Nowy patent Apple opublikowany dzisiaj przez Biuro Patentów i Znaków Towarowych w Stanach Zjednoczonych daje nam wyobrażenie na temat wyświetlacza w kolejnych modelach iPhone. Przy włączonym trybie wysokiego odświeżania ekran może być w stanie aktualizować zawartość dwukrotnie, trzykrotnie, a nawet czterokrotnie w stosunku do natywnej częstotliwości odświeżania. Te informacje podał nam portal Patently Apple. Na przykład smartfon z wyświetlaczem 60 Hz mógłby automatycznie zwiększać zmienną częstotliwość odświeżania do 120 Hz, 180 Hz lub 240 Hz. Wszystko wskazuje na to, że zobaczymy iPhone z ProMotion w tym roku, ale być może firma pójdzie krok dalej.

Zobacz także: iPad będzie miał konkurenta – składany iPhone z obsługą Apple Pencil

ProMotion to za mało – Apple ma nowy pomysł na ekran w iPhone

Częstotliwość odświeżania odnosi się do tego, ile razy ekran jest odświeżany w ciągu sekundy. Im jest wyższa, tym płynniejsza zawartość wyświetlacza. Wszystkie obecne iPhone’y mają odświeżanie 60 Hz. Zupełnie inaczej jest w przypadku iPada i to od 2017 roku. Wszystkie modele iPada Pro są wyposażone w technologię ProMotion, umożliwiającą zmienną częstotliwość do 120 Hz. .

iPhone ProMotion

Pogłoski o 120 Hz w zeszłorocznych telefonach z Cupertino okazały się nieprawdziwe, ale na nowo pojawiło się przekonanie, że ProMotion zadebiutuje w iPhone 13. Wiele plotek w zeszłym roku mówiło, że prawdopodobnie ekran w rodzinie „12” automatycznie przełączy się między 60 Hz a 120 Hz w zależności od tego, co użytkownik będzie robił na swoim urządzeniu, starając się przedłużyć żywotność baterii. Chociaż możliwość przełączania między 60 Hz, a 120 Hz nie jest nowością, nowy patent opisuje zdolność iPhone’a do zwiększania częstotliwości odświeżania nawet do 180 Hz lub 240 Hz.

Apple już stosuje ProMotion w iPadach Pro, ale iPhone czeka na tę funkcję

Dotychczasowy brak częstotliwości odświeżania 120 Hz w telefonach z nadgryzionym jabłkiem w logo może być związany z faktem, że Apple ma tendencję do ostrożnego dodawania niektórych funkcji. ProMotion może mieć niekorzystny wpływ na żywotność baterii lub wydajność całego systemu. Plotki sugerują, że Apple przezwycięży ten dylemat dotyczący zużycia energii, przyjmując technologię wyświetlania LTPO o niskim poborze mocy w tegorocznych modelach, pozwalając na 120 Hz bez znaczącego wpływu na żywotność baterii.

iPhone ProMotion

Wyższa częstotliwość może być korzystna w kilku przypadkach, takich jak gry i rzeczywistość rozszerzona. Jeśli użytkownik po prostu ogląda film lub wysyła wiadomość do znajomego, wyświetlacz może przełączyć się z powrotem na natywną opcję 60 Hz w celu oszczędzania baterii.

W tym tygodniu nowe plotki podały, że oprócz ProMotion, linia iPhone 13‌ będzie miała również ekran always on. Ta opcja umożliwia użytkownikom wyświetlanie pewnych informacji, takich jak godzina, data czy stan naładowania baterii, przez cały czas. Wszystkie modele z wyższej półki od iPhone X wyposażone są w wyświetlacze OLED, co oznacza, że ​​każdy piksel jest indywidualnie kontrolowany. Dzięki temu urządzenie może podświetlać tylko te piksele, które są potrzebne do pokazywania użytkownikom ograniczonych informacji, co pozwala oszczędzić baterię.

Źródło: MacRumors

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple.