Większość firm niemalże w pełni przeszła na pracę zdalną. Naturalnie ten stan nie będzie trwał wiecznie i już dużo mówi się o nowym modelu – tzw. pracy hybrydowej. Sprowadza się ona do łączenia zarówno działania z domu, jak i z biura. W takim przypadku, gdy do gry wchodzą też podróże, jedyne co musimy zapewnić sobie dodatkowego, to stały dostęp do Internetu. Tu pojawia się technologia 5G. Jak zapewne się domyślacie, nowa generacja bezprzewodowej łączności idealnie spaja świat pracy hybrydowej.

Praca hybrydowa z 5G – nowy świat z nową technologią

praca hybrydowa 2021 5g plus

Siłą rzeczy nie będziemy cały czas zamknięci w domach. Eksperci przewidują, że wrócimy do biur, ale nie w formie, którą pamiętamy sprzed 2020 roku. Wciąż może dominować home office, ale połączony z fizycznym kontaktem z drugim człowiekiem w przypadku bardziej istotnych spotkań lub po prostu w ramach podziału tygodnia – dwa dni w biurze, trzy poza nim i na odwrót. Zapewne ile firm i pracowników, tyle podziałów i argumentów. O ile wiele korporacji przekonało się do pracy zdalnej, tak niemożliwa jest pełna rezygnacja z biur. Podobnie jest z pracownikami – wiele osób zauważyło korzyści wynikające z pracy domu. W głównej mierze sprowadzają się one do oszczędności czasu, a niekiedy do zwiększonej wydajności.

Jednak kontakt z drugim człowiekiem w pracy na zasadzie offline również jest potrzebny. Zapewne każdy poznał po sobie, że spotkania przez Internet odbywają się na zupełnie innych zasadach. Dlatego szczególnie w zespołach warto spotykać się w biurze – chociażby dla samych aspektów integracji i większego zrozumienia.

Niezależnie jak dokładnie będzie wyglądać praca hybrydowa – dostęp do szybkiego internetu jest potrzebny

Mimo wszystko praca hybrydowa to tak naprawdę praca z biura i… poza nim. Nikt nie wspomina, że musi to być konkretne miejsce. Zdalna praca po prostu nie musi odbywać się w domu. Już dzisiaj nietrudno spotkać osoby w hotelach, które pracują przez 8 godzin, a później idą na plażę lub na szlak w góry. Sami przyznacie, że to ciekawy przykład połączenia przyjemnego z pożytecznym?

Praca hybrydowa poniekąd może zostać wymuszona przez sam fakt końca wynajmu mieszkań. Niektórzy przenieśli się w swoje rodzime strony, oddalone o wiele kilometrów od biura. Dojazdy na kilka dni do niego, w ramach pracy hybrydowej, nadal mogą wchodzić w grę, co z kolei wymusza dodatkowe podróże. Mało tego, wiele korporacji wręcz zaczęło prowadzić rekrutacje bez określenia miejsca pracy, ale z obowiązkiem regularnego pojawiania się w konkretnym mieście.

W tym momencie pojawia się jeden wspólny mianownik dla powyższych scenariuszy – musimy mieć zapewniony stały dostęp do internetu. Z racji, że praca poza biurem może przybierać wiele postaci, to coraz większe znaczenie ma mobilna łączność. W tym wypadku z odsieczą przychodzi technologia 5G, która – jak już wspominałem – nie mogła zostać wdrożona w lepszym momencie.

Szybki Internet zawsze w kieszeni

5G obawy oczekiwania

Mimo że 5G jest aktualnie na początku swojej drogi rozwoju, to już możemy korzystać z pierwszych zalet tej sieci. Doskonale pokazuje to nasz praktyczny test technologii Plusa. Zielony operator jako jedyny oferuje wyraźnie wyższą szybkość przesyłu danych, co ma szczególne znaczenie w pracy hybrydowej. Niezależnie od scenariusza, który uwzględnimy, nie musimy martwić się o dostęp do odpowiedniej sieci Wi-Fi. Wystarczy być tylko w zasięgu sieci 5G (patrz: mapa Plusa) – już dzisiaj dotyczy to ponad 7 milionów mieszkańców Polski. W 2021 roku operator planuje objąć zasięgiem 11 milionów osób w ponad 150 miejscowościach za sprawą co najmniej 1700 nadajników.

