
Strona główna > Artykuły > Te aplikacje też mają szyfrowane rozmowy. Oto alternatywy WhatsApp
Whatsapp jest uwielbianym komunikatorem, ale ja z niego nie korzystam. Nie podoba mi się jego interfejs i menu. Wolę Messengera, który jest mniej bezpieczny, ale bardziej „zabawny”. Jedną z zalet WhatsApp jest to, że wiadomości są szyfrowane, a więc użytkownik może mieć pewność, że nikt niepożądany nie będzie miał do nich dostępu. Co, jeśli zależy Ci na prywatności, a nie lubisz tej aplikacji tak jak ja? Oto alternatywy WhatsApp, dla których bezpieczeństwo to podstawa.
Zobacz także: Graj w gry z PC na smartfonie nawet w centrum miasta! Oto przykład możliwości 5G w Plusie
Alternatywy Whatsapp
Telegram
Alternatywy WhatsApp muszą obejmować Telegram. Deweloperzy twierdzą, że Telegram jest szybki, prosty, bezpieczny i można go synchronizować na wszystkich urządzeniach. Jest on:
- Prosty – użytkownik od razu wie, jak go używać,
- Prywatny – wiadomości są silnie szyfrowane i mogą ulegać samozniszczeniu,
- Synchronizowany – umożliwia dostęp do czatów z wielu urządzeń,
- Szybki – dostarcza wiadomości szybciej niż inne aplikacje,
- Potężny – nie ma ograniczeń rozmiaru multimediów i czatów,
- Otwarty – ma otwarte API i darmowy kod źródłowy,
- Bezpieczny – chroni wiadomości przed atakami hakerów,
- Społeczny – grupy aplikacji mogą pomieścić nawet 200 000 członków,
- Ekspresyjny – pozwala całkowicie dostosować komunikator.
Najważniejszą funkcją jest tu oczywiście bezpieczeństwo. Deweloperzy piszą, że traktują prywatność poważnie i nigdy nie dają dostępu osobom trzecim. Wszystko w Telegramie, w tym czaty, grupy, multimedia itp. jest szyfrowane przy użyciu kombinacji 256-bitowego symetrycznego szyfrowania AES, 2048-bitowego szyfrowania RSA oraz bezpiecznej wymiany kluczy Diffie-Hellmana. Dla osób zainteresowanych maksymalną prywatnością Telegram oferuje szyfrowane czaty. Jest to bardzo solidna alternatywa dla WhatsAppa.
Signal
Signal to kolejna mocna pozycja na rynku bezpiecznych komunikatorów. Według dewelopera w komunikatorze Signal jest zawsze włączona zaawansowana technologia zachowywania prywatności, co pozwala skupić się na istotnych chwilach z bliskimi. Aplikacja używa zaawansowanego szyfrowania metodą end-to-end (zasilanego przez protokół typu open source „Signal Protocol”), aby zapewnić bezpieczeństwo konwersacjom. Prywatność to nie tryb opcjonalny — aplikacja Signal po prostu tak działa. Przy każdej wiadomości i każdym połączeniu, zawsze. Do tego wiadomości wysyłane są bardzo szybko.
Zobacz także: Oto aplikacje, które pobrałem w 2020 roku i mogę polecić je każdemu
Aplikacja jest oprogramowaniem non-profit – nie ma w niej żadnych reklam, a tym bardziej śledzenia. W programie można używać nawet swojego numeru telefonu do kontaktu ze znajomymi.
Threema
Threema to płatna aplikacja, która kosztuje około 3 dolarów. Według deweloperów jest to najlepszy na świecie bezpieczny komunikator, który utrzymuje dane użytkownika poza zasięgiem hakerów, korporacji i rządów. Z serwisu można korzystać w pełni anonimowo. Threema jest aplikacją otwartą, oferuje rozmowy głosowe i wideo szyfrowane metodą end-to-end i wszystkie funkcje, których oczekiwać można od współczesnego komunikatora. Dzięki Threema Web można korzystać z Threema również na komputerze.
Co ciekawe, komunikator został w całości zaprojektowany tak by generować jak najmniej danych na serwerach. Zarządzanie członkostwem w grupach i listami kontaktów odbywa się jedynie na urządzeniu użytkownika, a nie na serwerach. Podobnie jest z przechowywaniem plików. Wiadomości usuwane są natychmiast po dostarczeniu. Threema jest w pełni zgodna z europejskim rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (GDPR).
Threema korzysta z zaufanej opensource’owej biblioteki kryptograficznej NaCl. Klucze szyfrujące są generowane i przechowywane na urządzeniach użytkowników, dzięki czemu niemożliwe jest uzyskanie do nich niedozwolonego dostępu ani wykonanie kopii.
Element
Element – Bezpieczny Messenger – to właściwie pełna nazwa tego komunikatora. Element to zarówno bezpieczny komunikator, jak i aplikacja do współpracy zespołowej, która jest idealna do czatów grupowych podczas pracy zdalnej. Aplikacja wykorzystuje pełne szyfrowanie, aby zapewnić zaawansowane wideokonferencje, udostępnianie plików i połączenia głosowe.
Element chroni użytkownika przed niechcianymi reklamami czy eksploracją danych. Zabezpiecza również wszystkie dane, komunikację wideo i głosową typu „jeden do jednego” dzięki kompleksowemu szyfrowaniu i weryfikacji urządzeń z podpisem krzyżowym. Aplikacja zapewnia kontrolę nad prywatnością, jednocześnie umożliwiając bezpieczną komunikację z każdym w sieci Matrix lub innymi narzędziami do współpracy biznesowej poprzez integrację z aplikacjami, takimi jak Slack.
Źródło: google play, windowscentral

Adam Lulek
Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.