Mimo tego, że większość plotek dotyczących iPhone’a dotyczy modelu 13, który pojawi się jeszcze w tym roku, słyszymy również o zmianach, które mogą nastąpić w kolejnych latach. Jedną z nich jest superzoom, czyli zoom peryskopowy, który według nowego raportu nie pojawi się w telefonach z Cupertino aż do 2023 roku. Takie informacje podaje Ming-Chi Kuo w notatce badawczej, którą zobaczył serwis MacRumors. Trudno nie być tym faktem nieco rozczarowanym. Samsung i Huawei od dawna sprzedają telefony z aparatami peryskopowymi.

Zobacz także: Najlepszy, tani iPhone, którego możesz teraz kupić

Superzoom nie dla iPhone – Apple nie chce ryzykować

Superzoom w iPhone pozwoli na znacznie większy zakres zoomu optycznego, w niewielkiej obudowie niż konwencjonalny teleobiektyw. W związku z tym pozwoliło to takim modelom jak Samsung Galaxy S21 Ultra oferować 10-krotny zoom optyczny, podczas gdy na przykład iPhone 12 Pro ma tylko 2-krotny zoom optyczny.

iPhone zoom

Firma z Cupertino była jedną z pierwszych, która wypuściła telefon z dedykowanym teleobiektywem (był to iPhone 7 Plus z 2016 roku). Od tamtej pory była dość konserwatywna w stosunku do ogniskowych. Spółka wprowadzi soczewki peryskopowe w 2023 roku i jest to zgodne z najnowszymi prognozami. Zobaczymy także etap pośredni – przyszłoroczne iPhone’y będą miały ulepszoną optykę w teleobiektywach (jednak nadal zachowają klasyczny wygląd). Główny obiektyw aparatu również zostanie zmodernizowany, przechodząc z projektu 7P do 8P, co powinno poprawić parametry optyczne o 10-20%. Wydajność soczewek 8P jest obecnie dość niska, ale oczekuje się, że w drugiej połowie 2022 roku ujrzymy poprawę do 70-80%.

Aparat w iPhone 13 to będzie rozwiązanie przejściowe

Tegoroczny iPhone 13 otrzyma znaczne modernizacje, z między innymi ulepszonym ultraszerokokątnym obiektywem. Nowy moduł powinien mieć też jaśniejszą przysłonę i autofokus. Wszystko to wygląda na wiarygodne twierdzenie, biorąc pod uwagę, że Apple rzadko spieszy się z przeskakiwaniem na nowe rozwiązania technologiczne. Warto zauważyć, że rok 2023 to rok później niż Kuo wcześniej twierdził, że tę opcję zobaczymy. Prędzej czy później Apple prawie na pewno umieści aparat peryskopowy w iPhonie. Szczególnie biorąc pod uwagę rozwiązania konkurencji. Nie wiemy jednak czemu firma tak się wstrzymuje z tym rozwiązaniem.

iPhone superzoom

Seria iPhone 13 ma otrzymać znaczne ulepszenia w przypadku teleobiektywów, a Kuo twierdzi, że modele flagowe (prawdopodobnie oznacza to iPhone 13 Pro i Pro Max) będą miały sześcioelementowe teleobiektywy, w porównaniu z pięcioczęściowymi w aktualnych odpowiednikach. Powinno to doprowadzić do lepszych zdjęć, a teleobiektyw najwyraźniej zostanie w kolejnym roku ulepszony do siedmioczęściowego, w przypadku serii iPhone 14. 

Od 2021 roku Apple będzie używać plastikowych soczewek zamiast szkła w przypadku Face ID. Doprowadzi to do przetasowań dostawców komponentów, przy czym Largan wyjdzie na prowadzenie, a Lante Optics i SCHOTT Optics stracą pozycję. Nie wiemy jednak, czy oznacza to jakieś ulepszenia czy zmiany poza pewnymi oszczędnościami. 

Źródło: gsmarena, techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)