Co nam gwarantuje 5G w ramach pracy hybrydowej? Przede wszystkim stabilne połączenie, a przez to m.in. wideokonferencje w wysokiej jakości. Równolegle podczas spotkań online nie będziemy mieli problemów z pobieraniem materiałów. W końcu one też mogą swoje ważyć. Dostępna przepustowość nie ograniczy pracy wyłącznie do jednego urządzenia, wiec zyskujemy w pełni mobilne biuro – do domu, do hotelu, a nawet na plażę w Trójmieście.

Szybciej, ale też więcej – z 5G transfer nie jest straszny

Zasięg 5G w Plusie

Oczywiście wyższa prędkość to szybciej uciekający transfer. Świadomy tego Plus oferuje pakiety już dostosowane do pracy hybrydowej. Zainteresowani połączeniem 5G ze swoim numerem telefonu w ramach oferty dla osób prywatnych mogą liczyć na 3 warianty ofert abonamentowych z 5G, a w ramach trwającej do końca maja promocji, wszyscy nowi klienci, osoby przedłużające umowę lub kupujące kolejne karty w Plusie, wybierając najtańszy abonament z 5G, otrzymują podwójny pakiet gigabajtów przez cały czas trwania umowy.

  • 50 GB (2×25 GB) za 60 zł/mies.
  • 100 GB za 90 zł/mies.
  • 150 GB za 120 zł/mies.

Przy tym operator dodaje bez dodatkowych opłat, w cenie abonamentu dostęp do serwisu TIDAL na 24 miesiące. Z kolei po przekroczeniu założonego transferu nadal można korzystać z Internetu z prędkością do 1 Mb/s. Do tego należy pamiętać o dodatkowych rabatach, gdy zdecydujemy się na więcej numerów lub w ramach łączenia usług w pakiety smartDOM. Wybierając do końca maja abonament za 60 zł/mies. z podwojoną liczbą gigabajtów (2x 25 GB), użytkownicy mogą skorzystać z rabatu 25 zł na kolejną kartę. A to oznacza, że drugi numer z tą samą liczbą gigabajtów – 50 GB przez cały czas trwania umowy mogą mieć już za 35 zł.

Decydując się na dodatkową kartę wyłącznie z dostępem do Internetu, Plus oferuje:

  • 500 GB za 100 zł/mies.
  • 1000 GB za 200 zł/mies.

Podobnie jak przy poprzednich planach, tak i tutaj pojawia się TIDAL oraz nielimitowany dostęp do sieci z niższą prędkością. Klienci, którzy mają już ofertę głosową w Plusie za minimum 49,90 zł, mogą uzyskać rabat aż 25 zł/mies. na internet.

Na deser pierwszy miesiąc jest za 0 złotych, a przy zmianie dostawcy Internetu – 3 miesiące gratis.

Pracodawco, też możesz wybrać 5G od Plusa dla swojego pracownika

zastosowania 5g plus dla kogo siec

Uzupełniając nagłówek – pracodawco, ewentualnie po prostu osobo z własną działalnością gospodarczą. Oferta dla firm od Plusa w ramach abonamentów telefonicznych z dostępem do 5G sprowadza się do (ceny netto):

  • 70 GB (2x 35 GB) za 60 zł/mies. – podobnie jak w przypadku klientów indywidualnych, do końca maja trwa promocja z podwojonymi gigabajtami w najtańszym abonamencie z 5G
  • 120 GB za 90 zł/mies.
  • 180 GB za 120 zł/mies.

W zależności od abonamentu Plus gwarantuje odpowiednio darmowe 240, 300 lub 360 minut na połączenia z Polski do UE. Co więcej, klienci mogą skorzystać z rabatu 25 zł na nawet 3 kolejne karty w ramach programu smartFIRMA.

Na koniec, oferta Internetu mobilnego dla firm:

  • 600 GB za 100 zł/mies.
  • 1200 GB za 200 zł/mies.

Podobnie jak w planach dla osób prywatnych, tak i w tym wypadku otrzymujemy darmowy pierwszy miesiąc.

W przypadku każdej z ofert 5G, będąc poza zasięgiem 5G, można korzystać z dostępu do Internetu w technologii 4G.

Zobacz też: Dla kogo jest sieć 5G? Najciekawsze zastosowania.

Jeśli już chcecie sprawdzić, jak może wyglądać praca hybrydowa z pomocą technologii 5G od Plusa, to do końca marca możecie przetestować dostęp do sieci w ramach oferty na kartę. Tymczasem dajcie znać, jak Wy zapatrujecie się na powrót do biur?

Artykuł powstał we współpracy z operatorem Plus

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.