Czego oczekują pracodawcy w sektorze IT, jacy specjaliści zarabiają najwięcej i jak wiele zależy od lokalizacji? Raport Rynek pracy IT w 2020 roku przynosi odpowiedzi na te pytania. Przygotował go No Fluff Jobs – branżowy portal z ogłoszeniami pracy w branży IT.

Tak wyglądał rynek pracy IT w 2020 roku

W ostatnim czasie pracy w IT zdecydowanie nie brakuje. Portal No Fluff Jobs zamknął miniony rok z rekordową liczbą opublikowanych ofert pracy. Było ich aż 26 189, czyli o 58% więcej niż w 2019 roku. Nie oznacza to jednak, że pandemia w żaden sposób nie dotknęła tego rynku. Przykładowo w marcu liczba ogłoszeń spadła o 13% w porównaniu do lutego. Rynek odnotował jednak odbicie w czerwcu, a od września z miesiąca na miesiąc pojawiało się coraz więcej ofert.

Chcąc wyróżnić jeden czynnik, który jest szczególnie istotny dla pracodawców w branży IT, można wskazać na poziom doświadczenia. Raport No Fluff Jobs zawiera dane obrazujące, do jakich grup były kierowane oferty pracy w 2020 roku. Zobaczcie sami:

  • 49% ofert pracy skierowanych do osób z dużym doświadczeniem (seniorzy)
  • 46% ofert pracy skierowanych do osób ze średnim doświadczeniem (midzi)
  • 5% ofert pracy skierowanych do osób rozpoczynających swoją karierę w IT (juniorzy)

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs wskazuje, że pandemia wpłynęła na płynność finansową firm i zmusiła je do błyskawicznej transformacji cyfrowej, a także wprowadziła zamieszanie na rynku pracy. Rynek pracy IT lekko się „zapadł” w drugim kwartale roku, a firmy postawiły na doświadczenie. Jeszcze większego znaczenia nabrały jakość i wydajność. W rezultacie trudniejszy start mieli najmniej doświadczeni, czyli juniorzy – wyjaśnia. Sytuacja w branży poprawiła się w drugiej połowie roku.

Jakie umowy proponują pracodawcy i kto w branży IT może liczyć na najlepsze zarobki?

Najpopularniejszą formą zatrudnienia w IT jest kontrakt B2B – taka opcja pojawiała się jako jedna z możliwych do wyboru w 3/4 ogłoszeń na portalu No Fluff Jobs w 2020 roku. Informatyk na takim kontrakcie może zarobić średnio od 13 000 do 18 000 zł netto (w 2019 roku było to od 11 000 do 15 500 zł netto). Co druga oferta pracy zawierała informację o możliwości zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Wtedy wynagrodzenie było jednak niższe – średnio od 9 500 zł do 14 000 zł brutto. UoP najczęściej proponuje się juniorom (73% ofert), a bardziej doświadczonym kandydatom kontrakt B2B (87% ofert). Umowa zlecenie i umowa o dzieło to najrzadziej proponowane formy zatrudnienia w IT. Takie opcje pojawiały się w 17% ofert skierowanych do juniorów. W przypadku midów takich propozycji było czterokrotnie mniej, a w przypadku seniorów – aż jedenaście razy mniej.

W 2020 roku na najlepsze zarobki w branży mogli liczyć specjaliści Security oraz Big Data. Na kontrakcie B2B zarobki wynosiły średnio od 16 000 zł do nawet ponad 22 000 zł. Sporo można było również zarobić w dziedzinach DevOps i Business Intelligence – kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie wynagrodzenia to w tym przypadku standard. Z najniższymi zarobkami w branży musieli się pogodzić specjaliści UX/Design i Support. W ich przypadku wynagrodzenia rzadko przekraczały 10 000 zł netto na kontrakcie B2B.

