YouTube zmiany

Świetne zmiany w YouTube – rodzice będą zachwyceni, ale dzieci nie

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

YouTube ogłasza zmiany, chciałoby się powiedzieć wyczekiwane przez rodziców. To nadzorowane przeglądanie serwisu dla dzieci i nastolatków. Nowy tryb będzie zawierał ograniczenia konta i trzy ustawienia treści, które pomogą rodzicom kontrolować, co zobaczą ich dzieci. Starając się stworzyć bezpieczniejszą przestrzeń dla najmłodszych, YouTube otwiera program beta, który pozwoli rodzicom określić ustawienia dla swoich dzieci. Dzięki temu będą one mogły przeglądać zawartość w podobny sposób jak dorośli, ale bez ryzyka napotkania treści z ograniczeniami wiekowymi lub tych, które są nieodpowiednie. Nie liczę jednak na to, że wpływ serwisu na młodzież spadnie.

Zobacz także: Najlepszy, tani iPhone, którego możesz teraz kupić

Świetne zmiany w YouTube – rodzice będą zachwyceni, ale dzieci nie

Władze oświadczyły, że nie będzie można wyświetlać spersonalizowanych reklam ani tych z określonych kategorii – takich jak witryny randkowych, temat polityczne, religijne lub reklamy z jedzeniem i napojami – na żadnych kontach z ograniczeniami wiekowymi. 

Wersja nadzorowana YouTube jest dostępna dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze 13 lat i mają konto Google zarządzane przez Family Link. Jeśli je założymy otrzymamy dostęp ze spersonalizowanymi materiałami, które dziecko będzie mogło znajdować i oglądać, dostępne funkcje, domyślne ustawienia konta oraz wyświetlane reklamy.

YouTube zmiany

Różne poziomy konta nadzorowanego YouTube

Rodzice będą mogli wybrać trzy różne poziomy ustawień treści:

  • Odkrywaj: zasadniczo znajdują się tu treści przeznaczone dla widzów w wieku powyżej 9 roku życia. Filmy obejmują vlogi, samouczki, treści o grach, teledyski, wiadomości i wiele innych materiałów. Transmisje na żywo nie są dostępne (z wyjątkiem Premier). Niektóre filmy mogą przedstawiać przypadki umiarkowanej przemocy i używania obraźliwego języka, substancje kontrolowane oraz treści edukacyjne dotyczące obrazu ciała i jego zmian, a także zdrowia psychicznego i seksualnego.
  • Zobacz więcej: zasadniczo znajdują się tu treści dla widzów powyżej 13 roku życia. To ustawienie daje dostęp do jeszcze większej liczby filmów. Dostępne materiały obejmują transmisje na żywo, vlogi, samouczki, filmy o garach, teledyski, wiadomości, treści edukacyjne, materiały o majsterkowaniu, sztuce, rękodziele i tańcu oraz wiele innych filmów. Niektóre treści przedstawiają przypadki rzeczywistej przemocy, ograniczoną liczbę wulgaryzmów, substancje kontrolowane, niebezpośrednie nawiązania do seksu, a także treści dotyczące zdrowia fizycznego, psychicznego i seksualnego oraz dobrego samopoczucia.
  • Większość treści w YouTube: to ustawienie obejmuje prawie wszystkie treści w YouTube, takie jak transmisje na żywo. Materiały objęte ograniczeniem wiekomym przez właścicieli kanałów, systemy i weryfikatorów nie są dostępne w ramach tego ustawienia. Filmy obejmują vlogi, samouczki, treści o grach, teledyski, wiadomości, filmy edukacyjne, materiały o majsterkowaniu, sztuce, rękodziele i tańcu oraz wiele innych treści. Niektóre filmy poruszają wrażliwe tematy, które mogą być odpowiednie dla starszych nastolatków, na przykład drastyczną przemoc, treści dla dorosłych, nagość, mocne wulgaryzmy, a także choroby psychiczne, odchudzanie i zdrowie seksualne. 

YouTube twierdzi, że zawartość będzie moderowana przez połączenie danych wejściowych użytkownika, systemów uczących się i weryfikacji manualnej, aby określić, co jest odpowiednie dla każdego poziomu.

YouTube w wersji nadzorowanej w nadchodzących miesiącach

Jednak serwis zabezpieczył się również, stwierdzając, że „wiemy, że nasze systemy będą popełniać błędy i będą z czasem ewoluować”. W związku z tym zachęca rodziców do dalszego angażowania się w kierowanie wrażeniami z YouTube swoich dzieci i zaleca wspólne oglądanie z dziećmi, jeśli to możliwe. Nadal sugeruje również korzystanie z YouTube Kids dla najmłodszych.

Firma opracowała także przewodnik we współpracy z wieloma grupami zajmującymi się bezpieczeństwem dzieci i planuje rozpocząć trwającą kampanię, w której twórcy omawiają takie tematy, jak zastraszanie, nękanie, cyfrowe samopoczucie i dezinformacja. Nie podał konkretnych ram czasowych, w których zobaczymy zmiany w YouTube, ale stanie się to w nadchodzących miesiącach.

Źródło: Appleinsider

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy