ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Apple Samsung

Apple zdecydowanie wyprzedza Samsunga i jest liderem rynku smartfonów

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Jest wiele elementów, które napędzają ożywienie rynku smartfonów – to stłumiony popyt, ciągły wzrost podaży urządzeń z 5G, agresywne promocje i popularność telefonów o niskich i średnich cenach – powiedział Nabila Popal, dyrektor ds. Badań w firmie analitycznej IDC, która regularnie dostarcza nam informacji, jak wygląda sytuacja na rynku. Dyrektor generalny Apple, Tim Cook, przedstawił podobne podejście do wyników firmy podczas wczorajszej kwartalnej telekonferencji z inwestorami. Według niego iPhone 12 pomógł wygenerować ogromne przychody w wysokości $111,4 mld USD w pierwszym okresie fiskalnym 2021 roku. Świetnym przykładem są Chiny. Rynek ten pokazuje, jak świetną decyzją było wprowadzenie łączności 5G w całej gamie iPhone 12.

Zobacz także: Apple pracuje nad iPhone SE Plus, czyli postrachem tańszych smartfonów

Apple zdecydowanie wyprzedza Samsunga i jest liderem rynku smartfonów

Wracamy jednak do globalnego rynku, ale znowu firma z Cupertino jest głównym tematem. Apple dostarczyło 90,1 miliona iPhone’ów w ostatnim kwartale, wyprzedziło Samsunga i zostało największym światowym dostawcą smartfonów, czytamy w raporcie. Dane z Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker firmy IDC wskazują na rekordowy kwartał dla spółki z nadgryzionym jabłkiem w logo. 90,1 miliona iPhone’ów oznacza 23,4% udziału w światowym rynku. Liczba ta wzrosła o 22,2% rok do roku i stanowi najwyższy kwartalny wolumen wysyłek od czasu, gdy firma IDC zaczęła śledzić wskaźniki dotyczące smartfonów.

Apple Samsung

Poprzedni numer jeden, czyli Samsung spadł na drugie miejsce z 73,9 miliona sprzedanych urządzeń i 19,1% udziału w rynku, twierdzi IDC. Firma z Korei Południowej osiągnęła wzrost o 6,2% rok do roku, ale nie była w stanie dotrzymać kroku Apple. Według doniesień z ostatniego kwartału, biznes mobilny Samsunga skurczył się o 11% z powodu „wzmożonej konkurencji w końcówce roku” i wyższych kosztów marketingu, donosi CNET. Na pewno debiut Galaxy S21 będzie miał wpływ na sytuację w kolejnych miesiącach, choć szacunki są ostrożne.

Xiaomi utrzymało trzecią pozycję z 43,3 miliona smartfonów sprzedanych, co stanowi 11,2% udziału w rynku, o 32% więcej niż w analogicznym okresie minionego roku. Oppo zyskało również popularność dzięki 33,8 milionom dostarczonych smartfonów, z 8,8% kawałkiem rynkowego tortu. Huawei doznał gwałtownego spadku w czwartym kwartale, kończąc na piątym miejscu z 32,3 miliona sprzedanych egzemplarzy, o 42,4% mniej niż w 2019 roku. Rynek smartfonów podnosi się po wstrząsie spowodowanym pandemią koronawirusa, który zahamował zarówno produkcję, jak i sprzedaż. IDC odnotowuje, że wzrost rok do roku wynosi 4,3%

Apple Samsung

Apple podaje, że na rynku jest miliard iPhone’ów

W pierwszym okresie fiskalnym 2021 roku najwięcej osób zmieniło swojego iPhone’a na nową generację niż w jakimkolwiek innym poprzednim kwartale. Na czele mamy obydwa modele 12 Pro. Dyrektor generalny Apple, Tim Cook, skomentował wzrost liczby użytkowników i rekordową liczbę uaktualnień podczas telekonferencji o wynikach za pierwszy kwartał. Pomimo późniejszego wypuszczenia linii iPhone 12, Apple nadal odnotowuje 17% wzrost przychodów rok do roku. Największym powodzeniem cieszą się, według CEO firmy najdroższe modele. 

Zainteresowanie łącznością 5G okazało się jedną z sił napędowych cyklu aktualizacji. Podczas gdy spółka osiągnęła rekordowe wyniki na całym świecie, szczególnie ważny okazał się sukces w Chinach. Cook skomentował, że wciąż jest dużo miejsca, zauważając, że iPhone nie ma większościowego udziału w żadnym rynku, więc jest miejsce na rozwój na dosłownie wszystkich rynkach. Według Apple liczba zainstalowanych użytkowników iPhone’a liczy obecnie ponad miliard osób.

Źródło: Appleinsider, MacRumors

Sprawdź najnowsze wpisy