Wynagrodzenia w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę przedstawiały się następująco:

  • Security, Big Data i DevOps – do ponad 16 000 zł brutto
  • Business Intelligence, Backend, Frontend i Fullstack – średnio 10 000 – 15 000 zł brutto
  • Testing – 8000 – 12 000 zł brutto
  • Support – 6500 – 9000 zł brutto

W jakich dziedzinach najłatwiej znaleźć pracę?

Portal No Fluff Jobs podzielił się w swoim raporcie także danymi dotyczącymi tego, w jakich dziedzinach pojawiało się w 2020 roku najwięcej ogłoszeń. Może to być wskazówka, gdzie dokładnie w IT najłatwiej o pracę, choć lepiej nie traktować tego jako ostateczne rozstrzygnięcie. Ważne jest w końcu także to, ile osób ubiega się o dane stanowisko.

Pracodawcy najczęściej poszukiwali specjalistów Backend – tak samo było w poprzednich latach. Niezmiennie w ⅓ ogłoszeń kierowanych do backendowców wymagana jest znajomość Javy i Gita, w co piątym ogłoszeniu również Rest i SQL – czytamy w raporcie. Znajomość Javy i Scali daje możliwość otrzymania najwyższego wynagrodzenia – nawet do 20 000 zł netto na kontrakcie B2B. Najmniej w grupie backendowców zarabiają osoby ze znajomością PHP – do 13 000 zł na kontrakcie B2B.

W 2020 roku wiele ofert było publikowanych również w następujących kategoriach:

  • Fullstack (najważniejsze wymaganie – znajomość JavaScript)
  • Frontend (tu także najistotniejsze wymaganie to znajomość JavaScript)
  • Mobile (w tym przypadku odnotowano wzrost liczby ofert kierowanych do seniorów. Pracodawcy odchodzą od technologii związanych z programowaniem obiektywnym i stawiają np. na znajomość Kotlina)

No Fluff Jobs zauważa, że rośnie zapotrzebowanie na testerów (wzrost liczby ogłoszeń o 30% w 2020 roku w porównaniu do 2019). Najczęściej pracodawcy oczekują od testerów znajomości Selenium, Javy i SQL, na znaczeniu zyskują też Python, Rest i Postman.

Przybywa również ogłoszeń w kategorii DevOps, ale 97% z nich jest skierowanych do osób z dużym doświadczeniem, znających takie narzędzia i technologie, jak Linux, Docker, .NET czy AWS. Mediana najwyższych widełek na B2B dla seniora to jednak ponad 20 000 zł netto, natomiast najniższych 15 100 zł netto. Junior może zarobić do 8400 zł netto.

Rynek pracy IT w 2020 roku – w tych lokalizacjach zarabiano najwięcej

Najwięcej w IT można zarobić w Warszawie. Zarobki wynoszą tam od 14 700 do 20 000 zł netto. Największe wzrosty notuje jednak Trójmiasto. Dolne widełki wynagrodzeń na kontrakcie B2B urosły tam aż o 40% i wynoszą 14 000 zł netto. Dzięki temu Gdańsk, Gdynia i Sopot dogoniły Wrocław, Kraków i pracę zdalną. Na umowie o pracę specjaliści IT zarabiali najwięcej właśnie w Krakowie – od 10 000 do 16 000 zł brutto. W przypadku Wrocławia, Lublina, Warszawy i pracy zdalnej górny próg był jednak tylko o 1000 zł brutto niższy.

Czytaj także: Opieszałość – to strategia Google w związku z nową polityką prywatności w iOS?

Przejście na pracę zdalną ograniczyło liczbę benefitów pracowniczych. Udogodnienia w biurze, dostęp do kuchni, eventy i szkolenia – takich zapisów w ofertach było w 2020 roku znacznie mniej, niż wcześniej. Najpopularniejszym benefitem pozostała prywatna opieka medyczna. Mimo zamknięcia znacznej części obiektów sportowych, karty pozwalające na wstęp do siłowni, na baseny itp. tylko nieznacznie straciły na popularności – taki dodatek był proponowany w 3/5 ofert pracy.

źródło: Raport No Fluff Jobs „Rynek pracy IT w 2020 roku”

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.