Pierwszy tydzień po feriach stał się faktem. Jeśli w natłoku pracy lub nauki zdalnej przegapiliście interesujące newsy, teraz jest okazja, żeby to nadrobić. Zapraszam do SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia.

Pochwała

Exynos 2100 lepszy od Snapdragona 888. W końcu! Przez ostatnie dwa lata Samsung miał problemy związane z jakością flagowych procesorów Exynos. Było to szczególnie widoczne w Zeszłorocznym Galaxy S20 Ultra, który mógł mieć nawet 30% mniejszą energooszczędność od jego brata z procesorem Qualcommu. Było to niezwykle irytujące, kiedy użytkownik wiedział, że w innych regionach mają lepszy telefon. Sytuacja jednak się zmieniła. Nowy Exynos 2100 jest szybszy od Snapdragona 888 i podobno też bardziej energooszczędny. Test szybkości znajdziecie we wpisie Pawła.

Kolejne nowości Microsoft Edge. Przeglądarka ma już rok. To było naprawdę wspaniałe 12 miesięcy używać tego programu. Aplikacja wzbogacana jest regularnie o nowe funkcje, co czyni ją bardzo konkurencyjną względem Chrome. Tym razem pojawi się bardzo zauważalna nowość w postaci pionowych kart. Microsoft nie zapomniał też o użytkownikach MacBooków z procesorem M1 czy zestawu Hololens 2.

Koncepcje przenośnych pecetów coraz bardziej realne. Wszystko zaczęło się od zeszłorocznego projektu Della – Alienware UFO. Pomysł przypomniał swoim wyglądem Nintendo Switch. Baza to ekran z podzespołami, a po bokach umieszczone są kontrolery. Podobnie wyglądają kolejne projekty innych firm. Dla przykładu Lenovo LaVie Mini ma też klawiaturę, która byłaby niezwykle przydatna w edytowaniu dokumentów. Tak samo jest z GDP Win 3. Wszystkie te urządzenia mają na tyle dobre podzespoły, że mogą uruchomić nawet Cyberpunk 2077. Myślę, że taki sprzęt znajdzie spore grono odbiorców. Problemem pozostaje czas działania na jednym ładowaniu, który wynosi maksimum 3 godziny.

Apple Airpods Max są świetne. Od samego początku wiadomo było, że Apple szykując słuchawki premium, będzie się starało zrobić to dobrze. Okazuje się, że nowy sprzęt firmy z Cupertino bije konkurencję nie tylko w kwestii jakości dźwięku, ale także zaawansowanych technologii, jakie umieszczono wewnątrz słuchawek. Wysoka cena słuchawek jest jak najbardziej uzasadniona, o czym przekonacie się czytając wpis Mariusza.

Krytyka

Nowy MacBook bez Touch Bara? Od kilku tygodni docierają do nas interesujące informacje na temat nadchodzących komputerów Apple. Najbardziej szokujący jest fakt, że firma z Cupertino chce zrezygnować z Touch Bara. Jest to dla mnie niezrozumiałe, ponieważ funkcja ta była jedną z najlepszych, jakie widziałem w urządzeniach Apple. Podpowiedzi i zmiana dotykowych przycisków w trakcie edytowania dokumentów i wykonywania różnych czynności to jest coś, co jest nie do zastąpienia. Wiem jednak, że wiele osób po prostu uważa taką możliwość za zbędną. Co ciekawe, w nowych MacBookach ma pojawić się także złączę MagSafe uwielbiane przez fanów. W 2016 roku firma wycofała takie udogodnienie wbrew woli użytkowników. Co ciekawe, MagSafe pojawiło się w iPhonie 12.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.