z oficjalnego obiegu została wyłączona nazwa mDokumenty – wyjaśnia nam Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Premiera.

Co jeszcze się zmieni?

Wkrótce wyświetlając główny dokument w rządowej aplikacji, nie zobaczymy więc nazwy mTożsamość, tylko… mObywatel, czyli taką samą, jaka odnosi się do całego programu. Zmiany nie dotyczą jednak tylko nazwy.

Drugą istotną zmianą jest wprowadzenie nowego wzoru dokumentu mObywatel. Stawiamy w nim na prywatność. Na elektronicznym blankiecie znalazły się wyłącznie podstawowe informacje. Szczegółowe dane zostały umieszczone niżej, czyli pod dokumentem. Nowy wzór dokumentu wyraźnie wskazuje aktualny status dokumentu, co ułatwi szybką, wizualną weryfikację jego ważności – wyjaśnia nam Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Premiera. Po lewej stronie na powyższej grafice widzicie obecny wzór głównego dokumentu w rządowej aplikacji. Po zmianach dokument będzie wyglądał tak, jak ten po prawej.

Wśród nowości warto wymienić rozszerzony zakres danych. Użytkownicy zwracali uwagę, że mObywatel powinien zawierać np. informacje o adresie zameldowania, nazwisko rodowe, czy imiona rodziców. Nowe dane pozwolą skorzystać z aplikacji przy szerszym zakresie usługczytamy w przesłanej odpowiedzi.

Pozostałe zmiany w mObywatelu, których możemy spodziewać się w tym roku

Ostatnią bardzo głośną nowością w mObywatelu było pojawienie się mPrawa Jazdy. Od niedawna w rządowej aplikacji można również wyświetlić potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19. Z pomocą mObywatela możemy też rozliczyć e-PIT. Wkrótce do rządowej aplikacji powinna zawitać mobilna wersja Karty Dużej Rodziny. Już teraz Karta Dużej Rodziny jest dostępna w wersji na smartfony, ale do korzystania z niej, trzeba pobrać osobną aplikację. W tym roku w mObywatelu powinniśmy jeszcze zobaczyć Legitymacje Emeryta i Rencisty oraz legitymacje branżowe/zawodowe.

Czytaj także: Zmarł wynalazca kasety magnetofonowej – zawdzięczamy mu więcej, niż się wydaje

mTożsamość zniknie, a mObywatel będzie zawierał więcej danych – kiedy to wszystko nastąpi?

mTożsamość zniknie

Nowa wersja mObywatela obecnie znajduje się w fazie ostatnich testów. Aplikacja, która zawiera opisywane powyżej zmiany, pojawi się w sklepach Google Play i App Store pod koniec marca tego roku. Na przyzwyczajenie się do zmian jest sporo czasu – zapewnia w rozmowie z nami Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Premiera. Do końca 2021 roku stary wzór dokumentu z nazwą mTożsamość będzie uznawany. Zależnie od posiadanej wersji rządowej aplikacji, użytkownik może legitymować się zarówno starym, jak i nowym wzorem. Od 2022 roku uznawana będzie wyłącznie nowa wersja dokumentu, z nazwą mObywatel.