ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Jak zautomatyzować i zabezpieczyć swój dom? Poznaj mydlink Home

Autor: Jakub Bereziewicz Kategoria: Artykuły
dlink-android

Właściwe zabezpieczenie domu bądź mieszkania to dla każdego duże wyzwanie. W poszukiwaniu sposobów przechytrzenia włamywaczy właściciele uciekają się do montowania zaawansowanych systemów alarmowych, zatrudniania agencji ochrony bądź kupowania agresywnych psów.

Doświadczenie uczy, że każdy system zabezpieczeń można ominąć, a większość zamków otworzyć. Ofiarą wyspecjalizowanych grup złodziei niejednokrotnie padały dobrze zabezpieczone domy, z których pod pozorem przeprowadzki, w biały dzień, skradziono praktycznie wszystko, łącznie z armaturą, a nawet instalacjami fotogalwanicznymi. Jak bronić się przed tego rodzaju przykrymi niespodziankami?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=p_s77ff59Ds[/youtube]

Jedną ze skuteczniejszych strategii, mających na celu przechytrzenie złodzieja jest mnożenie zabezpieczeń. Oprócz coraz nowocześniejszych alarmów, w użyciu są stare sprawdzone sposoby. Należą do nich czujni i zaprzyjaźnieni sąsiedzi, którzy w czasie urlopu zareagują na podejrzane sytuacje. Jednak czasem także to nie wystarcza. Dlatego warto stosować zabezpieczenia różnego rodzaju, czasem nawet takie, które się dublują.

Obecnie rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że w ręce właścicieli domów jeszcze jedno narzędzie dodające do domowych systemów kolejną warstwę zabezpieczeń. Mowa o systemach domowej automatyki, których elementem są często kamery umożliwiające monitoring wizyjny. Tak jest np. w przypadku systemu mydlink Home firmy D-Link, gdzie w zestawie startowym znajdują się dwie kamery. Pierwsza to obrotowa kamera kopułkowa przeznaczona do monitorowania większych pomieszczeń, wyposażona w mechanizm pochyłu i obrotu, druga to kamera z funkcją rejestrowania obrazu w jakości HD.

Kamery są częścią systemu domowej automatyki, który w odróżnieniu od większości rozwiązań tego rodzaju, komunikuje się za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi. Choć współczesne kamery IP, a do tej klasy należą wspomniane dwie kamery, są zazwyczaj wyposażone w rozbudowane funkcje pracy, to włączenie ich w system domowej automatyki, znacząco rozszerza możliwości działania.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=KqK1Elthl04[/youtube]

Od wykrycia do powiadomienia

System domowej automatyki mydlink Home składa się z niezależnie działających urządzeń – czujników, kamer oraz SmartPlugów, będących nakładką na gniazdka z prądem. Wszystkie one mają wbudowane moduły komunikacyjne Wi-Fi i mogą się między sobą wymieniać danymi. Kontrola nad nimi odbywa się na smartfonie lub tablecie dzięki bezpłatnej aplikacji, umożliwiającej nie tylko zarządzenie urządzeniami, ale  także łączenie ich w pary lub grupy. Takiego funkcjonalnego zestawienia można użyć do tworzenia mechanizmów służących poprawie bezpieczeństwa.

I tak czujnik ruchu można powiązać ze SmartPlugiem wyposażonym w mechanizm włączający lub odcinający zasilanie od urządzeń podłączonych za jego pośrednictwem do gniazdek z prądem. Najprostszym przykładem utworzenia takiego mechanizmu jest podłączenie do SmartPluga lampy, która po otrzymaniu sygnału od czujnika ruchu, automatycznie zostanie włączona, być może płosząc intruza. Z drugiej strony taka lampa może witać wracającego do domu gospodarza, automatycznie oświetlając przedpokój w mieszkaniu przy  wykorzystaniu z tego samego mechanizmu.

Kombinacji tego rodzaju może być nieskończenie wiele, gdyż przewidziano nieskończoną liczbę dowolnych funkcjonalnych zestawień urządzeń z różnymi reakcjami w zależności od charakteru otrzymywanych informacji. Sygnał o wykrytym ruchu może przykładowo trafić do będącej elementem systemu kamery, która zostanie przełączona ze stanu czuwania w stan nagrywania rejonu w którym wykryto ruch. Dodatkowo może ona wysłać powiadomienie o zdarzeniu na tablet lub smartfon, z którego zarządzany jest cały system. To umożliwi właścicielowi podjęcie szybkiego działania, którym może być zdalne podejrzenie na żywo obrazu z kamery, a w przypadku wykrycia obecności intruza, powiadomienie policji.

System domowej automatyki sprawdzi się w także w sytuacji, gdy właściciele domu przebywają poza nim – na wieczornej kolacji lub urlopie. Wówczas odpowiednio zaprogramowane SmartPlugi mogą włączać i wyłączać oświetlenie,  odbiorniki telewizyjne lub wieże stereo, sprawiając wrażenie, że w domu znajdują się domownicy.

Tak skonfigurowany system jest dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku, gdy złodzieje wyłączą główny alarm i dostaną się do domu. Wystarczy, że dotrą do najbliższego czujnika ruchu, by uruchomić sekwencje zdarzeń.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=NN6rNLmKzCs[/youtube]

Dodatkowe zabezpieczenia

Dzięki systemowi domowej automatyki dom i znajdujące się w nim urządzenia zyskują dodatkowe zabezpieczenie chroniące przed wybuchem pożaru. Służy temu czujnik temperatury zamontowany w SmartPlugu. Dzięki niemu chronione jest każde podpięte przez niego urządzenie. SmartPlug wykryje wzrost temperatury powstały wskutek awarii i nadmiernego poboru prądu. SmartPlug wraz z możliwością jego zdalnego wyłączenia stwarza dodatkowe możliwości zastosowania. Z pewnością każdemu choć raz zdarzyło się nie wyłączyć jakiegoś domowego, gdy w pośpiechu wychodził z domu. Jeśli było to radio, efektem mógł być ból głowy sąsiadów i trochę wyższy rachunek za prąd. Jeśli jednak było to żelazko lub inne urządzenie grożące pożarem, właściciel domu, o ile sobie o tym przypomniał, musiał szybko wrócić, by je wyłączyć. Oczywiście system domowej automatyki nie chroni przed zapominalstwem, jednak można go użyć do zdalnego wyłączania takich urządzeń. Wystarczy w dowolnym miejscu uruchomić aplikację do zarządzania systemem i wyłączyć wybrany SmartPlug. Warunek jest tylko jeden – dostęp do Internetu.

Opisanych wachlarz zabezpieczeń to nie wszystko. System domowej automatyki potrafi także chronić… pieniądze właściciela. Wszystko dzięki monitorowaniu zużycia prądu przez SmartPlugi. Uzyskane w ten sposób dane umożliwiają poczynienie oszczędności przez zidentyfikowanie najbardziej prądożernych urządzeń w domu i wyłączenie lub ograniczenie ich działania.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=SZQIT4rXFF4[/youtube]

Wpis został przygotowany we współpracy z firmą D-Link.

Sprawdź najnowsze wpisy