Amazon Alexa

Jak Amazon Alexa pomaga w walce z wykluczeniem – wyniki hakatonu Amazona

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Artykuły

Czy Amazon Alexa może w jakimś stopniu pomóc w walce z wykluczeniem społecznym? Okazuje się, że tak, a dowodzą temu wyniki hakatonu, który odbył się podczas [email protected] Online Hackathon 2020. Podczas tego wydarzenia ponad 1500 osób podejmowało różnego rodzaju wyzwania, a jednym z nich było stworzenie rozwiązania, które może być rozwiązaniem ważnych kwestii społecznych. Kto wygrał i jaki projekt przygotowano?

Amazon Alexa w walce z wykluczeniem społecznym

Fot. Drużyna Happy Bears – Kinga Marszałkowska, Marek Kudła, Przemysław Kvapil, Ada Pleszewska oraz Julian Zdunek

Nowe technologie mogą być rozwiązaniem wielu problemów, z którymi zmagamy się na świecie. Amazon także szuka nowych sposobów na to, by pomagać w różnego rodzaju kwestiach. Dlatego podczas [email protected] Online Hackathon 2020 pojawiło się zadanie związane z Alexa Skills, które miało dotyczyć takich społecznych problemów, jak problemy starszych osób. Mowa tutaj o takich problemach, jak dysfunkcje wzroku czy ruchu, ale także i tymi, które związane z demencją czy chorobami przewlekłymi.

Organizując zadanie wokół Alexa Skills Kit oraz rozwiązywania społecznie istotnych problemów związanych z brakiem dostępności i wykluczeniem, mieliśmy tak naprawdę dwa cele. Chcieliśmy połączyć kreatywny potencjał uczestników oraz techniczne możliwości serwisu Amazon Alexa, aby na tej podstawie stworzyć innowacyjne i skuteczne narzędzia do walki ze wspomnianymi problemami. Ponadto, zależało nam na pokazaniu, jak łatwo jest korzystać z naszych narzędzi, aby uczyć Alexę nowych umiejętności i budować rozwiązania oparte o interfejs głosowy.

Maciej Chmielarz, Software Development Manager w Centrum Rozwoju Technologii Amazon.

Zobacz też: Łatwiejsza instalacja dodatków w Firefox na Androidzie.

Zwycięskie projekty z hakatonu Amazona

Pierwsze miejsce zajął projekt, który przygotowała grupa Happy Bears. Projekt Memory Bear ma być pomocą dla osób, które cierpią na demencję, mają problemy z pamięcią lub chorują na Alzheimera. Samo narzędzie ma także pomagać w zapamiętywaniu najważniejszych rzeczy. Będzie przekazywało informacje o członkach rodziny czy o tym, by brać leki o odpowiedniej porze. Tak o pomyśle na projekt powiedziała Kinga Marszałkowska.

Pomysł, aby opracować nową umiejętność Alexy, które niesie pomoc innym, od razu nam się spodobał. Hakaton to ciekawa inicjatywa, gdzie programiści mogą wykazać się swoim doświadczeniem, zaś nowicjusze mają szansę, aby nauczyć się czegoś nowego. Pracując nad zadaniem, próbowaliśmy wczuć się w sytuację osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, aby zrozumieć, z jakimi problemami muszą się mierzyć na co dzień. Nasze rozwiązanie miało na celu pomóc w częściowym usamodzielnieniu się od opiekunów i podnosić komfort przez przypominanie istotnych informacji, np. o ich rodzinie. Uważamy, że utrzymywanie dobrego kontaktu z rodziną jest niezwykle ważne i zmniejsza poczucie osamotnienia osób cierpiących na utratę pamięci, dlatego zdecydowaliśmy się na realizację tego pomysłu

Kinga Marszałkowska z Happy Bears

Kolejnym z wyróżnionych projektów, by ten stworzony przez drużynę Fringers. Ich projekt Local Helpers ma być platformą opartą na Alexa Skills Kit. Jej celem będzie zapewnienie możliwości łączenia potrzebujących z wolontariuszami. Dzięki projektowi będzie można przesyłać m.in. prośbę o zakupy czy o innego rodzaju pomoc, którą mogą zrealizować wolontariusze. Sama platforma ma dodatkowo łączyć z tymi wolontariuszami, którzy są najbliżej potrzebującej osoby. Wolontariusze będą także otrzymywali od razu wiadomość e-mail z podsumowaniem rozmowy i najważniejszymi szczegółami. Trzecie miejsce zajął projekt Doctoory – Alexa Skill. Tutaj także zwrócono uwagę na problem z komunikacją. Narzędzie ma służyć do wspierania seniorów i osób niepełnosprawnych, by ułatwić im umawianie spotkań z lekarzami. Dodatkowo przypomina o lekach, które należy brać o odpowiedniej porze.

Partnerem wydarzenia była Fundacja Widzialni. Jej celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu, a aktywność skupia się na zapewnieniu umożliwienia swobodnego dostępu do zasobów internetowych wszystkim obywatelom. Niezależnie od ich wieku, poziomu sprawności, zamożności oraz posiadanego sprzętu i oprogramowania.

Źródło: Amazon informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy