Temat sieci 5G staje cię coraz popularniejszy nie tylko w mediach, ale też w zwykłych rozmowach – Polacy mają pewne oczekiwania, ale też obawy związane z siecią nowej generacji. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej, w końcu siła technologii tkwi w zmienianiu i ułatwianiu życia na masową skalę, także osób, które nie pasjonują się techniczną stroną poszczególnych rozwiązań.

5G – z czego wynikają obawy i oczekiwania Polaków?

Wiele osób ma obawy związane z siecią nowej generacji i nie ma w tym nic złego lub dziwnego. W okresie przed wdrożeniem dowolnej technologii trzeba się liczyć z tym, że w społeczeństwie wystąpią pewne lęki i niepewność, na co zwracają uwagę autorzy raportu 5G w ujęciu społecznym. Nie ma się co oszukiwać – każda nowa technologia może przynieść liczne korzyści, ale także problemy. Tyle tylko, że w przypadku 5G ewidentnie brakuje rzetelnej edukacji na ten temat, a sprawę dodatkowo pogarsza chaos informacyjny. Technologia rozwija się szybciej od ludzkich potrzeb, więc trudno się dziwić, że osoby mniej zainteresowane tematem mogą uznawać nowinki takie jak 5G za co najmniej zbędne. Żeby to się zmieniło, potrzebna jest właśnie edukacja oraz włączenie ludzi w procesy związane ze wdrażaniem danej technologii.

Duża część obaw społecznych związanych z uruchomieniem 5G była powiązana z tym, że 5G było często przedstawiane przez operatorów tak, jakby ta technologia została przeniesiona do nas ze świata science fiction – mówi Łukasz Krzeski, kierownik zespołu promocji i public relations w sieci Plus. Jego zdaniem ludzie mogą bać się takiej wizji, która w dodatku jest nieprawdziwa. Musimy traktować wprowadzenie technologii 5G jako rozwój internetu mobilnego. Świat zmienił się dzięki 3G i dzięki 4G, teraz zmieni się dzięki 5G – wyjaśnia Łukasz Krzeski.

Sieć 5G w opinii Polaków

Raport 5G w ujęciu społecznym pokazuje, co na temat sieci nowej generacji sądzą Polacy. Na zlecenie infuture.institute, Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna przeprowadził ankietę internetową, w której wzięła udział reprezentatywna grupa 1102 osób. Co wynika z tego badania?

 • 84% ankietowanych Polaków spotkało się z pojęciem 5G. Dla porównania o sztucznej inteligencji słyszało 71% badanych, natomiast tylko 34% badanych wiedziało, co to chatbot.
  • Osoby, które zadeklarowały, że słyszały o 5G, zostały poproszone o wskazanie definicji tego pojęcia. 87% ankietowanych wskazało prawidłową odpowiedź. Co ciekawe, najwięcej błędnych odpowiedzi (24%) było wśród najmłodszych uczestników badania (18-24 lata). Przykładowo 5% badanych z tej grupy wiekowej twierdziło, że 5G to rozwiązanie w telefonie do szybkich płatności.
 • 79% respondentów uważa, że sieć 5G będzie miała wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy w najbliższych 10 latach.
 • 47% ankietowanych twierdzi, że 5G wpłynie na ich życie.

Respondenci mieli także wybrać maksymalnie 2 obszary, na które ich zdaniem 5G będzie miało największy wpływ. Co wskazali?

 • 40% – praca
 • 33% – edukacja
 • 32% – przemysł
 • 27% – rozrywka
 • 18% – medycyna
 • 17% – relacje
 • 13% – życie miejskie
 • 8% – trudno powiedzieć

Prawda czy fałsz, czyli ile wiemy na temat 5G?

Respondenci zapoznali się także z różnymi tezami związanymi z 5G. Następnie musieli wybrać, które z nich są prawdziwe, a które fałszywe. Jak im poszło? Oto kilka przykładów:

 • WHO przeprowadziło na początku 2020 roku badania, z których wynikało, że rozbudowa 5G przyczyni się do rozprzestrzeniania się koronawirusa – ta teza oczywiście jest fałszywa, ale tylko połowa badanych wskazała taką odpowiedź. 10% uznało, że teza jest prawdziwa, a aż 40% zaznaczyło odpowiedź nie wiem.
 • Sieć 5G i gogle VR pozwoliły uczniom 15 szkół w Wielkiej Brytanii przenieść się podczas lekcji geografii w dowolne miejsce na Ziemi – kolejna fałszywa teza. 13% respondentów to dostrzegło, ale 27% wskazało, że teza jest prawdziwa. 60% odpowiedziało nie wiem.
 • Dzięki 5G w Singapurze od 2020 roku auta wymieniają się danymi, dzięki czemu jest mniej kolizji i wypadków – ta teza też jest nieprawdziwa. 19% respondentów trafnie to zauważyło, natomiast 23% mylnie uznało za prawdę. 58% osób wskazało odpowiedź nie wiem.

Czytaj także: Początki z Kotlin – co musisz wiedzieć o tym języku programowania?

Ankietowani wskazywali też, czy w danej wizji lub rozwiązaniu związanym z 5G dostrzegają więcej korzyści, czy ryzyka. W opinii respondentów korzyści przeważają m.in. w korzystaniu z VR do zwiedzania miast przez uczniów w szkołach i codziennej współpracy ludzi z zaawansowanymi robotami. Muzycy koncertujący w naszych domach dzięki hologramom i technologie pozwalające podczas wirtualnych spotkań poczuć dotyk drugiej osoby to natomiast wizje, w przypadku których respondenci częściej dostrzegają ryzyko niż korzyści.

źródło, zdjęcia: „5G w ujęciu społecznym” – raport infuture.institute i Oppo

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.