5g porownanie test plus czestotliwosci 2,1 2,6 ghz

Jeśli chcesz poznać zalety 5G, to tylko w Plusie – porównanie sieci 2,6 GHz i 2,1 GHz

Łukasz Pająk Artykuły 2021-03-20

Widzisz ikonę 5G na swoim smartfonie, ale nie widzisz dużej różnicy w prędkości internetu? To niekoniecznie musi być Twoja wina, gdyż wiele czynników ma wpływ na ostateczne wyniki. Wśród nich jest lokalizacja, samo urządzenie, ale przede wszystkim liczy się zastosowana technologia przez operatora. Kluczowa w tym wypadku okazuje się obsługiwana częstotliwość pracy omawianego standardu. To właśnie od niej – pośrednio – w głównej mierze zależą parametry połączenia. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić porównanie 5G u dwóch operatorów, aby faktycznie poznać różnice.

Tylko Plus zdecydował się na osobny pas dla 5G, czyli częstotliwość 2,6 GHz

Zasięg 5G w Plusie

W ramach artykułu „Chcę poznać sieć 5G” przedstawiłem Wam zalety i założenia tej technologii. Dowiedzieliście się, że aktualnie w Polsce operatorzy wybrali dwie częstotliwości TDD (Time Division Duplex), które mogą być wykorzystywane jednocześnie dla łączności 4G i 5G. Mowa o 2,1 GHz i 2,6 GHz – osobne pasy ruchu, pamiętacie? Trzej operatorzy postawili na 2,1 GHz w ramach rozszerzenia 4G. Dlatego na jednym „pasie ruchu” znajdziemy użytkowników 4G i 5G. Tymczasem Plus z Nokią i Ericssonem stworzył osobną autostradę wyłącznie dla 5G, która naturalnie wykorzystuje 2,6 GHz. Tyle ze wstępu teoretycznego – czas sprawdzić różnice w praktyce.

Nie przegap
Co sprawia, że wykończenie realme GT Master Edition jest tak wyjątkowe?

Praktyczny test i porównanie sieci 5G 2,6 GHz z 2,1 GHz

Huawei P40 Pro

W zeszłym roku przeprowadzaliśmy praktyczny test 5G w ramach porównania z 4G, gdzie niezaprzeczalnie było widać przeskok w prędkości. Tym razem ponownie weźmiemy na warsztat 5G od Plusa i porównamy z jednym z konkurentów. Tym sposobem sprawdzimy rzeczywiste różnice zastosowania częstotliwości 2,6 GHz wyłącznie dla 5G względem 2,1 GHz dzielonego z 4G. Metoda przeprowadzanych badań praktycznie pozostała taka sama:

 • platforma badawcza:
  • smartfon Huawei P40 Pro
  • aplikacja Speedtest od Ookla (z AppGallery)
  • lokalizacja: Warszawa
 • proces badania
  • wskaźniki gromadzone w ramach jednego pomiaru:
   • prędkość pobierania (Mbps)
   • prędkość wysyłania (Mbps)
   • ping – czas łączności z serwerem w milisekundach (ms)
  • wykonywanie na przemian serii pomiarów sieci 2,1 GHz i 2,6 GHz z wyborem różnych serwerów
  • seria pomiarów składa się z 10 testów w aplikacji SpeedTest
  • w sumie wykonano 6 serii pomiarowych (60 testów):
   • po 2 serie 2,1 GHz i 2,6 GHz w budynku
   • po 1 serii 2,1 GHz i 2,6 GHz na zewnątrz
  • pomiędzy seriami zmieniana jest karta SIM
  • smartfon nie był specjalnie przygotowywany do testów. Jedynie wyłączone zostały aplikacje w tle, aby nie zaburzały wyników, ale nie były włączane tryby oszczędzania energii i inne ograniczania działania procesów
 • analiza wyników:
  • odrzucane skrajne wartości z każdej serii pomiarowej (przedstawione osobno)
  • uśredniane wartości w agregacji do częstotliwości i serii
  • w przypadku prędkości pobierania i wysyłania danych wyższy wynik jest lepszy
  • w przypadku wskaźnika ping im niższy wynik, tym lepszy

Uzupełniając kwestię lokalizacji, posłużyłem się mapą zasięgów i wybrałem miejsce, w którym obaj operatorzy zapewniają dostęp do 5G. Jednocześnie nie są to granice tych obszarów. Tym razem wariancja opóźnienia czasowego pomiędzy pakietami danych w sieci (jitter) ze względu na znikomą różnicę (3-6 ms) została pominięta.

Wyniki porównania 5G zgodne z teorią

zastosowania 5g plus dla kogo siec

Zbierając wszystkie pomiary do arkusza kalkulacyjnego, udało się uzyskać następujące wyniki, gdzie minimalne oraz maksymalne wartości są skrajnymi, odrzucanymi ze średniej:

Sami przyznacie, że różnica jest widoczna gołym okiem. Częstotliwość 2,6 GHz wręcz miażdży 2,1 GHz w budynkach. Skąd taka różnica względem pomiarów na zewnątrz? Przede wszystkim wynika ona z dzielenia pasma z innymi urządzeniami. Siłą rzeczy zagęszczenie sprzętów podłączonych do tej samej infrastruktury jest zdecydowanie większe. Tymczasem 5G na 2,6 GHz ma swój pas o szerokości 40 MHz, na którym nie ma żadnego szeryfa w przeciwieństwie do 2,1 GHz i 10 MHz szerokości. Stąd możemy mówić o ponad 10x przewadze w przypadku prędkości pobierania.

Różnica na zewnątrz wciąż jest wyraźna, choć już mniejsza. Czego nie widać w tabelach, a dodatkowo może okazać się bolesne? Stabilność połączenia.  Prędkości osiągane na 2,1 GHz podczas testów bardzo się wahały – nawet o 50% w przypadku pobierania (od 100 do 200 Mbps). Z kolei 5G w Plusie w połączeniu z częstotliwością 2,6 GHz tylko w pierwszej fazie łączenia odnotowywał skoki, aby przez większość czasu utrzymywać ostateczną wartość.

Porównanie pokazało, że 5G warto poznać, ale w Plusie

5g plus test porownanie 2,6 2,1 ghz

Nietrudno spotkać się dzisiaj z opinią, że 5G w Polsce nie różni się znacznie od 4G. Widząc powyższe wyniki, jestem świadomy, skąd wyciągane są tego typu wnioski. Dlatego chciałbym, żebyście po tym porównaniu wiedzieli, że 5G jedynie na częstotliwość 2,1 GHz, nie może się równać z technologią wybraną przez Plusa. Postawienie na osobną częstotliwość dla sieci nowej generacji to same zalety. Przekonajcie się o tym sami, sprawdzając lub po prostu testując infrastrukturę Zielonego operatora.

Zobacz też: Plus pionierem 5G – które smartfony obsługują sieć nowej generacji?

Tak jak niedawno przedstawiłem Wam, jak wyglądał świat przed 4G, tak teraz już wiemy, że nowa generacja internetu mobilnego staje się coraz popularniejsza i powszechnie dostępna. Już teraz 5G w Plusie jest w około 100 miejscowościach w każdym z województw, a siatka nadajników jest non stop powiększana o kolejne lokalizacje. 

Wpis powstał we współpracy z operatorem Plus

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.

Sprawdź najnowsze wpisy