Netflix usunięte

Netflix mnie zawiódł – filmy, które chciałem obejrzeć, są usunięte

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Historia GameStopu na giełdzie pokazuje, jak dużą siłę może mieć tłum inwestorów indywidualnych. Wiele świetnych filmów dotyczy tematyki giełdowej i chciałem je sobie przypomnieć lub obejrzeć te, których nie widziałem. Niestety na próżno ich szukać na Netflix – filmy te już jakiś czas temu zostały usunięte.

Historia GameStopu zachęca do filmów o giełdzie

GameStop

Rajd na akcjach GameStopu zachęca do obejrzenia filmów o tej tematyce. Inwestorzy indywidualni wkurzyli się na instytucje grające na spadki na walorach sprzedawcy detalicznego. Pomogło tu forum Redditu, na którym „skrzyknęli” się inwestorzy i dokonali rajdu, jakiego dawno nie widziała giełda. To może być początkiem małej rewolucji na giełdach, nie tylko w USA. Podobno sytuacja miała bowiem miejsce na akcjach Nokii czy BlackBerry, jednak z mniejszym rozmachem.

Zobacz także: Amazon.pl już niedługo zadebiutuje w Internecie!

Do tego, co się stało w USA można porównać również sytuację na akcjach CD Projektu. Od dawna fundusze „shortują” akcje polskiego producenta gier. Od kilku dni jednak widać wyraźny rajd inwestorów, którzy chcą zmusić fundusze do wycofania się z gry na sprzedaż. Z pewnością pomogły tu też tweety ekscentrycznego Elona Muska.

Netflix i usunięte filmy o tematyce giełdowej

Netflix usunięte

Obecna sytuacja na giełdzie zachęciła mnie do obejrzenia filmów o tej tematyce. Niestety na próżno ich szukać na platformach streamingowych.

Prawie każdy duży i niegdyś popularny film o tematyce finansów nie jest obecnie dostępny na platformach streamingowych. Nie znajdę tu na przykład takich filmów jak:

  • The Big Short – oparty na prawdziwej historii czterech outsiderów, którzy widzieli, czego nie chciały wielkie banki, media, rząd – globalnego upadku gospodarki. Odważna inwestycja prowadzi ich w ciemne strony bankowości, gdzie każdy i wszystko jest zagrożone.
  • Wilk z Wall Street – seks, pieniądze, narkotyki, władza. Oburzająca, ale prawdziwa historia legendarnego filmowca Martina Scorsese. Leonardo DiCaprio występuje jako młody makler giełdowy, spragniony nieustannych emocji, w świecie, w którym korupcja była królem, a „więcej” nigdy nie wystarczało.
  • Wall Street – historia młodego przedsiębiorczego makler giełdowego, który wpada w urok bezwstydnie chciwego arbitra z Wall Street. Stosuje on pozbawioną skrupułów taktykę.

Tego typu filmów nie znajdziemy na Netflix, Hulu ani HBO Max. Zamiast tego jedyną opcją jest w tej chwili ich zakup lub wypożyczenie. Dobrym źródłem do tego typu zakupów może być iTunes. Jedynym znanym filmem, który jest dostępny w usługach streamingowych jest Wall Street: Pieniądz nie śpi. Film można zobaczyć na Amazon Prime. Jest to sequel filmu Wall Street. Jego fabuła koncentruje się na rzekomo zreformowanym Gordonie Gekko i śledzi jego próby naprawienia swojego związku z córką Winnie, z pomocą jej narzeczonego, Jacoba Moore’a.

Brak klasycznych filmów i skupienie na oryginalnych produkcjach

Błędem Netflixa jest coraz mniejsza liczba klasycznych filmów, w tym o tematyce giełdowej. To problem, z którym serwisy streamingowe borykały się w ostatnich latach. Najwięksi gracze np. Netflix skupiają się na tworzeniu bibliotek oryginalnych treści. Podobny problem występował we wczesnych dniach pandemii COVID-19, kiedy miliony widzów chciało obejrzeć film Stevena Soderbergha „Epidemia strachu” z 2011 roku. Oczywiście film nie był dostępny na serwisach streamingowych.  

Taka sama sytuacja jest też teraz. Duża liczba osób chce obejrzeć filmy o tematyce finansowo-giełdowej, z uwagi na to, co się dzieje na Wall Street. Niestety nie mogą, bo filmów na próżno szukać na platformach streamingowych. Szkoda, giganci przegapią moment pozyskania nowych, potencjalnych widzów.

Źródło: theverge

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy