ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Wyniki Apple

Rekordowe wyniki Apple – iPhone 12 jest ogromnym hitem

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Pierwszy kwartał roku podatkowego jest niezwykle ważny dla Apple, ponieważ obejmuje miesiące październik, listopad i grudzień – najbardziej lukratywne trzy miesiące w roku ze względu na świąteczne zakupy. W tym roku liczby są szczególnie ważne. Firma w tamtym roku nie przedstawiła wytycznych na pierwszy kwartał 2021 roku z powodu ciągłej niepewności związanej z pandemią COVID-19. Wyniki Apple miały być rewelacyjne – analitycy z Wall Street prognozowali przychody rzędu $103 miliarda. Te oczekiwania zostały znacznie przekroczone.

Zobacz także: Apple wypuszcza iOS 14.4 z nowymi opcjami Bluetooth

Rekordowe wyniki Apple – iPhone 12 jest ogromnym hitem

Dla porównania, Apple odnotowało przychody w wysokości $91,8 miliarda i $22,2 miliardy zysku w pierwszym kwartale 2020 roku. Tym razem mamy zupełnie inną sytuację na rynku i więcej czynników wpływających na wyniki spółki. Na przykład komputery Mac i iPad odnotowały znaczny wzrost zainteresowania z powodu pracy z domu oraz szkoły online, czyli trendów związanych z pandemią.

Wyniki Apple

W tym ostatnim kwartale firma Tima Cooka wypuściła nowego iPada Air oraz nowe komputery z procesorami M1. Co najważniejsze – pierwszy kwartał fiskalny 2021 roku obejmował również wypuszczenie całej linii iPhone 12. Smartfony zwykle debiutowały w poprzednim kwartale i sprzedaż była rozłożona na Q4 oraz Q1. 

Opóźniona premiera iPhone 12 wpłynęła na wyniki Apple

W Q1 2021 roku Apple odnotowało przychody w wysokości $111,4 miliarda i kwartalny zysk netto w wysokości $28,8 miliarda. Zgodnie z oczekiwaniami stało się to w dużej mierze dzięki późniejszej premierze iPhone’ów z serii 12. Debiut nowych telefonów został całkowicie przesunięty na pierwszy kwartał fiskalny, a nie na tradycyjny koniec czwartego kwartału. Ostatnie trzy miesiące to okres najlepszych wyników w historii Apple. Pod względem przychodów i zysków, producent iPhone’a przebił pierwszy fiskalny kwartał 2020 roku i łatwo przekroczył próg $100 miliardów przychodów.

Wyniki Apple

Marża brutto wyniosła 39,8%, w porównaniu do 38,4% w analogicznym okresie poprzedniego roku, a sprzedaż międzynarodowa stanowiła 64% przychodów. Spółka zadeklarowała również wypłatę dywidendy w wysokości $0,205 na akcję na początku lutego.

Usługi ważniejsze niż komputery Mac czy iPad

Apple nie ujawnia sprzedaży jednostkowej żadnego ze swoich produktów. Zamiast tego raportuje podział przychodów według kategorii. Oto liczby za Q1 2021:

  • iPhone – $65,60 miliarda;
  • Usługi – $15,76 miliarda;
  • Komputery Mac – $8,68 miliard;
  • Wearables, Dom i Akcesoria –  $12,97 miliarda;
  • iPad – $8,44 miliarda.
Wyniki Apple

„Ten kwartał dla Apple nie byłby możliwy bez niestrudzonej i innowacyjnej pracy każdego członka zespołu na całym świecie” – powiedział Tim Cook, dyrektor generalny Apple. „Jesteśmy zadowoleni z entuzjastycznej reakcji klientów na niezrównaną linię najnowocześniejszych produktów, które dostarczyliśmy w ciągu historycznego okresu świątecznego. Skupiamy się również na tym, jak możemy pomóc społecznościom, których jesteśmy częścią, poprzez takie działania, jak nasza inicjatywa Racial Equity and Justice Initiative, a także nasze wieloletnie zobowiązanie do zainwestowania $350 miliardów w Stanach Zjednoczonych ”.

Wskazówek na kolejne trzy miesiące jednak nie poznaliśmy. Powód jest ten sam, czyli niepewność spowodowana pandemią COVID-19.

Źródło: 9to5mac, MacRumors

Sprawdź najnowsze wpisy