ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
laptopy samsunga samsung display oled aparat pod ekranem

Laptopy Samsunga z rewolucyjną technologią. Gigant kusi zapowiedzią

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Technologia aparatów pod ekranem nie zagościła jeszcze w smartfonach. Jedynym urządzeniem, które ma taką funkcję jest sprzęt ZTE – model Axon 20 5G. Jednak recenzenci zagraniczni skrytykowali rozwiązanie z uwagi na słabą jakość zdjęć. Co ciekawe, laptopy Samsunga również mają otrzymać podobną technologię.

Samsung i plany aparatu pod ekranem

Samsung smartfon aparat pod ekranem

Od dawna słyszymy o planach montowania aparatów pod ekranem. Także dział Samsunga, Samsung Display pracuje nad wdrożeniem tego typu rozwiązania. Wcześniej jednak uwaga skupiała się na jego zastosowaniu w smartfonach. Producenci smartfonów rywalizują w tym obszarze, ponieważ chcą się pozbyć notcha lub wycięć na aparaty. Użytkownicy bardzo cenią nieskazitelny i estetyczny wygląd urządzeń mobilnych.

W 2018 roku Samsung Display wspomniał o technologii aparatów pod wyświetlaczem podczas prezentacji na temat przyszłości projektowania telefonów. Rok później szef firmy powiedział, że technologia może być gotowa do użycia w smartfonach w ciągu najbliższego roku lub 2 lat. Według wielu plotek, takie rozwiązanie pojawi się w Galaxy Fold 3, który ma zostać wydany jesienią.

Laptopy Samsunga z rewolucyjną technologią?

laptopy samsunga samsung display oled aparat pod ekranem

Być może czas oczekiwania na nową technologię dobiega końca, ale co ciekawe, nie będzie ona dotyczyła smartfonów. Samsung Display opublikował bowiem zwiastun rozwiązania kamery umieszczonej pod ekranem przeznaczonej do laptopów. Projekt został nazwany „Samsung Blade Bezel”. Zobaczcie wideo, które umieścił znany z przecieków Ice Universe. Film pochodzi z portalu Weibo i kanału koreańskiej firmy. To wygląda naprawdę świetnie i jeśli się urzeczywistni, to poważnie zastanowię się nad kupnem takiego urządzenia.

W tym miejscu warto jeszcze dodać, że technologia UPC czyli kamera pod panelem (z angielskiego: Under Panel Camera) może zmniejszyć rozmiary ramek laptopa bez konieczności zmiany położenia kamery internetowej. Dzięki zastosowaniu tej technologii wyświetlacz OLED będzie cieńszy i lżejszy. To rozwiązanie jest wręcz stworzone do laptopów. Moim zdaniem jakość kamery w laptopach nie jest aż tak ważna jak w smartfonie.

Zobacz także: Niezła promocja na Cyberpunk 2077 – gra tańsza o 40%

Czy kamera w laptopach jest ważna?

Wolę mieć gorszej jakości kamerę w laptopie pod ekranem niż aparat umiejscowiony w dziwacznym miejscu, jak w Huawei MateBook X Pro. Takie rozwiązanie nie sprawdza się w codziennym użytkowaniu, a podczas rozmów wideo widać przede wszystkim szyję i brodę użytkownika.

Huawei matebook x pro aparat

Laptopy z lepszymi kamerami internetowymi mają zazwyczaj większe ramki potrzebne do umieszczenia mocniejszych komponentów obrazowania. Ciekaw jednak jestem, czy w przypadku laptopów z Windowsem, Samsungowi uda się umieścić dodatkowe czujniki, aby użytkownik mógł odblokować system za pomocą Windows Hello. Nie wyobrażam sobie nie mieć tej funkcji.

Z uwagi na to, że Samsung Display dostarcza panele do wielu różnych producentów, jest wysoce prawdopodobne, że nową technologię zobaczymy w wielu innych laptopach. Kiedy to nastąpi? Póki co, nie wiadomo.

Źródło: Twitter, TheVerge

Sprawdź najnowsze wpisy