Ostatni tydzień ferii za nami. Jeśli w czasie błogiego odpoczynku przegapiliście coś na naszym portalu, warto to nadrobić. Służy temu SPT – subiektywne podsumowanie tygodnia. Szczególnie spodobał mi się Windows 10X.

Pochwała – Windows 10X jest super!

Premiera Galaxy S21 Ultra. W tym roku nieco szybciej, bo już w styczniu mieliśmy okazję zobaczyć nowe flagowce Samsunga. Było na co czekać, ponieważ Galaxy S21 Ultra naprawił wszystkie błędy poprzednika. W smartfonie rzuca się w oczy przede wszystkim ulepszony design. Ponadto znajdziemy tu nowy procesor Exynos 2100 w litografii 5 nm, który ma być znacznie bardziej energooszczędny od poprzednika. To właśnie czas działania na jednym ładowaniu był największym mankamentem S20 Ultra, mimo że miał baterię o pojemności 5000 mAh. Co jeszcze zwraca uwagę, to na pewno aż dwa teleobiektywy. Jeden z nich jest peryskopowy i służy do zoomu 10x, a drugi „zwykły” i zrobimy nim lepsze zdjęcia na 3x zoomie. Myślę, że S21 Ultra będzie w tym roku królem zoomu. Z pewnością na plus można zaliczyć też dynamiczne odświeżanie ekranu z częstotliwością od 11 Hz do nawet 120 Hz. Szybszy i większy jest też skaner linii papilarnych. Ten telefon ma praktycznie wszystko, czego potrzebuje użytkownik urządzeń z Androidem na pokładzie.

Windows 10X pokazał swoje oblicze. Kilka portali technologicznych miało już okazję przetestować Windows 10X – nowy, lekki i bardziej przejrzysty system Microsoftu. Po zrzutach ekranu, stwierdzam, że to mi się podoba. Menu Start nie zawiera kafli, jest zdecydowanie bardziej proste i czytelne. Na Pasku zadań najważniejsze ikony znajdują się na środku. Trochę to przypomina systemy mobilne jak np. Android. Centrum akcji zawiera tylko te najważniejsze opcje i możliwości. To oprogramowanie zostało wręcz stworzone, aby rywalizować z Chrome OS. Z pewnością sprawdzi się na sprzęcie o gorszych parametrach.

2 mln pobrań mObywatela. Aplikacja mObywatel jest naprawdę przydatna. Od dłuższego czasu nie muszę nosić ze sobą portfela z dowodem, a e-recepty dostaję na smartfona. To jednak nie koniec nowych funkcji, ostatnio pojawiło się mPrawo Jazdy, a twórcy obiecują więcej udogodnień. Nic dziwnego, że użytkownicy polubili program. 2 mln pobrań to naprawdę świetny i zasłużony wynik.

Hibernacja aplikacji w Androidzie 12? To by była naprawdę interesująca funkcja. W kodzie znaleziono dane, według których w nadchodzącej nowej wersji systemu pojawi się zarządzanie stanem hibernacji aplikacji. Ma to być związane z optymalizacją pamięci masowej. Czyżby miało to oznaczać więcej przestrzeni na dysku dla użytkownika?

Krytyka

Wolnisłowianie. Każdy ma prawo stworzyć swój portal społecznościowy, jeśli nie odpowiadają mu zasady już dostępnych witryn. Być może z podobnego założenia wyszli twórcy portalu WolniSlowianie.pl. Już założone kominiarki pomysłodawców dodają komizmu temu projektowi. Portal miał działać bez cenzury, niestety szybko ona tam zagościła. Jedno z kont, a konkretnie Krzysztofa Gonciarza, zostało zablokowane. Internet nie zostawił suchej nitki na projekcie. Więcej we wpisie Mateusza.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.