Whatsapp jest uwielbianym komunikatorem, ale ja z niego nie korzystam. Nie podoba mi się jego interfejs i menu. Wolę Messengera, który jest mniej bezpieczny, ale bardziej „zabawny”. Jedną z zalet WhatsApp jest to, że wiadomości są szyfrowane, a więc użytkownik może mieć pewność, że nikt niepożądany nie będzie miał do nich dostępu. Co, jeśli zależy Ci na prywatności, a nie lubisz tej aplikacji tak jak ja? Oto alternatywy WhatsApp, dla których bezpieczeństwo to podstawa.

Alternatywy Whatsapp

Telegram

Alternatywy WhatsApp muszą obejmować Telegram. Deweloperzy twierdzą, że Telegram jest szybki, prosty, bezpieczny i można go synchronizować na wszystkich urządzeniach. Jest on:

  • Prosty – użytkownik od razu wie, jak go używać,
  • Prywatny – wiadomości są silnie szyfrowane i mogą ulegać samozniszczeniu,
  • Synchronizowany – umożliwia dostęp do czatów z wielu urządzeń,
  • Szybki – dostarcza wiadomości szybciej niż inne aplikacje,
  • Potężny – nie ma ograniczeń rozmiaru multimediów i czatów,
  • Otwarty – ma otwarte API i darmowy kod źródłowy,
  • Bezpieczny – chroni wiadomości przed atakami hakerów,
  • Społeczny – grupy aplikacji mogą pomieścić nawet 200 000 członków,
  • Ekspresyjny – pozwala całkowicie dostosować komunikator.
Telegram alternatywy whatsapp

Najważniejszą funkcją jest tu oczywiście bezpieczeństwo. Deweloperzy piszą, że traktują prywatność poważnie i nigdy nie dają dostępu osobom trzecim. Wszystko w Telegramie, w tym czaty, grupy, multimedia itp. jest szyfrowane przy użyciu kombinacji 256-bitowego symetrycznego szyfrowania AES, 2048-bitowego szyfrowania RSA oraz bezpiecznej wymiany kluczy Diffie-Hellmana. Dla osób zainteresowanych maksymalną prywatnością Telegram oferuje szyfrowane czaty. Jest to bardzo solidna alternatywa dla WhatsAppa.

Signal

alternatywy whatsapp signal

Signal to kolejna mocna pozycja na rynku bezpiecznych komunikatorów. Według dewelopera w komunikatorze Signal jest zawsze włączona zaawansowana technologia zachowywania prywatności, co pozwala skupić się na istotnych chwilach z bliskimi. Aplikacja używa zaawansowanego szyfrowania metodą end-to-end (zasilanego przez protokół typu open source „Signal Protocol”), aby zapewnić bezpieczeństwo konwersacjom. Prywatność to nie tryb opcjonalny — aplikacja Signal po prostu tak działa. Przy każdej wiadomości i każdym połączeniu, zawsze. Do tego wiadomości wysyłane są bardzo szybko.

Zobacz także: Oto aplikacje, które pobrałem w 2020 roku i mogę polecić je każdemu

Aplikacja jest oprogramowaniem non-profit – nie ma w niej żadnych reklam, a tym bardziej śledzenia. W programie można używać nawet swojego numeru telefonu do kontaktu ze znajomymi.

Threema

Threema to płatna aplikacja, która kosztuje około 3 dolarów. Według deweloperów jest to najlepszy na świecie bezpieczny komunikator, który utrzymuje dane użytkownika poza zasięgiem hakerów, korporacji i rządów. Z serwisu można korzystać w pełni anonimowo. Threema jest aplikacją otwartą, oferuje rozmowy głosowe i wideo szyfrowane metodą end-to-end i wszystkie funkcje, których oczekiwać można od współczesnego komunikatora. Dzięki Threema Web można korzystać z Threema również na komputerze.

Co ciekawe, komunikator został w całości zaprojektowany tak by generować jak najmniej danych na serwerach. Zarządzanie członkostwem w grupach i listami kontaktów odbywa się jedynie na urządzeniu użytkownika, a nie na serwerach. Podobnie jest z przechowywaniem plików. Wiadomości usuwane są natychmiast po dostarczeniu. Threema jest w pełni zgodna z europejskim rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (GDPR).

Threema korzysta z zaufanej opensource’owej biblioteki kryptograficznej NaCl. Klucze szyfrujące są generowane i przechowywane na urządzeniach użytkowników, dzięki czemu niemożliwe jest uzyskanie do nich niedozwolonego dostępu ani wykonanie kopii.

Element

Element

Element – Bezpieczny Messenger – to właściwie pełna nazwa tego komunikatora. Element to zarówno bezpieczny komunikator, jak i aplikacja do współpracy zespołowej, która jest idealna do czatów grupowych podczas pracy zdalnej. Aplikacja wykorzystuje pełne szyfrowanie, aby zapewnić zaawansowane wideokonferencje, udostępnianie plików i połączenia głosowe.

Element chroni użytkownika przed niechcianymi reklamami czy eksploracją danych. Zabezpiecza również wszystkie dane, komunikację wideo i głosową typu „jeden do jednego” dzięki kompleksowemu szyfrowaniu i weryfikacji urządzeń z podpisem krzyżowym. Aplikacja zapewnia kontrolę nad prywatnością, jednocześnie umożliwiając bezpieczną komunikację z każdym w sieci Matrix lub innymi narzędziami do współpracy biznesowej poprzez integrację z aplikacjami, takimi jak Slack.

Źródło: google play, windowscentral

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.