ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
iOS 12.5.1

Apple nie zapomina nawet o iPhone 6 – iOS 12.5.1 jest dostępny

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Apple wypuściło wczoraj iOS 12.5.1. Jeżeli jednak nie możesz się doczekać, aby go zainstalować i zdobyć kilka nowych, świetnych funkcji, to będziesz rozczarowany. To aktualizacja software na przykład dla iPhone 5s oraz 6, czyli urządzeń, które nie obsługują najnowszego iOS 14. Dla większości użytkowników nic ona nie znaczy, ale pewna grupa na pewno będzie zadowolona. Posiadacze urządzeń kwalifikujących się do otrzymania aktualizacji, otrzymają tylko drobną naprawę błędu, ale za to niezwykle istotnego.

Zobacz także: Recykling trwa w najlepsze – nowy iPad bierze wszystko od poprzedników

Apple nie zapomina nawet o iPhone 6 – iOS 12.5.1 jest dostępny

Cofnijmy się trochę w czasie. Kiedy Apple wydało na rynek iOS 14 we wrześniu ubiegłego roku, aktualizacja była dostępna dla modeli iPhone od 6s, cz 6s Plus, aż do serii 11. Uaktualnienie nie była oferowane dla iPhone 6, 6 Plus i oczywiście żadnych starszych urządzeń.

iOS 12.5.1

W rezultacie te starożytne modele nie otrzymałyby funkcji powiadamiania o narażeniu na COVID-19, która była częścią systemu iOS od wersji 13.7. Ta ostatnia jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala zwiększyć skuteczność innych aplikacji ostrzegających przed narażeniem na koronawirusa. Korzystając z tych programów, użytkownicy telefonów Apple mogą zostać ostrzeżeni, gdy ktoś, z kim mieli jakikolwiek kontakt , uzyskał pozytywny wynik na obecność COVID-19. To pozwoliłoby im na poddanie się kwarantannie i wizytę u lekarza, zanim wirus rozprzestrzeni się dalej. Biorąc jednak pod uwagę, jak ważne jest powstrzymanie liczby zarażonych, Apple zdecydowało się wypuścić iOS 12.5 w zeszłym miesiącu dla starszych telefonów, które nie mogą zainstalować iOS 14.

Jednak w tamtej aktualizacji pojawił się błąd spowodował problem z iOS 12.5, zmuszając Apple do wysłania kolejnej wersji, czyli iOS 12.5.1. Według firmy:

To uaktualnienie rozwiązuje problem, przez który funkcja powiadomień o narażeniu mogła wyświetlać profil rejestrowania w nieprawidłowym języku.

Jak działają powiadomienia o narażeniu na COVID-19?

Gdy użytkownik włączy tę funkcję, urządzenie będzie regularnie wysyłać sygnał przez Bluetooth, który zawiera losowy identyfikator. Gdy dwie osoby znajdują się blisko siebie, ich telefony wymieniają się i rejestrują te identyfikatory Bluetooth.

Jeśli ktoś uzyska pozytywny wynik testu na COVID-19, może dobrowolnie zgłosić pozytywny test do aplikacji Powiadomienia o narażeniu dla swojego regionu. Interfejs również pobierze listę kluczy, które zostały zweryfikowane jako należące do osób, dla których potwierdzono obecność COVID-19, i sprawdzi tę listę. W przypadku dopasowania użytkownik może zostać powiadomiony i poinformowany o kolejnych krokach.

Prywatność to podstawa interfejsu API powiadamiania o narażeniu. Być może największą ochroną prywatności w systemie stworzonym przez Apple i Google jest to, że dane o lokalizacji nie odgrywają żadnej roli w ich działaniu. Obie firmy twierdzą, że aplikacje te powinny gromadzić jak najmniej danych, a dane o lokalizacji nie są potrzebne do tego podejścia opartego na technologii Bluetooth.

Na jakich modelach zainstalujemy iOS 12.5.1?

Oto lista tych urządzeń, a niektóre z nich są stosunkowo popularne do dzisiaj. Jeśli masz jedno z tych urządzeń, możesz zainstalować aktualizację, przechodząc do opcji Ustawienia> Ogólne> Aktualizacja oprogramowania. Sam update waży 209,2 MB.

  • iPhone 5s;
  • iPhone 6;
  • iPhone 6 Plus;
  • iPod Touch;
  • iPad Air;
  • iPad mini 2;
  • iPad mini 3.

Źródło: Phonearena, 9to5mac

Sprawdź najnowsze wpisy