patent Microsoftu chatbot

Porozmawiaj ze zmarłym znajomym – kontrowersyjny patent Microsoftu

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Microsoft zapewnia nam komfort pracy i nauki zdalnej dzięki aplikacji Teams. Gigant dostarcza też świetny pakiet Office. Jednak kolejny patent Microsoftu może wzbudzać kontrowersje. Dzięki nowemu pomysłowi, będziemy mogli rozmawiać ze zmarłymi – tak jakby, ponieważ będą oni mieli postać chatbotów.

Pomysł rozmowy ze zmarłymi potrzebą ludzkości?

Pomysł, że w przyszłości będziesz mógł rozmawiać z symulacją kogoś, kto odszedł, nie jest nowy. Jest to słynna fabuła odcinka Black Mirror „Be Right Back”, w którym młoda kobieta wykorzystuje usługę do pobierania danych od swojego zmarłego partnera, aby stworzyć chatbota – a ostatecznie robota.

chatbot-Microsoftu

Eugenia Kuyda, współzałożycielka firmy technologicznej Luka, wykorzystała 8000 linijek wiadomości tekstowych między nią a przyjacielem Romanem Mazurenko, który zginął w wypadku drogowym, aby stworzyć chatbota, który naśladował sposób mówienia Mazurenko.

Inny przykład: w październiku 2020 roku Kanye West kupił Kim Kardashian West hologram jej zmarłego ojca Roberta Kardashiana, aby uczcić jej 40. urodziny, jeszcze bardziej utrwalając ideę cyfrowych reprezentacji zmarłych, które mogą bardziej autentycznie komunikować się z żywymi.

Pomysł ten jest kontrowersyjny, ale ludzie mają coraz większe potrzeby komunikowania się ze swoimi ukochanymi, którzy odeszli. Trochę mnie to nie dziwi.

Zobacz także: Taki mógłby być Garmin Fenix 7, jego poprzednik ma kilka wad

Microsoft lubi chatboty

Microsoft już wcześniej eksperymentował z chatbotami. Wiele z nich w usługach było używanych do wykonywania określonych zadań. Korzystanie z tego typu technologii ma też wady. Użytkownikom udało się przekonać chatbota zaopatrzonego w sztuczną inteligencję (o imieniu Tay), do dzielenia się rasistowskimi wiadomościami.

Microsoft miał też chatbota o nazwie Xiaoice, który koncentrował się na byciu podobnym do człowieka. Jednak gigant ogłosił kilka miesięcy temu, że przekształci Xiaoice w niezależną firmę

Patent Microsoftu zostanie zrealizowany?

W abstrakcie opracowania możemy przeczytać:

Przykłady niniejszego opracowania opisują systemy i metody tworzenia bota konwersacyjnego dla konkretnej osoby. W niektórych aspektach można uzyskać dostęp do danych społecznościowych (np. obrazów, danych głosowych, postów w mediach społecznościowych, wiadomości elektronicznych, listów pisemnych itp.) dotyczących określonej osoby. Dane społecznościowe mogą służyć do tworzenia lub modyfikowania specjalnego indeksu na temat osobowości konkretnej osoby. Specjalny indeks może być użyty do wyszkolenia bota czatu do rozmowy na temat osobowości konkretnej osoby. Podczas takich rozmów jeden lub więcej magazynów danych konwersacyjnych i / lub interfejsów API może być wykorzystanych do odpowiedzi na dialog użytkownika i / lub pytania, w przypadku których dane społecznościowe nie dostarczają danych. W niektórych aspektach model 2D lub 3D konkretnej osoby może być generowany przy użyciu obrazów, informacji o głębi i / lub danych wizyjnych powiązanych z określoną osobą.

czytamy w patencie Microsoftu.

Warto zauważyć, że patent ten nie służy jedynie do tworzenia chatbotów zmarłych krewnych. Technologię można również wykorzystać w inny sposób, na przykład do stworzenia chatbota fikcyjnej postaci lub postaci historycznej w celach edukacyjnych lub rozrywkowych.

Ciekaw jestem tego projektu mimo towarzyszących mu kontrowersji. Rozmowy z takimi chatbotami mogłyby być interesujące.

Źródło: Microsoft, windowscentral, independent

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy